MENU

Мажоритарна ганьба

2550 0

Чергові українські вибори в одномандатних округах у черговий раз підтвердили те, що і так було давно відомо. Мажоритарка як була, так і залишається інструментом для потрапляння в парламент пройдисвітів, яким вона надає практично необмежену свободу для махінацій.

Фальсифікації, підкуп, адмінресурс - всі ці звичні для мажоритарних виборів явища впливали на результат виборів і цього разу.
Але не дивлячись на регулярні обіцянки скасувати змішану систему виборів і перейти до пропорційної системи, за якої провертати махінації значно складніше, мажоритарка жива й здорова. І напевно буде жити ще довго, оскільки є єдиною можливістю потрапляння у владу для одіозних персонажів, яким немає місця ні в одному партійному списку.

Не буде перебільшенням констатувати, що мажоритарка є ганьбою України і прекрасним приводом зловтішатися для наших недругів. Не стали винятком і вибори, що відбулися минулої неділі. За традицією самими нахабними і цинічними фальсифікаціями відзначилася Луганщина. Вибори на окрузі 114, що межує з Російською Федерацією, могли б проходити під девізом «Хто б з них не виграв, ми програємо». Основними претендентами на перемогу на окрузі вважалися Сергій Шахов, Валерій Мошенський і Борис Лебедєв. Перший - скандальний стаханівський бізнесмен, який відзначився масовим підкупом виборців у 2012 році, коли здійснив невдалу спробу пройти в парламент, а також звинувачувався у зв'язках з Сім'єю. Другий - київський бізнесмен і колишній нардеп від блоку Литвина, що також банально спробував купити виборців на чужому для нього окрузі. Третій - висуванець від Опозиційного блоку, ставленик проросійського олігарха Юрія Бойка.

Скандали навколо виборів на цьому окрузі почалися задовго до виборів. 5 липня в Сєвєродонецьку побили голову ОВК Євгена Байрамова, який представляв Опозиційний блок. Байрамов отримав важкі травми і був замінений іншою людиною. Замовником злочину представники Оппоблоку відразу ж назвали Сергія Шахова. Шахов, само собою, відхрестився від усіх звинувачень.

Побиття Байрамова, по всій видимості, дійсно зірвало всі плани Оппоблоку. В кінцевому підсумку кандидат Борис Лєбєдєв провалився на виборах і набрав лише 7% голосів. Втім, не варто всерйоз сприймати намальовані результати виборів на 114 окрузі. Очевидно, що з реальністю вони практично не мають нічого спільного. Про масштаби фальсифікацій говорить хоча б той факт, що в день виборів на окрузі спочатку спробували намалювати явку 63%. При тому, що на інших округах аналогічний показник не перевищував 35%. Коли ж по інтернету покотилася хвиля обурених коментарів, зі 114 округу надіслали вже зовсім іншу цифру, на 20% менше. Мовляв, вибачте, помилочка вийшла.

Вибухнув на окрузі і ще один скандал. Кандидат від партії влади Денис Денищенко заявив, що Блок Петра Порошенка просто кинув його і в останній момент замінив його людей в ОВК

«Як керівник партії "Солідарність" у Луганській області, а також кандидат в депутати по 114 округу, висунутий на з'їзді партії, відповідально заявляю, що не маю ніякого відношення до членів ОВК які делеговані партією. Я офіційно звернувся до керівництва, про заміну цих людей в комісії, бо своїми діями, вони ганьблять Президента і всю Луганську територіальну організацію", - написав він.

Трохи менш скандальними видалися вибори на окрузі 206 в Чернігові, де переможець Максим Микитась зміг виграти завдяки масовому підкупу виборців. Установка дитячих майданчиків, публічна роздача «подарунків», роздача продуктів і грошей за допомогою так званих «сіток» - всі ці очевидні порушення не викликали ніякого нарікання у правоохоронців і ЦВК. Підкуп як і раніше, не є приводом для зняття кандидата з виборів й не тягне за собою ніяких наслідків.

Активно використовувалася на виборах і ще одна брудна технологія, характерна для мажоритарки - масове використання кандидатів-двійників. На тому ж 206 окрузі технічний кандидат Євген Микитась набрав цілих два відсотки голосів. Майже стільки ж, скільки кандидат від ДемАльянсу Ігор Андрійченко. А у Дніпрі двійник кандидата Тетяни Ричкової, яка перемогла на окрузі №27, взагалі посіла третє місце.

Говорити про демократію та повноцінний виборчий процес, і взагалі про якийсь престиж держави при таких виборах не доводиться. І звичайно ж припинити цей цирк можна тільки одним способом - скасуванням виборів в мажоритарних округах. Боротьба проти мажоритарки повинна стати однією з головних цілей громадянського суспільства і всіх осудних політиків на найближчий час. І вести цю боротьбу необхідно до повної і остаточної перемоги.

Денис КАЗАНСЬКИЙ, "Тиждень"


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини