Чому депутати бояться власного голосу
Бюджетний комітет відхилив ідею розміщувати аудіозапис своїх засідань. Чому? Можна дізнатись з дискусії про це всередині комітету
Більшість - проти аудіо запису. Вважають, що і стенограм для їхніх виборців - достатньо. Дивна річ, публічні особи, яких обрали громадяни для втілення їхніх передвиборчих обіцянок проти того, щоб їхні голоси були почуті цими громадянами.
Це фото виїзного засідання б'юджетного комітету в Херсоні
Цікаві аргументи.
Депутат бюджетного комітету від БПП, віднедавна, голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, каже, "не отлічаюсь краснорєчієм, іноді русизми вставляю, іноді, якщо щось допікають, можу щось і покрепче вставити. Я не хотів би, щоб мої аудіозаписи були доступні в нарізці колись десь, і використовувалися проти мене".
Андрія Гордеєва можна заспокоїти: навряд ненормативна лексика чи русизми можуть суттєво зашкодити кар'єрі народного депутата. Депутат Олег Барна уперше потрапив у фокус медіа після свого виступу з трибуни Верховної Ради:
А відоме відео не зашкодило політичній кар'єрі Михайла Добкіна та Геннадія Кернеса
Ідея депутата "Народного фронту" Володимира Шкварилюка: якщо і оприлюднювати ці записи, то не більше, ніж на 1 тиждень: "Давайте приймемо рішення: аудіозаписи зберігати не більше тижня. Тиждень пройшов, кому треба - взяли, кому не треба - знищили, все".
До речі, більше тижня пройшло між голосуванням бюджетного комітету за поправку, яка відтерміновувала електронне декларування, та моментом, коли інші депутати та медіа звернули на це увагу. Неможливо передбачити, коли аудіозапис засідання стане критично важливим.
А от Костянтин Іщейкін з БПП не ладен видавати на гора свої промови, бо за державу боїться: "Шановні друзі, є таке розуміння, що інколи, коли ми ідемо на поводу у суспільних вимог, ми робимо гірше всім, і державі в тому числі. Тому що є оборонні питання, є питання, що не треба раніше часу оголошувати. Стенограма є найкращим вирішенням питання".
Але питання, що не мають ставати публічними, і зараз можна обговорювати у комітеті. Для цього лише потрібне на початку засідання ухвалити рішення проводити його у закритому режимі.
Колега Костянтина Іщейкіна з БПП, депутат Сергій Мельник, готовий взагалі убезпечити вуха громадськості від аргументів та дискусій, що точаться у бюджетному комітеті Верховної Ради: "Мені здається, питання не стільки в стенограмі. Народ що хоче бачити? Хто за, хто проти, а не хто і що говорив". Та насправді, законодавчо, громадяни не можуть бути присутніми на засіданнях комітетів Парламенту. А з протоколів засідань конкретно бюджетного комітету вичислити хто саме голосував за, а хто проти - не можливо.
Тож, дізнатись, хто не підтримав аудіо записування засідань бюджетного комітету ми не можемо. Знаємо з протоколу, що таких більшість
Загалом, лише 2 народних депутати висловилися на підтримку аудіозаписів. Депутат Юрій Левченко вважає, що це буде дисциплінувати комітет. А Іван Крулько каже, що розпорядження спікера парламенту "потрібно реалізовувати, та й все".
Мова йде про розпорядження Голови Верховної Ради України від 6 березня 2015 року N360 щодо здійснення аудіозапису засідань комітетів, які покладені на секретаріати комітетів Верховної Ради України.
Таке розпорядження уже виконують, принаймні, 9 з 27 комітетів Парламенту, на чиїх сайтах висять аудіо записи засідань. Це Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, Комітет з питань європейської інтеграції, Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, Комітет з питань запобігання і протидії корупції, Комітет з питань науки і освіти, Комітет з питань правової політики та правосуддя, Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму та Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності.
Ще 5 комітетів мають всього один чи кілька аудіо файлів із засідань або мали, але торік припинили вести аудіо записи.
Всі інші 13 Комітетів не мають аудіо записів своїх засідань, хоча у кількох на сайті навіть створений відповідний розділ.
А в той час, як українські депутати не хочуть, щоб їхні голоси були почуті українськими громадянами, їхні колеги з найстарішого парламенту світу - Британського розміщують відео усих своїх засідань. (Це, наприклад, засідання комітету з питань охорони здоров'я). Їх не лякає, що вони погано говорять, чи це може нанести шкоду державі. Це їхня робота, яка демонструє, як кожен з нею справляється.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки