MENU

Що відбуватиметься на українському ринку сучасного мистецтва цьогоріч

3445 0

Згідно зі звітом агентства Artprice, у 2015 році свої позиції зміцнив ринок contemporary art: за минулі 12 місяців найбільше продажів відбувалося саме в цьому сегменті. Йдеться про аукціонні торги, річний оборот яких у сегменті сучасного мистецтва склав $1,76 млрд, або 1800% зростання за останні 15 років.


Водночас після чотирьох років лідерства Китай поступився першим місцем США. Минулого року оборот аукціонних торгів китайського ринку скоротився на 36,9% проти 2014-го - з $860 млн до $542 млн. Одна з головних причин падіння - антикорупційна кампанія президента країни Сі Цзіньпіна, яка паралізувала ринок предметів розкоші: через брак чітких правових визначень більшість багатих жителів КНР тимчасово утрималася від купування арту.

А ось Великобританія, яка входить до першої трійки гравців на ринку сучасного мистецтва, лише зміцнила свої позиції. Зараз Китай і Великобританію в рівні обороту аукціонних торгів розділяє лише $130 млн, хоча минулого року розрив становив $630 млн.

Artprice нарахував приблизно 49 000 сучасних авторів, із яких сотня найбільш продаваних забезпечує $1,2 млрд доходу аукціонних будинків у всьому світі. Причому 35% цієї суми генерують топ-10 художників. Топ-3 живописців, які заробили аукціоністам у 2015 році 18% прибутку - Жан-Мішель Баскія, Крістофер Вул і Джефф Кунс.

Глобальна тенденція минулого року на ринку сучасного мистецтва: понад 64% лотів продавали за ціною нижче $5000 за роботу. Те ж спостерігається в Україні, де найпопулярніший сегмент у розділі contemporary art - роботи від $1000 до $5000. Тренд збережеться й у 2016 році. Навряд чи вітчизняні колекціонери здебільшого будуть готові віддати понад $5000 за твори сучасних авторів, з огляду на той факт, що економіка країни, як і раніше, не в найкращому стані й місцева валюта показує перманентне падіння. А це безпосередньо впливає на будь-який luxury-сегмент, зокрема і продаж мистецтва.

Проте, багато експертів передбачають, що цьогоріч у ринку українського сучасного мистецтва є всі шанси розширитися. Іншими словами, картин у 2016 році продадуть більше, ніж у 2015-му - мінімум на 20%, за оцінками гравців ринку. Основних причин дві: зростання дилерської активності й поява нових майданчиків для продажу мистецтва (наприклад, онлайн-платформа One Day Auction).

Ці тенденції стали чітко помітними ще наприкінці 2015 року, коли різко пожвавилися українські аукціонні будинки. Тільки в листопаді-грудні в Києві відбулося понад п'ять комерційних торгів. Причому деякі з них проходили в один і той самий день. І нехай рівень продажів більшості аукціонів за підсумками не перевищив позначки у 20-30%, а колекціонери збирали предмети мистецтва в ціновому діапазоні $1000-5000, торги все ж розворушили арт-ринок.

Ще один тренд, який ось уже півтора року радує аукціоністів і галеристів, - поява нових колекціонерів. Причому йдеться про досить молодих збирачів - від 25 до 45 років. Ці успішні бізнесмени й бізнес-леді, що працюють на себе або на великі міжнародні компанії, найчастіше починають збирати твори мистецтва якраз із contemporary art. Вони не бояться інвестувати в молодих авторів, у такий спосіб розвиваючи український арт-ринок і вкладаючи кошти в молоде мистецтво.

Втім, найбільш затребуваними авторами, зокрема й у збирачів-новачків, залишаються класики - представники «Нової хвилі» й «Живописного заповідника»: Олександр Ройтбурд, Ілля Чичкан, Олександр Животков, Анатолій Криволап, Тіберій Сільваші, Марко Гейко, Арсен Савадов, Василь Цаголов.

Михайло Василенко


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини