Одне величезне «але» стосовно екстрадиції В'ячеслава Платона у Молдову
Україна екстрадувала бізнесмена В'ячеслава Платона в Молдову із порушенням правових процедур. Про це на своїй сторінці у "Фейсбуці" пише екс-заступник генерального прокурора Віталій Касько.
Поза гучними інформприводами останніх днів непомітно минула одна дуже симптоматична подія - минулого тижня Україна здійснила «блискавичну» видачу до Молдови затриманого бізнесмена В'ячеслава Платона.
І все би нічого, але є одне величезне «але» - екстрадицію здійснили із нехтуванням елементарних правових процедур і гарантій. Цю людину було, зокрема, позбавлено права, яке в екстрадиційній процедурі є хрестоматійним - права на судовий контроль за рішенням прокуратури про видачу.
Стаття 591 КПК передбачає, що рішення про видачу особи може бути оскаржене до суду протягом 10 днів з часу одержання його копії. Якщо суд не задовольнить скаргу, залишається право на апеляцію. І лише після проходження цих процедур і за відсутності інших перешкод для видачі відбувається фактична передача особи запитуючій державі.
Як співавтору розділу КПК, в якому йдеться про міжнародне співробітництво, мені сумно бачити, що ці норми для прокуратури - порожній звук. Пригадалась історія чеченця Адама Осмаєва (підозрюваного в підготовці замаху на Путіна), якого вдалося врятувати від екстрадиції до Росії, бо Генпрокуратура Пшонки не встигла це зробити саме через необхідність дотримання базових правових процедур.
Я не знаю достеменно, чому саме українській владі захотілось випхати людину на прізвище Платон з України так швидко, як і не знаю, хто ця людина і чому її так хотіли чимшвидше отримати у Молдові, але ці дії вочевидь потребують негайної та адекватної реакції з боку міжнародних правозахисних організацій, та і загалом всіх тих, для кого слова «верховенство права» все ще щось означають.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки