MENU

ТОП-10 рекомендацій, як захистити свій бізнес під час візиту силовиків

3409 0

У 2015-му українськими IT-компаніями прокотилася ціла серія обшуків. Незважаючи на підтримку з боку уряду, податкова і СБУ активно навідувалися в офіси компаній у пошуках терористів і зарплат у конвертах, паралельно намагаючись вилучити сервери. Доходило до абсурду: до дніпропетровського офісу «Датагруп» прийшли силовики, кілька годин збиралися з духом, щоб почати вилучати сервери, але в підсумку вибачилися й пішли.


Здавалося, у 2016-му подібного бути вже не має. Підтримку IT-галузі висловив особисто Петро Порошенко. Але авторитету президента, мабуть, виявилося недостатньо. У середині січня силовики кілька днів блокували роботу інтернет-провайдера «Адамент».


Потім дивовижний випадок стався в харківській компанії Promodo. До її офісу прийшли представники податкової. Лише після тривалих переговорів із декількома юристами вдалося з'ясувати, що податкова помилилася дверима: їм потрібна була інша компанія, розташована на тому ж поверсі.


Очевидно, незважаючи на підтримку бізнесу навіть чиновниками вищого рівня, від обшуків не застрахований ніхто. Навіть ті, хто не винен. Й у 2016-му ситуація не зміниться. У своїй колонці для Forbes партнер практики безпеки бізнесу адвокат Денис Овчаров із Juscutum розповідає, чого очікувати від обшуків цьогоріч, як до них готуватися і як правильно реагувати.

У новий 2016 рік ми всі вступали зі змішаним почуттям радості та страху змін, що неминуче несуть реформи. Як виявилося, нова сила у вигляді поліції на обшуку нічого революційного не зробила, крім фіксації порушень. Для цього реформи проводити було необов'язково.

У 2016-й ми увійшли з уже улюбленим арсеналом правоохоронців і кількома новими «напрацюваннями».


1. Бити будуть.
Якщо у 2015-му били, як завжди, по насильницьких злочинах, то у 2016-му це торкнулося й бізнесу. Погрози насильством адвокату і співробітникам компанії - це буденна річ, але в новому році їх починають підкріплювати діями.

Що робити? Посилюйте команду адвокатів і охорону. Адвокатів на обшуку має бути хоча б двоє, тоді вони зможуть працювати командою. Адвокати тепер вчаться працювати у спайці з грубою силою охоронців. Не соромтеся знімати на відео. You Tube має знати своїх героїв.

2. Нехай весь світ зачекає. Приготуйтеся провести на обшуку від 12 до 72 годин. Раніше було швидше. Якщо до вас прийшли на склад, то можуть і найближчі свята там відгуляти. Збільшення кількості часу ніяк не позначилося на деталізації опису, вилучають, як і раніше, «папку синю» і т. ін. Просто весь ваш товар потрібно упакувати у гарні подарункові коробки для перевезення на свій склад.

Наприклад, це вже випробувала на собі низка роздрібних мереж ювелірної галузі.

Як реагувати? Не поспішайте. Насолоджуйтеся цією процесуальною дією сповна.

Краще гарна упаковка й деталізований опис, ніж чорний поліетиленовий мішок із незрозумілим вмістом. Обшук не терпить поспіху.


3. Грамар-наці тут місце. 
Брудну роботу будуть виконувати тільки добірні солдати суддівського корпусу. Не секрет, що в кожному суді є свої судді для системи, але у 2016 році на них чекає спеціалізація. Суддя, що симпатизує податковій, виносить рішення щодо обшуків тільки для них, прихильник СБУ - тільки для СБУ. Спеціалізація спеціалізацією, але талант не сховаєш від інтернету. Вся країна вже в курсі про майстрів ручки й копіпейсту.

Рідко коли зустрінеш рішення щодо обшуку, яке виписував грамотний суддя. А от всілякі неуки займаються цим на конвеєрі. Судові рішення 2016-го - це привід вчителям початкових класів, де навчалися граматики майбутні судді, розписатися у власному фіаско. Мовні і друкарські помилки, брак логіки і правова безграмотність - ось що можна почерпнути з цих літературних шедеврів.

Що залишається? Читати постанови, чіплятися до кожної коми. Одна буква або тире, особливо в адресі місця проведення обшуку, можуть врятувати ваш бізнес.


4. Обшукаємо кожного
. Якщо у 2015-му у проведенні обшуку щодо економічних злочинів простежувалася якась логіка (прихід у гості до головного бухгалтера, до директора додому і до офісу), то тепер приходять і до адвокатів, вважаючи їх співучасниками, до засновників (ці - взагалі завжди у всьому винні в очах податкової) і постійних контрагентів.

Що зробити? Починайте кожен день так, ніби він останній перед обшуком. Готуйте персонал до приходу гостей, цікавтеся станом справ контрагентів. Це на ринку ви конкуренти. У боротьбі з беззаконням потрібно об'єднуватися.

5. Шабат скасовується. Забудьте про нормальний робочий графік. Обшуки мутують. Останнім часом використовується нова мантра «ми прийшли в суботу, щоб не заважати роботі підприємства». Звучить як за кодексом, але явно знущально. У суботу нікого немає на місці, що дозволяє робити з особистими речами співробітників що завгодно, вивозити товар практично без опору.

Як вчинити? Бути готовими. Всім, включно з юристом, бухгалтером, директором, охороною будівлі та менеджерами із продажу.


6. Ти можеш мати цілковиту рацію, але який у цьому сенс, якщо твоя поліція плаче?
Теми для обшуків пройшли апгрейд. Ви працювали з конвертами? Ви - кандидат на обшук. Не працювали, але не знайшли часу перевірити контрагента? Знову вітаю. У міліціонера є сумніви щодо легальності вашого товару? Мабуть, краще вилучити. Забули або не знаєте, як закрити магазини у ЛНР/ДНР? Ви - кандидат на обшук. Потрапили до списку найкращих компаній за версією Forbes? З вами однозначно щось не так, потрібно перевірити шляхом обшуку.

Що в цьому разі? Цілодобова готовність, аналіз ризиків на упередження.


7. Давид і Голіаф.
Часи обшуків дрібного бізнесу минули. Що більший бізнес, тим сильніше може йому нашкодити обшук. Великі компанії сильно розслабилися за останні роки. Це позначилося як на тонусі окремих співробітників, так і на здатності всієї компанії ефективно давати відсіч від наїздів. Раніше великі компанії відчували себе в безпеці, оскільки їх захищало політичне лобі та ім'я.

Зараз настали часи анархії. Немає чарівних кабінетів, де дають гарантії в обмін на папір. Зараз big fish цікавить правоохоронців як ніколи. Грошей у бюджеті немає, потрібно наповнювати.

Що робити вам? Оновіть службу безпеки, вкажіть на двері колишнім правоохоронцям. Підготуйте свій персонал до обшуку. Це найкращий тімбілдинг.

8. У цьому сезоні «рішали» не в моді. Ця професія вимирає не тому, що перестали брати й давати. Все як і раніше, але! Ніхто не хоче нести відповідальність. Гроші візьмуть, однак питання не розв'яжуть.

Як уникнути? Перестати сподіватися на чарівні кабінети і припинити «золотити ручки». Якщо запрацює НАБУ, то виграють усі.

9. Все змішалося в домі Облонських. Спеціалізація відійшла в минуле. Поліція розслідує податкові злочини, податкова міліція - фінансування тероризму, СБУ - фіктивне підприємництво. Але внести кримінальне провадження до ЄРДР - це тільки початок. Треба ж ще розуміти природу того чи іншого злочину. Економікою не може займатися той, хто ловив серійних вбивць. Це питання компетенції, а не повноважень.

Як цим скористатися? Коли всі займаються всім, помилки є неминучими. Ці помилки можна й потрібно використовувати в суді.

10. Допит по-домашньому. Минають часи, коли оперативники спілкувалися й курили зі співробітниками на кухні. Прийшов час допитів прямо на обшуку. Особливо обдаровані намагаються допитати навіть адвокатів.

Рекомендація. Навчання співробітників правил поведінки на обшуку - це необхідна частина бізнес-процесу компанії.

Минув усього один місяць нового року, але вже зрозуміло, що як і раніше не буде. Компаніям потрібно серйозніше ставитися до питань юридичної безпеки. Нереформована правоохоронна система залишається однією з головних загроз для бізнесу. Робіть висновки. Готуйтеся.

Денис ОВЧАРОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини