MENU

Важлива реформа: ринкове ціноутворення і прозорі субсидії

3006 0

Фото:zn.ua

Цей допис репрезентує мою особисту позицію, а не позицію компанії.

Уряд прийняв рішення відмовитися від штучного заниження цін на газ для потреб населення.

Оскільки ми пропонували це рішення й у березні 2015-го (перед підписанням меморандуму з МВФ), а потім і в серпні того ж року (коли були зрозумілі проблеми з половинчастим варіантом), то зараз було би нечесним не підтримати це урядову ухвалу.

Відтепер ціна на газ буде відповідати економічно обгрунтованому рівневі.

Оскільки Україна імпортує газ, то економічно обґрунтований рівень – це рівень "імпортного паритету", тобто ціна імпортного газу. Той, хто цього не розуміє, не розуміє сучасних законів економіки. Якщо при цьому він або вона стверджує, що розуміє економічну науку, то це небезпечні люди!

На превеликий жаль, багато українців нині в скруті й не можуть платити ринкову ціну на газ. Принаймні їм потрібен час на адаптацію. Але проблема в низьких зарплатах і пенсіях, а не у високій ціні на газ.

Саме цю проблему потрібно вирішувати, а не обманювати себе й інших, не вирішуючи проблему низьких доходів українців, і "замилювати" її за рахунок низьких цін на газ. Бо заниження цін на газ, абсолютно популістська та радянська прив'язка цих цін до "собівартості" ніяк не покращує життя українців.

Ми вже багато писали про те, що коли визначають ціну на рівні політично доцільної "собівартості", то це призводить до занепаду власного видобутку, неефективного споживання газу, дефіциту держбюджету та залежності від агресора.

Ви можете зауважити, що потрібен перехідний період. Слушне зауваження. Але цей перехідний період може та має бути реалізований за рахунок системи субсидій. Скептикам було доведено, що система субсидій може дати цьому раду.

Чому перехід від прихованих субсидій за рахунок встановлення цін на політично доцільному рівні до ринкового ціноутворення і прозорих субсидій є дуже важливою реформою?

Тому що це є справжньою, европейською та ринковою реформою! Без цієї реформи всі декларації про модернізацію, європейську інтеграцію, дієву економіку тощо залишаються тільки деклараціями, які приховують пострадянський олігархічний консенсус і патерналіський суспільний договір!

Це критично необхідна реформа, але вона є лише однією з інших критично необхідних реформ.

Наш аналіз показує, що в українських умовах очікувати суттєве зростання зарплат і пенсій можливо тільки якщо запрацює справжня ринкова економіка. Справжня ринкова економіка – це передусім ринок капіталу, як механізм об'єднання (залучення) ресурсів і ефективного розподілу цих ресурсів.

Наша біда, що ми це погано розуміємо. Ринок капіталу – це не стихія. Роль держави у ринковій економіці – не розподіляти ресурси, а створювати умови для ефективного функціонування ринків, насамперед ринку капіталу. Це вимагає забезпечення прозорості (читайте Акерлофа про інформаційну симетрію), чесності та цілісності ринків, верховенства права.

Я писав про це і буду писати ще.

А зараз хочу ще раз привітати рішення уряду!

Юрій ВІТРЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини