MENU

Намагаючись вбити е-декларування, влада ставить під загрозу безвізовий режим для українців - експерти

3653 0

Система електронного декларування готова на 100%, і нема жодних технічних та юридичних перешкод для отримання нею сертифікату відповідності до 12 серпня, щоб 15-го вона була офіційно запущена. Про це заявили експерти Transparency International Україна, Центру протидії корупції та Світового банку під час дипломатичного сніданку. Якщо сертифікат не буде надано до цієї дати, то неможливо буде запустити механізм покарання за неправдиві дані в деклараціях, а це фактично нівелює суть електронного декларування. Цього й прагне влада, яка боїться реального впровадження цієї ефективної реформи.

Українська політична «еліта» вже вп'яте намагається знищити систему електронного декларування, на цей раз - руками Держспецзв'язку. Ця державна інституція затягує процес надання сертифікату відповідності на три з п'яти модулів системи декларування, які відповідають за подачу декларацій, їх зберігання та доступ до реєстру. Побудови комплексної системи захисту на ці три модулі цілком достатньо, щоб повноцінно запустити систему електронних декларацій 15 серпня.

«Електронне декларування - це частина антикорупційної реформи, що дійсно може змінити країну. Дії Держспецзв'язку - це один з елементів великої гри під назвою «зупинити електронне декларування». І те, що її так намагаються придушити, означає, що реформа дуже правильна. Однак, зараз кожен день - на вагу золота в запуску системи», - зазначив старший аналітик Transparency International Україна Євген Черняк.

Влада робить все можливе, щоб якщо не знищити систему електронного декларування, то значно її послабити. Мова йде про негативну перспективу запуску системи електронного декларування 15 серпня 2016 року без сертифікації системи захисту. В такому разі система запрацює в режимі дослідної експлуатації, що автоматично ставить під сумнів юридичну природу даних, які будуть вноситись декларантами. Осіб, які подадуть недостовірні дані в період дії дослідної експлуатації, неможливо буде притягнути до відповідальності. «Швидше за все, влада зробить так, що сертифікат відповідності на систему нададуть через місяць, і за цей місяць всі «потрібні люди» подадуть дані, формально виконавши вимогу закону, але уникнуть покарання», - припустив голова правління ЦПК Віталій Шабунін.

Ще гіршим буде варіант, якщо з 15-го серпня система взагалі не буде запущена. Тоді депутати намагатимуться скасувати електронне декларування взагалі - або через парламент, або через Конституційний суд, подання в який підписали 48 колишніх депутатів-«регіоналів». «Боячись ефективності декларування, влада не погребує поставити під загрозу безвізовий режим для українців та виконання вимог МВФ», - вважають експерти.

Два інші модулі системи електронного декларування можуть бути запущені пізніше. Як зазначив Дмитро Котляр, експерт Світового банку, установи, яка разом з ПРООН фінансувала розробку програмного забезпечення для системи декларування, поки що НАЗК не має компетенції виконувати наступний етап роботи, яким передбачається їх запровадження.

Останній, п'ятий член НАЗК досі не обраний, і агентство все ще офіційно не почало функціонувати. Також поки немає можливості інтегрувати базу даних декларування з державними реєстрами, тому що державні міністерства та відомства не мають політичної волі для того, щоб надати доступ до своїх реєстрів. Отримання доступу може затягнутися надовго. «В цій ситуації найбільш правильним є старт першого етапу декларування, коли контролювати правильність даних на початках буде громадянське суспільство», - сказав Котляр.

Експерти закликали представників посольств та міжнародних організацій підтримати основну вимогу громадянського суспільства щодо забезпечення сертифікації комплексного захисту системи інформації на систему електронного декларування згідно раніше погодженого плану, та повноцінного її запуску 15 серпня.

«Державна влада в Україні, на жаль, поводить себе не як представники публічного інтересу, а як купка приватних осіб, які переживають за власні статки: серед них немає партійних кольорів, ідеологічних розбіжностей. Вони єдині в одному - не дати запрацювати системі електронного декларування. Наша мета як громадян цієї країни - не дати їм це зробити», - наостанок підкреслив Є. Черняк.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини