MENU

Без російського газу?

4376 3

Серед досягнень держави у минулому році останнім часом озвучується те, що «Україна вперше прожила зиму без закупки російського газу». Більшість людей, і навіть народних депутатів, сприйняли це так, начебто наша держава повністю відмовилася від імпорту російського газу за рахунок імпорту з заходу за реверсними схемами протягом року і цього опального сезону його не споживаємо.

У цьому зв'язку варто нагадати, що минулого, 2015-го року в Україні, за попередніми оцінками, спожито майже 34 мільярди кубометрів газу. З них 6.1 млрд кубометрів - з РФ, частина якого поставлена споживачам або закачана в ПСГ, де він змішаний з власним або реверсним - фізично відділити російський газ від інших не реально і не потрібно. А це означає, що у газі, який ми зараз споживаєм, є російська частка, оскільки ми зараз ми «піднімаємо» газ з ПСГ.

Отже, ніхто не може стверджувати, що в опалювальний сезон ми не використовуємо російського газу, адже тепер ми споживаємо той, що купили раніше. Тому дивує, що хтось зорієнтував перших осіб на явно неоднозначне, навіть програшне, питання на фоні очевидного їх успіху - вперше створено технічні підстави для відмови від російського газу за умов відносно теплої зими. Дивно, що ніхто цієї теми не розвиває (і щодо зробленого, і щодо запланованої роботи). Натомість, на прикладі газу, суспільству нав'язується напівправда і формується думка, що керівництво сприймає народ, як щось таке, що нічого не пам'ятає і не думає.

Без сумніву, готовність відмовитися від російського газу дуже важлива і насправді претендує називатися проривом. Тут є заслуга насамперед і українського народу, який скоротив обсяги споживання газу, і Президента, і Кабміну України, і керівництва галуззю, які разом забезпечили технічні умови для відмови від імпорту російського газу за рахунок т.з. «малого реверсу». Також треба відверто сказати, що певною мірою, скорочення обсягів споживання газу обумовлено, на жаль, кризою і російською агресією. Але ж в разі відновлення української економіки, тобто збільшення обсягів споживання газу, можна створити технічні умови для збільшення імпорту з заходу на 5 - 6 млрд кубометрів при існуючих реверсних схемах. Якщо ж треба більше, - реалізувати т.зв. «великий реверс», який може забезпечити імпорт до 30 млрд кубометрів газу за реверсом, або ж створювати технічні умови для поставок скрапленого газу. Можна подумати над збільшенням добових обсягів відбору з ПСГ. Слід також продовжувати скорочувати споживання газу тощо. Недавно відкрилася ще одна можливість - створення газопроводу через Польщу. Словом, варіанти є. Але все це потребує розрахунків, прийняття твердого рішення, відповідної роботи, часу та інвестицій. У цьому контексті варто наголосити, що ніхто сам всього цього не зробить. Тут потрібні узгоджені дії та розумна незалежність всіх суб'єктів.

Отже, кожна із згаданих інституцій може собі заслужено записати в позитив створення умов для скорочення і навіть відмови від російського газу вже цього року. Це і народ, і НАК «Нафтогаз України», і Міненерго, і Кабмін в цілому та Прем'єр-міністр України, зокрема, і президент. Однак, не припустимо, аби поширювана інформація ким-небуть сприймалася так, нібито минулого року ми не імпортували газу з РФ. Цього року і в майбутньому - мабуть, так. А в минулому році - ні: купували і споживаємо, на жаль, газ з РФ.

Читайте: Украина готова весь год обходиться без газа из России
Стосовно опалювального сезону 2015/2016, який ми ще переживаємо, то варто привернути увагу до добових обсягів споживання газу: чим холодніше, тим більші ці обсяги і навпаки - чим тепліше, тим менші обсяги споживання газу. Тепер Україна щодобово отримує газ з трьох джерел: свій видобуток, «підйом з ПСГ» та імпорт за реверсними схемами. Добові обсяги надходжень з усіх трьох названих джерел фізично обмежені і сумарно задовільняють добові потреби всіх українських споживачів лише у випадку не дуже низької температури, - наприклад, як цього року. В разі ж суттєвого зниження середньодобової температури (холодної зими), цих обсягів не вистачає. На сьогодні, на жаль, практично єдиною фізичною можливістю є імпорт російського газу, або обмеження промислових споживачів, що, зокрема, обмежує зростання економіки. .

Отже, на сьогодні, завдяки діяльності керівництва держави, уряду і галузі, за умови відносно теплої зими, вперше створено технічні можливості для відмови від російського газу при теплій зимі. Водночас, за умов холодної зими, ми ще не готові відмовитися від російського імпорту газу. Відтак - всі згадані суб'єкти мають працювати над створенням таких можливостей. Для досягнення мети (забезпечення України газом без російського імпорту за будь-якої температури) треба від 6 місяців до 3-х років (в залежності від вибраного варіанту, чи варіантів), фінансове забезпечення та відповідна політична і фахова робота як в Україні, так і за кордоном. А це, у свою чергу, можна розглядати основою для розробки складової плану конкретних дій у газовій галузі, а не тільки розмов і словесної реклами.

Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини