MENU

Цього дня народився Великий українець Андрей Шептицький

2923 0

29 липня 1865 року в с. Прилбичі народився Митрополит Андрей Шептицький - український релігійний діяч, граф. Єпископ Української греко-католицької церкви; від 17 січня 1901 до смерті - Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський - предстоятель Української греко-католицької церкви. Належить до знатного галицького роду Шептицьких. Доктор права. За мудрі настанови й великі труди він отримав багато народних імен: Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит.

За час свого служіння значно розбудував греко-католицьку церкву як в Україні, так і за кордоном. Будучи одним із найбагатших людей Галичини, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям. У 1905 заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму, які однак не часто відвідував.

22 липня 1938 Андрей Шептицький видав відозву через знищення поляками 100 православних церков Підляшшя та Холмщини...в якій назвав дії польської влади «приголомшливими», польську державу і Костел - «ворогами Вселенської Церкви, Християнства».

Як ніхто з інших єпископів Європи, відкрито й беззастережно виступив проти нацизму в багатьох пастирських посланнях. Двічі митрополит звертався з протестом щодо нищення єврейського населення в Галичині до райхсфюрера СС Гіммлера (грудень 1941; лютий 1942). Після цього «фахівці з українського питання» Ганс Кох, Отто Вехтер, Альфред Бізанц відвідали владику з метою «урезонити» непокірного пастира. Старий предстоятель насварив «відвідувачів» - у відповідь прозвучали закиди «спадковому графу в неввічливості».

21 листопада 1942 написав послання «Не убий»: «Як довго не буде між нами християнської єдности, так довго й найслабший противник буде від нас сильніший! Як довго у національних справах більше пам'ятати будуть українці на власне індивідуальне добро, так довго загальна справа не буде могти успішно розвиватися. Бо тої загальної справи просто не буде, бо не буде її в свідомості і в совісті людей!»

Така позиція митрополита призводила до обшуків нацистами собору св. Юра, під час яких гітлерівці розкривали навіть труни покійників.

Зазнавав утисків від більшовицької влади. Зокрема у 1939 році НКВДисти розстріляли його брата Лева і всю його сім'ю в родинному маєтку Шептицьких у Прилбичах.

Помер 1 листопада 1944 року.

Минулого року в Україні відзначали 150-ліття з дня народження Митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького. Слова та справи Шептицького справили вплив на його сучасників і змушують замислитися вдячних нащадків. Український Кризовий Медіа Центр запропонував ознайомитися з досягненнями Митрополита на ниві служіння церкві та народу.

Для збільшення натисніть по зображенню



Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини