MENU

Три сценарії вирішення політичної кризи в країні

2668 0

Голова Кабінету міністрів Арсеній Яценюк нещодавно заявив, що його відставка призведе до "дострокових парламентських виборів і паралізує центральну виконавчу владу", зазначає в своєму блозі на "Новому часі" політолог Володимир Фесенко. Він просуває стратегію формального збереження залишків коаліції, що дозволяє йому залишитися в кріслі прем'єр-міністра. І цей варіант розвитку подій поки найбільш вірогідний.

Парламентську більшість у такому разі створять "Блок Петра Порошенко", "Народний фронт", а також індивідуальні члени коаліції. Можливо, до них приєднається "Радикальна партія". Уряд багато в чому залишиться тим же, але його доукомплектують. До того ж, відбудуться точкові зміни. Ймовірно, з'явиться перший віце-прем'єр із президентської команди, а також будуть заповнені відкриті вакансії.

Але, як відомо, всередині фракції БПП є депутати, які можуть зворохобитись у разі збереження Яценюка на його посаді. Крім того, незрозуміло, чи успішно пройдуть переговори з Олегом Ляшком щодо входження його партії в коаліцію. Якщо в складі коаліції залишиться менше 226 чоловік, виникне юридичне питання про її переформатування і створення нового уряду. Цей сценарій є другим найбільш вірогідним.

Багато залежить від того, як складуться обставини всередині БПП. Ще один важливий фактор – позиція президента – чи піде він на зміну уряду. Можливо, Петро Порошенко не захоче турбувати західних партнерів України і погодиться на перший, консервативний варіант збереження Яценюкового уряду.

Крім того, потрібно знайти узгоджену кандидатуру нового прем'єра. У принципі це питання можна вирішити. Якщо запропонують нейтральну кандидатуру, її можуть схвалити різні фракції.

Звичайно, Яценюка спробують переконати піти добровільно. Сплеск чуток про те, що він ніби погодився на відставку, свідчить про те, що прем'єр коливається. Напевно, з ним ведуть переговори, його вмовляють, переконують покинути пост, аби не виникло значних проблем.

Серед кандидатур на пост прем'єр-міністра найчастіше називають ім'я міністерки фінансів Наталії Яресько. Крім того, лунають пропозиції Дмитра Шимківа, заступника голови Адміністрації президента, і Павла Клімкіна, міністра закордонних справ. Проте, якщо поставити на цю посаду людину без досвіду роботи в уряді, як у випадку з Шимківим, або людину, далеку від економічних питань, як у випадку з Клімкіним, то реальним прем'єром стане перший віце-прем'єр.

Не думаю, що за реалізації такого сценарію зміниться весь уряд: з'явиться новий прем'єр, але частина міністрів залишаться (третина, а то й половина), особливо ті, хто прийшов у Кабмін за президентською квотою.

Якщо уряд сформують без Яценюка, є шанс повернути в коаліцію "Самопоміч". Всередині партії побутують різні думки: хтось категорично не згоден повертатися в коаліцію, хтось – більш обережний і не хоче дострокових виборів. Остаточне рішення, напевно, буде приймати Андрій Садовий. Також у коаліцію можуть увійти "радикали" Ляшка та навіть частина "Народного фронту".

Якщо Яценюк піде добровільно або призначать прем'єром Олександра Турчинова (хоча цей варіант поки малоймовірний), тоді всі або більшість депутатів "Народного фронту", ймовірно, залишаться в коаліції. Можуть іти переговори і з приводу входження до коаліції груп "Відродження", "Воля народу", а також позафракційних депутатів.

Таким чином, питання створення коаліції – цілком можна вирішити, нехай навіть знадобиться час на узгодження кандидатури прем'єра і написання нової коаліційної угоди.

Третій сценарій: дострокові вибори. Цей варіант залишається найменш імовірним. Тим не менш, якщо невизначеність збережеться, а нової коаліції так і не створять, то президентові доведеться вирішувати: йти на дострокові парламентські вибори чи ні.

Нагадаю, розпуск парламенту і призначення дострокових виборів – це право, а не обов'язок голови держави. Приймаючи рішення, він буде виходити з рейтингів власної партії, економічної, соціальної та військової ситуації, зовнішньої і внутрішньої кон'юнктури на момент потенційного оголошення виборів. Потрібно враховувати, що західні партнери України виступають категорично проти виборів. На їх думку, це велике зло. Але якщо іншого вибору не залишиться, їх поставлять перед фактом.

У подібному випадку в уряді матимуть місце радикальніші зміни. В Михайла Саакашвілі можуть з'явитися шанси стати прем'єр-міністром. Також за цей пост, безумовно, побореться Юлія Тимошенко. Крім того, збережеться шанс створення технократичного уряду – ця ідея стає все більш популярною.

Але наразі ситуація зависла. Велика делегація українських парламентаріїв вирушила до Брюсселя і до питань уряду-коаліції вони повернуться приблизно після восьмого березня.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини