Для покарання Януковича українській владі потрібна політична воля – Хосе Уґас
Щоб досягти результату в покаранні топ-корупціонерів, зокрема, Віктора Януковича, українській владі необхідна політична воля. Про це заявив голова Правління Transparency International Хосе Уґас на прес-конференції, присвяченій результатам його зустрічей із представниками української влади - президентом Петром Порошенко, генпрокурором Юрієм Луценком, міністром юстиції Павлом Петренко, міністром закордонних справ Павлом Клімкіним та іншими.
«За два роки є небагато зрушень в розслідуванні кейсу президента-втікача Віктора Януковича. Гроші, вкрадені ним, не повернуті, а сам він перебуває в Росії. Ми як Transparency International не можемо займатися поверненням коштів та ув'язненням Януковича - це не наша відповідальність, але ми будемо допомагати українським правоохоронним органам це зробити. Представництва ТІ в ключових країнах зроблять це спільно з нами. Але без політичної волі з боку української влади результату не буде», - наголосив пан Уґас.
Він назвав українське антикорупційне законодавство одним із найбільш прозорих у світі, але при цьому звернув увагу на необхідність імплементації всіх законодавчих змін у сфері боротьби з корупцією. Для цього Хосе Уґас запропонував Україні використовувати доступ до глобальних знань з предмету актуальних реформ, якими володіє світова мережа Transparency International, адже організація має свої представництва у 114 країнах світу, багато з яких вже пройшли непростий шлях антикорупційного реформування.
За словами новообраного виконавчого директора ТІ Україна Ярослава Юрчишина, для того, щоб міжнародні суди почали займатися справою Януковича, необхідні вироки українських судів. А отже, повинен створитися спеціальний Антикорупційний суд, який би займався саме такими справами. «Нам необхідно активізувати розслідування справи Януковича, щоб він став символом подоланої корупції. Бо спрут Януковича подібний до мафіозних утворень, з якими боролися в Латинській Америці», - підкреслив Я. Юрчишин.
Про необхідність створення Антикорупційного суду зауважив і голова Правління Transparency International Україна Андрій Марусов. Він розповів, що ще декілька місяців тому Національне антикорупційне бюро України спіймало на хабарі суддю з Харкова, але суди до сих пір не можуть визначити, який із них має розглядати цю справу. Тому в цій ситуації просто необхідний Антикорупційний суд, і на зустрічі з міністром юстиції було домовлено, що до осені буде розроблена законодавча основа діяльності такого суду.
«Ми також дуже чекаємо запуску системи електронних декларацій, щоб за брехню в них наставала конкретна адміністративна на кримінальна відповідальність. Тому що багато суддів у деклараціях бідні, як церковні миші, а їздять на автомобілях на сотні тисяч доларів», - зауважив А. Марусов, маючи на увазі аналіз автопарку суддів, зроблений аналітиками ТІ Україна спільно з проектом «Перша інстанція». За словами Марусова, президент Порошенко пообіцяв, що запуску системи електронних декларацій - це справа декількох тижнів.
Хосе Уґас також поділився антикорупційними уроками, які він виніс із справи екс-президента Перу Фухіморі, якого Уґас, перебуваючи на посаді спецпрокурора цієї країни, посадив у в'язницю. Це такі уроки:
1. Очолювати країну повинна особа з високим рівнем етики;
2. Повинна бути політична воля для покарання корупціонерів;
3. У владі повинна бути незалежна експертна організація, яка проводить розслідування;
4. Закони мають бути адекватними ситуації та часу;
5. Борці з корупцією повинні мати союзників.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки