MENU

Коливання цін та девальвація гривні: тимчасова розбіжність

4852 0

Усередині лютого Уряд відзвітував про наслідки, перепрошую, результати власної діяльності за минулий рік. Якщо повірити у всю ту фантастику, про яку доповідали міністри, то можна з глузду з'їхати, намагаючись знайти її ознаки у реальному світі. Як не дивно, але навіть Державна служба статистики досить непогано розвіює фантастичні марення урядовців про «відновлення економіки» та «подолання кризи».

Перші підсумки економічної діяльності в Україні за січень нинішнього року доводять, що падіння в безодню триває. Так, індекс промислової продукції у січні 2016 р. порівняно з груднем 2015 р. становив 81,4%. У перекладі на людську мову - падіння промислового виробництва склало 16,6%. Так, у Держстаті почали уточнювати ці дані, використовуючи різні технології замилювання очей, але показники все одно залишились від'ємними. Зважаючи на «сезонний фактор» падіння становило 2,4%, а проведена корекція на «ефект календарних днів» дала «мінус» у 1,4%. Як не маніпулюй, а зниження на зростання не перетворюється. Зазначу, що порівняння з січнем 2015 року відразу на сайті Держстату і не знайдеш. Проте, можна знайти інформацію щодо падіння сільськогосподарського виробництва, яке у січні 2016 року порівняно з відповідним періодом 2015 року становило 2,5%. Якщо ж взяти дані щодо зростання цін на сільськогосподарську продукцію, то картина буде ще більш вражаючою.

Середні ціни реалізації продукції сільського господарства без ПДВ, дотацій, транспортних, експедиційних та накладних витрат (сільськогосподарські підприємства, грн за т)

Для збільшення натисніть по таблиці


Як можна побачити з таблиці, впродовж року ціни на основні продукти зросли від 17 до 160%. Найбільше подорожчали картопля (в два рази) та інші овочі (в 2,6 рази). Але якщо уважно подивитись на дані щодо інфляції, то там знайдуться інші цифри, хоча подекуди не менш вражаючі. Яйця, наприклад, за рік подорожчали на 59,4%, овочі - 66,7%, молоко - 24,7%, м'ясо та м'ясопродукти - 22,5%.
Загальна інфляція за січень незначна - 0,9%, хоча є і свої рекордсмени. Водопостачання (+12,1%), фрукти (+9,6%), овочі (+9,1%), дошкільна освіта (+8,4%), каналізація та водовідведення (+3,5%), молоко (+2,9%), масло тваринне (+2,7%).

У лютому ситуація на продовольчому ринку змінилася. Через обопільне торгівельне ембарго товарообіг із Росією знизився, а через двостороннє блокування руху вантажного транспорту, значна частина продуктів харчування, що мали б продатися в РФ, повернулися в Україну. Це викликало тимчасове зниження цін на окремі види продуктів на нашому внутрішньому ринку. До цього додалась і заборона Ізраїлю на імпорт українських яєць. Як наслідок, в українському роздробі суттєво подешевшали яйця, м'ясо і птиця, сало, цукор, рис і деякі види круп. Трохи подешевшали цибуля і овочі.

Але це ще не все. Намагаючись компенсувати втрати на російському ринку, вітчизняні виробники збільшили свою активність на ринку ЄС і наразилися на велику неприємність: замалі квоти на безмитну торгівлю - це не лише можливість продати незначні обсяги продукції, не сплачуючи мита, але й бар'єр на шляху будь-якого продажу, через перенасиченість ринку ЄС продовольчими товарами.
Так, станом на середину лютого квоти на імпорт в ЄС кукурудзи (400 тис. тон), курячого філе (16 тис. тон), виноградного і яблучного соків (10 тис. тон), меду натурального (5 тис. тонн) були вичерпані. Майже повністю закрито квоти на ячмінь (вичерпано на 90%, поставлено 225 тис. тонн з 250 тис. тонн), ячмінну крупу і борошно (на 63%, 3,9 тис. тонн із 7 тис. тонн), цукор (на 62 %, 12,4 тис. тонн з 20,07 тис. тонн), пшеницю (на 55%, 519 тис. тонн з 950 тис. тонн), овес (на 45%, 1,8 тис. тонн з 4 тис. тонн), оброблені томати (на 44%, 4,4 тис. тонн з 10 тис. тонн). Близькі до заповнення і квоти з інших видів продуктів.

Через санкції щодо Росії, європейські виробники м'яса птиці вимушені шукати інші ринки збуту, зокрема, опановувати український.

Тому європейська курятина становить конкуренцію вітчизняній і, якщо не призводить до суттєвого падіння цін (бо девальвація гривні заважає), то неабияк стримує їх зростання. Та сама картина спостерігається і щодо імпортних фруктів, вони теж подешевшали.

Тож, не зважаючи на дуже істотну девальвацію національної валюти за останній місяць (близько 15%), ціни на «борщовий набір» - знизилися. Але це зниження буде тимчасовим, бо вже за кілька тижнів розпочнеться активна фаза посівної. А слідом - зростання цін на паливо, ПММ, посівний матеріал, добрива тощо. Все це у великих обсягах закуповується за кордоном. Та й продавши надлишки продукції, що з'явилися через ембарго та блокади, виробники просто скоротять обсяги випуску, щоб знизити витрати і повернутися до звичних прибутків. Так що в березні продукти знову подорожчають, а гривня впаде ще нижче.

Юрій ГАВРИЛЕЧКО для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини