MENU

Офшори та тюльпани

2590 0

Здається, тільки дуже лінивий блогер не потоптався до сьогодні на темі віргінських офшорів та референдуму у Нідерландах...

Утім, хоч мене цікавлять юридичні наслідки офшорного скандалу та нідерландське «Ні» українській асоціації з Європейським Союзом, писатиму не стільки про них, скільки про проблеми української суспільної свідомості, які висвітлено цими подіями.

Більше за все вразила емоційність, а не так потрібний сьогодні раціоналізм моїх співгромадян вкупі з прикрим непрофесіоналізмом тих, хто покликаний цей раціоналізм виховувати.

Офшорний скандал, такий собі VirginLeaks, показав, що не тільки громадяни мало що знають про бізнес, політику та право, не тільки цим невіглаством користуються особи, які іншим шляхом не в змозі виправдати свою журналістську професію. Всі ці речі інколи не розуміють, не знають і не дуже хочуть знати професійні юристи. Одне, коли з пером чи клавіатурою наперевіс Президента у злочинах обвинувачує журналіст. Зовсім інше, коли це робить правник, не розібравшись в елементарних речах: чи є взагалі склад правопорушення в реєстрації фірми в офшорі, що дозволено українським законодавством? А розібравшись, чи варто волати про моральну відповідальність Президента, який досі не зміг продати свій бізнес? Виходить так, що, щоб не робив Президент, все одно він винний. Продає бізнес - значить, не займається державними справами. Не продає, бо займається державними справами, - значить, не виконує передвиборчих обіцянок. Мимохіть зазначу, що ніхто не вимагав і не вимагає позбутися бізнесу у політиків, які «робили гроші» з повітря, заробляючи на перепродажу вуглеводнів.

І зовсім невиправданим для професіоналів є незнання природи та призначення офшорів. Для маленьких і, як правило, острівних держав або територіальних фракцій держави (Нормандські острови, Віргінські острови тощо) полегшений податковий тягар є чи не єдиним варіантом економічного виживання в сучасному глобалізованому світі. Зазначу, що у випадку Віргінських островів - це ще й Лондонська господарська юрисдикція. А значить, бізнес не буде «віджато», як це, на жаль, типово для пострадянських країн. І називати такі офшори помийницями явно не личить мешканцям країни, де панує печерське, якщо не печерне правосуддя.

Для юриста та журналіста має бути одне божество: правда. І один варіант поклоніння цьому божеству - достовірні факти. Про це, на жаль, не думали ті, хто роздмухав офшорний скандал, дуже зручно розмістивши його у мас-медіа напередодні референдуму у Нідерландах. Упевнена, що свій відсоток сребреників противникам євроасоціаціїї України цей VirginLeaks додав.

Утім, результати референдуму в Нідерландах були очікуваними і тим менш зрозумілим є розчарування ними. Дивує й суцільне нерозуміння того, що сучасна демократія передбачає врахування думки не тільки більшості, але й меншості. Фактично проти асоціації з Україною проголосувала меншість громадян Нідерландів. Крім того, цей референдум є консультативним, але в демократичній країні уряд не може нехтувати результатами консультацій зі своїми громадянами. Тому не варто очікувати на ратифікацію угоди з боку Нідерландів, принаймні поки в цій країні саме цей склад уряду. Про це мають чесно сказати журналісти і правники.

Ще більше дивують суцільні докори нашому уряду, особливо МЗС, який нібито нічого не зробив для позитивної відповіді Нідерландів. Що, на вашу думку, мав зробити український уряд в країні, яка десять років тому таким же референдумом поховала конституцію ЄС? Я б не витрачала і тих зусиль, яких було докладено урядом та українськими громадськими активістами - адже негативна відповідь була очевидною від самого початку. Сили та гроші варто було би витратити на європеїзацію нашої країни, а не умовляння євроскептиків.

Україні потрібна асоціація з ЄС. Але не як самоціль. Просто іншого шляху до цивілізованого світу зараз немає. Сьогодні Україна, як і десятки інших країн (включно навіть із країнами Африки та Південної Америки), перебуває в асоціації з ЄС. Цікаво, до речі, чи знають мешканці Нідерландів, що їхня країна перебуває в асоціації з Того та Марокко? Нам потрібно використати всі переваги такого асоційованого зв'язку, аби стати економічно потужною та політично і культурно цивілізованою країною. І тоді, купуючи тюльпани з Амстердама і продаючи їх на одеському Привозі, ми не будемо гарячково шукати, в якому офшорі їх розмістити

Наталя КРЕСТОВСЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини