MENU

Декомунізація: сумнівні моменти на конкретному прикладі

3935 0

Побачив новину про перейменування більш 60 населених пунктів, які носять кричуще радянізовані назви. 

Свої погляди про цей процес я неодноразово висловлював, хоча комусь вони можуть здастись надто оптимістичними. Я казав, що пріорітетом має бути повернення історичних назв, а не придумування нових чи ритуальна "смислова кастрація" радянських. Я також висловлював переконання, що в 99% випадків історична назва для будь-якого села існує, а коли не існує - то це значить лише, що погано шукали.

Я перевірів лише з два десятки з 63 хоронимів. 
І деякі випадки перейменувань викликали в мене незадоволення, місцями подив, місцями роздратування.

Перша ж назва, що очолює список.

1) Дотепер: с. Карла Маркса, Піддубненської сільської ради, Великоновосілківського району Донецької області. Пропонована назва в списку - с. Мирне, така назва запропонована як Інститутом нац пам'яті, так і "рішенням сільради, проведенням громадських слухань". 
Але відомо, що село засновано німцями-колонистами і мало назву Марієнталь. Це реальна історична назва. Хто ми такі (ви такі - це до всіх), щоб перекурочувати назву дану засновниками, а навіть і тепер, коли маємо шанс на повернення, робити фокуси? Це що, германофобія?

2) той самий район тої самої Донобласті, до слова, земля проникнута історією.

Дотепер: с-ще Октябр. Пропонована назва: Благодатне.

Історичної назви села мені отак на швидку руку встановити не вдалося - але, добре відома назва місцевості. Це південний примісток райцентру Велико-новосілківська. За цією штучною назвою приховується значний центр грецьких колонистів, депортованих Єкатериною та Суворовим з Криму 1778 року: Велика Янисоль. Яни-Соль - "нове сіло". Це урумська (грекотатарська) назва. Мешканці півночі цієї місцевості були урумами. А мешканці південної частини були румеями (греко-еллінами) і звали місцевість Тернихор, Тірнихор або Чорнихор, що означає те саме "нове сіло". Тож я впевнений, що саме ця назва (одна з трьох діалектних варіацій) і повинна бути надана с-щу Октябр.

3) той самий район тої самої Донобласті, все та ж земля депортованих з Криму греків.

Дотепер: с. Червона Зірка. Пропонується назва - просто Зірка.

Звернемось до історії. Офіційно стверджується що заснувала це село комсомольска молодь 1928 року, вихідці з села Комар (Стара Камара). В інших джерелах говориться, що село могло бути засновано на самому поч. ХХ ст. (але назва не вказана). 
Мені здається очевидним, що греки не назвали б село українською мовою. "Зірка" урумською (греко-татарською) буде Юндуз або Їлдиз, "Червона" в різних відтинках буде Хизил, Хирмиз, Ал, Хизар. Тому і варіанти мають бути обрані (а краще встановлені) або просто Юндуз / Їлдиз, або з приставкою, напр. Ал-Юндуз, Хизил-Їлдиз (хоча в цьому випадку втрачається сенс декомунізації, коли не буде встановлено, теоретично, що назва була до 17 року). 
Отже в будь-якому разі не Зірка / Звєзда, а Юндуз / Їлдиз.

4) тої ж області, Красноармійський район.

Дотепер: с. Калініне, пропонується ... перейменувати в Калинівку. Тобто зробити вигляд, що тов. Калінін нам всім просто показався. Історична назва місцевості - Гулове. Так і слід перейменувати.

5) тої ж області, Краснолиманський район.

Дотепер: смт. Кіровськ, пропонується назва смт Зарічне. 
Слухайте, у цьго селища аж ТРИ історичні назви. 
Попівка. 
Титарівка.
Заборянівка. 
Невже не можна спокійно обрати з історичних назв? питання видається риторичним.

6) Кіровоградська область, Маловисківський район,

Дотепер: с-ще Комсомольське, пропонується назвати на Заповідне. 
За моїми данними, історична назва місцевості - Кудашеве.

7) Кіровоградської ж області, Голованівський район:

Дотепер: с-ще Іллічівка. Пропонується назвати с-ще Лісне. 
Все б нічого, але в картотеці ВРУ вказано, що село засновано 1760 року, хоч і не вказано попередню назву. Тож треба шукати справжню історичну назву (або виправити помилку в картотеці, але я ставлю на давність селища).

Алі Татар-заде, Сімферополь


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини