MENU

"Зовнішнє управління" рятує Україну від недолугого внутрішнього, але нової бюджетної кризи не уникнути – економіст

536 0

Минулого тижня в динаміку бюджетної кризи втрутився новий фактор – фінансова підтримка з боку західних країн і міжнародних організацій. Однак навіть попри таку підтримку ситуація з державним бюджетом залишається глибоко проблемною

Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише Павло Кухта, повідомляє UAINFO.org.

1. "Зовнішнє управління" врятувало від недолугого внутрішнього управління. 9 грудня ЄС виділив Україні більше 600 млн євро макрофінансової підтримки. Потім 11 грудня Світовий банк схвалив виділення Україні кредиту в розмірі 300 млн доларів.

Факт надання цієї підтримки й очевидна наявність за нею "відмаху" від МВФ дозволили Мінфінові зробити додатковий випуск єврооблігацій і залучити за ними ще 600 млн доларів.

Отже, зовнішні партнери підставили урядові фінансове плече більш ніж на 1,6 млрд доларів (більше 45 млрд грн) – і таким чином дали можливість значно полегшити проходження бюджетної кризи, створеної власною недолугою бюджетною політикою уряду.

2. За інсайдерською інформацією, ситуація з виплатами Державної казначейської служби залишається важкою. Деяким розпорядникам лише зараз почали проводити платежі за перші дні листопада. Інші взагалі досі нічого, крім захищених зарплат і платежів ЖКП, не можуть заплатити.

Читайте також: 117 мільярдів дефіциту за 11 місяців: в уряді розповіли про виконання бюджету

Здається, отримані від іноземних партнерів гроші чи то ще не потрапили в систему скарбниці, чи то їх притримують.

Врешті окремі відомства почали все це озвучувати публічно – заступник голови Державної судової адміністрації на засіданні комітету ВРУ з правової політики прямо сказав, що з 9 листопада скарбниця не відкриває його організації 214 млн грн асигнувань.

Поширена в медіях і соцмережах історія про те, як суди не можуть розсилати листи, сталася саме через ці невідкриті асигнування.

3. Неоплачені фінансові зобов'язання Державної казначейської служби залишаються ненормально високими – станом на зараз вони становлять 14,6 млрд грн. Проте хоча б є невелике зниження порівняно з попереднім тижнем – тоді було 16,3 млрд грн.

Для порівняння: торік усередині грудня цей показник становив лише 3,5 млрд грн.

Ймовірно, завдяки іноземній допомозі, урядові таки вдасться уникнути найгірших проявів бюджетної кризи – тобто пенсії із зарплатами таки повністю заплатять. Водночас бюджетна проблема від цього нікуди не зникає, оскільки її першопричина - недолуге планування та виконання бюджету урядом – тільки погіршується.

Ключовою проблемою тепер стане бюджет на 2021 рік. Уряд заклав у бюджет завищений прогноз доходів і великий дефіцит, на 5,5% від ВВП. Вже зараз зрозуміло, що з таким бюджетом наступного року ми повністю залежатимо від підтримки міжнародних організацій і від доступу до світових фінансових ринків.

Навіть за наявності цієї підтримки та доступу бюджет буде важко виконувати і ймовірним є його перегляд. Без них нас 100% очікує нова бюджетна криза, причому вона може бути гірша, ніж цього року.

Читайте також: Уряд ризикує недофінансувати близько 114 млрд грн видатків, під ударом охорона здоров'я, оборона й дороги – економіст

Треба чесно розуміти, що ЄС і Світовий банк (явно за "відмахом" від МВФ) надали нам зараз фінансування із сильним відхиленням від звичної для них практики – по-нормальному не виконана жодна з важливих для них умов. Робота антикорупційної інфраструктури повноцінно не відновлена, бюджет на 2021 рік є очевидно глибоко проблемним.

Зрозуміло, що зараз ніхто не зацікавлений напередодні кампанії з вакцинації, яка має покласти край світовій епідемії коронавірусу, отримати в сусідній із ЄС країні економічну кризу й остаточну втрату спроможності цю кампанію провести. Власне, ЄС роздав гроші 10 сусіднім країнам, сумарно на 3 млрд євро, теж на фактично безумовних засадах.

Проте серед багатьох упливових груп усередині України все це сприйнято як сигнал про готовність Заходу заплющувати очі на зупинки та відкати реформ і давати гроші просто так. Знаючи, як ці групи мислять і працюють, можна з майже 100% ймовірністю очікувати від них намагань наступного року зривати ті чи інші критичні для програм МВФ, ЄС та інших міжнародних організацій умови.

На жаль, інших наслідків у безумовного надання грошей за явно невиконаних умов для їхнього отримання й бути не могло.

Це означає, що наступного року нас чекає нова бюджетна криза. Причому є всі шанси, що вона буде ще жорсткішою, ніж нинішня. Зокрема, вона цілком може уповільнити темпи економічного відновлення після кризи, а також може мати непередбачувані (принаймні прямо зараз) політичні наслідки.

Теоретично запобігти такій кризі може новий спроможний та ефективний уряд, який був би здатен як захистити ключові реформи від нападів "груп інтересів", так і підтримувати співпрацю із МВФ та іншими партнерами. Проте наразі перспективи появи такого нового уряду є щонайменше не очевидними – а нинішній уряд із цим завданням явно не здатен упоратися.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло КУХТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини