Україна та МВФ: потреба прозорості у стосунках
Уже в липні-серпні Міжнародний валютний фонд може відновити кредитування України, зауважує в своєму блозі на "Новому часі" нардепка Оксана Продан. Про це під час останнього візиту в Київ заявив заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон. За його словами, Україна і МВФ узгодили основні питання меморандуму – документу, який фактично визначає економічний курс нашої країни.
Узгодити – узгодили, але сам текст оновленого меморандума ви ніде не знайдете. Як і не дізнаєтеся про зміст домовленостей чи, хоча б, ключові параметри меморандуму. Цієї інформації у вільному доступі немає. Судячи з усього, нею володіє обмежене коло осіб, і народні депутати в нього не входять. Попри те, що в нас парламентсько-президентська республіка, де парламент формує коаліцію, а коаліція, у свою чергу, призначає Кабінет міністрів. Тобто наймає урядовців на роботу.
Парадокс? Так! Але, на жаль, це звична практика років незалежності. Незалежно від складу, уряд завжди робить одну й ту ж помилку – намагається приховати деталі перемовин і зміст домовленостей із МВФ. Це породжує недовіру, дає привід для спекуляцій і, врешті-решт, породжує запитання – хто визначає національну економічну стратегію? Україна? МВФ? Наскільки ми є економічно суверенною державою? І чи не намагаються урядовці, прикриваючись вимогами МВФ, реалізувати власні інтереси?
Якщо чинний уряд прагне відновити довіру, варто відмовлятися від методів роботи попередників. І для початку – відкрити завісу над перемовинами з МВФ, дати відповідь на декілька важливих запитань:
– Які ключові параметри проекту меморандуму?
– Які зобов'язання бере на себе Україна?
– Які законопроекти, необхідні для співпраці із МВФ, потрібно прийняти?
Для Міжнародного валютного фонду головне завдання – об позичальник повернув кошти. Як він це зробить – за рахунок скорочення соціальних програм чи видатків на державний апарат, або за рахунок збільшення ВВП – для МВФ питання другорядне. Головне, щоб повернув. Тоді як у нас інші пріоритети. Ми не можемо дозволити собі таку розкіш – витратити кредитні кошти на проїдання або латання дір, що їх зробили чиновники.
Нагадаю, державний борг України на сьогодні складає вже $67 млрд., або 79% від ВВП, і ми змушені будемо повертати ці кошти. Зробити це можна буде або за рахунок зростання економіки, або роблячи нові запозичення.
Нам, безумовно, потрібне зростання економіки. А для цього потрібне відновлення довіри у суспільстві, в тому числі, і за рахунок прозорості у стосунках із МВФ.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки