MENU

Що має робити посадовець, коли йому запропонують хабара?

2702 0

Новий Закону України «Про запобігання корупції» встановлює обов'язок певних дій для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування при пропозиції хабара. Варто наголосити, що це обов'язок вчинити певні дії і будь-яка бездіяльність в цьому питання буде розцінюватися як порушення антикорупційних норм закону.

Стаття 24 згаданого закону чітко передбачає конкретні дії, а саме:

1. Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів:

1) відмовитися від пропозиції (хабара); Про це має бути чітко сказано та вжито відповідні дії, які будуть свідчити саме про відмову, а не про роздуми...

2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; Тобто, необхідно буде дізнатися її П.І.П., посаду, адресу проживання і.т.п.

3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників;

4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Якщо службова особа, виявила у своєму кабінеті речі, які можна ідентифікувати як хабар або подарунок, вона зобов'язана невідкладно, але не пізніше одного робочого дня, письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього керівника або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації.

Про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка складається акт, який підписується особою, яка виявила неправомірну вигоду або подарунок, та її безпосереднім керівником або керівником відповідного органу, підприємства, установи, організації.

У разі якщо майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок виявляє особа, яка є керівником органу, підприємства, установи, організації, акт про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка підписує ця особа та особа, уповноважена на виконання обов'язків керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації у разі його відсутності.

Самі предмети неправомірної вигоди, а також одержані чи виявлені подарунки зберігаються в органі до їх передачі спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції.

Також, закон передбачає необхідну превентивну дію, а саме - у випадку наявності в службової особи, сумнівів щодо можливості одержання нею подарунка, вона має право письмово звернутися для одержання консультації з цього питання до територіального органу Національного агентства, який надає відповідне роз'яснення.

Тобто, як бачимо, ухилитися від хабара потрібно саме активними діями і якщо такі активні дії не будуть вжиті, відповідна посадова особа буде притягнена до відповідальності. І, звичайно, при будь яких сумнівах щодо подарунку - необхідно звертатися за роз'ясненнями до антикорупційних органів.

Такими діями кожна службова особа може захистити себе від неправомірної вигоди, окрім цього закликаємо кожного державного службовця чи працівника органу місцевого самоврядування підписати Декларацію безхабарності та заздалегідь засвідчити свою доброчесну позицію. Така Декларація є сьогодні дуже доречною та прикрасить стіну будь-якого службового кабінету, засвідчуючи непідкупність представника державної чи місцевої влади.

Сергій ГУЛА, голова Руху «Ні хабарництву! Я не даю та не беру хабарів»


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини