Як світові залаштунки не дали Путінові обійти санкції
Тиждень видався вдалим для ризикових активів, пише в своєму блозі на "Новому часі" Сергій Фурса. Росли як індекси, так і сировинні товари, наприклад,нафта, яка відбилася від рук. У результаті індекс S&P500 відкриє п'ятницю на позначці 2090 пунктів, а барель Брента торгується трохи нижче рівня в 50 доларів за барель, періодично заглядаючи вище. Світове співтовариство було в основному заклопотане глобальними проблемами у рамках планетарного масштабу, тут вам і зустріч G7 в Японії і таємні вечері з приводу того, що робити, якщо британці проголосують за Brexit. І нехай соціологія поки сприяє економіці, але план Б ніколи не завадить, так що переживати спекулянти б стали у тому випадку, якби такі зустрічі не проводили. В Японії ж вирішили зберегти санкції проти Росії. Задля виду трохи пручалася, але потім здалася Італія, поки поведінка двієчника не виправиться, ще раз переконавши останнього в теорії змови.
Минулого тижня ринок єврооблігацій став майданчиком для спецоперації, спроби Росії прорвати санкційний бар'єр. Секретний план, назва якого в білій папці на столі могла звучати як "Наша відповідь Ротшильдам", "Єврооблігацій кріт" або щось на кшталт, полягав у тому, щоб вийти на ринок з суверенним випуском і залучити гроші.
Офіційні санкції забороняють залучення коштів для компаній і банків, але не для держави. І якби в останньої вийшло зробити великий ринковий випуск, це стало б великою символічною перемогою, яка показує, що санкції не працюють і велику Росію не поставити на коліна, а значить, їх можна і скасувати. Операція готувалася давно, про випуск заявили ще кілька місяців тому. І тоді вже, за якимось обідом з представниками банку, перед десертом, а потім в офіційному комюніке, представник державного департаменту натякнув, що уряд США не заохочує участь своїх банків в цій угоді. У підсумку суверен позбувся андеррайтерів з ім'ям. Але ВТБ який завжди залишався своїм, взявся нести цей хрест далі.
І ось цього тижня прийшов час проводити операцію і робити випуск. І знову хтось із Держдепу натякнув, що це погана ідея, не тільки організовувати випуск, але і брати участь в його розміщенні. Може бути, десь в розмові заради сміху згадали про горезвісного BNP Paribas, який вирішив грати в ігри з Іраном і нарвався на штраф в $9 млрд. Жарт був смішний, всі посміялися і зробили висновок.
У підсумку новий випуск виявився навіть не "Єврокліребл", тобто депозитарій, де враховуються всі пристойні випуски, не взяв до себе надію Росії. І жадібні спекулянти начебто б і хотіли купити папір, що надає божевільну за теперішніх часів премію, але представники бекофісів більшості з них напевно заявили "тільки через мій труп" і велика частина ринку відпала. У підсумку, книга заявок трималася відкритою три дні (зазвичай вистачає одного вечора, коли треба просто дочекатися Західного Узбережжя США, яке пізно прокидається), з чуток, щоб завершити кругообіг грошей в природі, і перевести їх з Росії в США, щоб потім звідти купити випуск і заявити на весь світ про те, що вийшло. Розмір випуску скоротився з $3 млрд. до 1,75 млрд. А самі папери можуть мати обіг тільки в Росії, покупці теж говорять англійською з характерним акцентом. Схоже, знову набрала чинності карма Арбузова, який втік до Москви, адже, по суті, цей випуск є нічим іншим, як придумані ним в Україні валютні ОВДП.
Іронія долі в тому, що навіть внутрішні російські облігації, ОФЗ, враховуються в Euroclear. Що, до речі, є хорошим прикладом для України, як мета на шляху валютної лібералізації. Поки ж єврооблігації України, на цьому тижні зберігають спокій. У той же час, основні події продовжують проходити в корпоративному сегменті. Там продовжилося ралі в ДТЕК, який на тлі тарифного раю вже добіг до 56% від номіналу, роблячи дуже щасливими тих, хто ще зовсім нещодавно купував його за 40. Зростає і вартість "Метінвесту", єдиноутробною брата ДТЕК, який цього тижня завершив реструктуризацію своїх боргів. Реструктуризація вийшла доброзичливою по відношенню до інвесторів, недарма папір додав майже 40% за останній час. Всі борги тепер об'єднані в одному довгому (погашення припадає під ялинку в 2021 році) та великому ($1,2 млрд.) випуску. Десь поруч радіють і покупці Феррекспо, що теж додало за останній час на тлі квітневого ралі в руді.
На внутрішньому ринку триває "покращення". НБУ цього тижня прибрав кілька обмежень, введених для стримування гривні, почав процес з чудовою назвою дебюрократизація, збираючи пил з документів від 1993 року, які давно пора відправити у топку, а також прогнозовано знизив ставку з 19% до 18%. Регулятор дуже правильно знижує ставку поступово, не збуджуючи ринок, тим більше і поспішати нікуди.
Швидше за все, вже до осені, коли спека на вулиці спаде, а транш МВФ все-таки надійде, НБУ зможе і ставку довести до 15% або нижче і обмеження на гривню прибрати, випустивши навіть дивіденди. Створивши передумови для відновлення кредитування. Поки що відновлюється ринок ОВДП, про що відчайдушно сигналізують результати аукціонів Мінфіну. Зокрема, динаміка довгих (за українськими мірками) паперів, ставки за якими знижуються від аукціону до аукціону. Хтось, звичайно, ще воліє перекладатися на два тижні в депозитні сертифікати НБУ, але щось підказує, що ці люди будуть відчайдушно кусати власні лікті ближче до зими.
Цього тижня НБУ продовжував купувати долари з ринку, правда, вже не в тих обсягах, що раніше. А гривня потроху зростала, дійшовши зараз до рівня 25,1 за долар. Погано себе на цьому тижні впочував тільки ринок українських акцій. Якщо, звичайно, людина, яка перебуває в комі може почувати себе погано.
Індекс УБ цього тижня опустився до позначки 622 пункту на ранок п'ятниці. І нехай обсяги на ринку вже зовсім смішні, а це ще не настало літо, але до дня працівника фондового ринку, 12 червня, індекс може і докопатися до чергового дна. Що ж, на цьому тлі символічно, що вечірка, яка збере учасників ринку, які все ще не втекли з корабля, буде називатися "на гребені хвилі". Хоча, звичайно, краще б звернулися до класики. "На дні" звучало б краще.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки