MENU

День ООН: факти, які ви могли не знати

3831 0

Ідея створення ООН виникла ще на початку Другої світової війни. Президент Сполучених Штатів Америки Ф. Рузвельт і Прем'єр-міністр Великої Британії В. Черчілль, перебуваючи на військовому кораблі в Атлантичному океані поблизу острова Ньюфаунленд (Канада), 14 серпня 1941 р. підписали Атлантичну хартію, у якій було проголошено цілі двох держав у війні проти нацистської Німеччини та її союзників.

До Хартії 24 вересня 1941 р. приєднався СРСР, який на той час вів жорстокі бої з військами німецького вермахту. Представники 26-и союзних держав, які воювали проти країн гітлерівської коаліції, 1 січня 1942 р. заявили про свою підтримку Атлантичної хартії і підписали Декларацію Об'єднаних Націй. У цьому документі вперше було використано назву "Об'єднані Нації", запропоновану Ф. Рузвельтом.

Конференція з розроблення Статуту ООН тривала з 25 квітня до 26 червня 1945 р. в американському місті Сан-Франциско. Саме 26 червня 1945 р. представники 50-и держав підписали розроблений ними документ. Польща, яка не брала участі в роботі конференції, підписала його згодом, проте стала країною-засновницею ООН. Статут ООН 24 жовтня 1945 р. набув чинності. Відтоді 24 жовтня вважається Днем заснування Організації Об'єднаних Націй, який щороку широко відзначається у світі.

Перша сесія Генеральної Асамблеї ООН почала свою роботу 10 січня 1946 р. в Лондоні. Перша схвалена нею резолюція стосувалася мирного використання атомної енергії та ліквідації атомної та інших видів зброї масового знищення. У Лондоні було визначено порядок виступів делегацій у загальнополітичній дискусії на щорічних сесіях Генеральної Асамблеї ООН. Право завжди виступати першою одержала делегація Бразилії, оскільки її представник першим підняв руку при розгляді цього питання. Іншим рішенням, схваленим у ході першої сесії Генеральної Асамблеї, було рішення про розташування штаб-квартири в Нью-Йорку, куди вона переїхала 16 серпня 1946 року. Саме тому другим у загальній дискусії завжди виступає представник США, як країни-господаря місця розташування штаб-квартири ООН.

Керівник делегації Української РСР Д.З. Мануїльсьий підписує Статут ООН (26 червня 1945)

У Лондоні 17 січня 1946 р. відбулося й перше засідання Ради Безпеки ООН. Спочатку до її складу входило 11 країн, зокрема й 5 постійних членів, наділених правом вето: Велика Британія, Китай, СРСР, США та Франція (до 1971 р. місце Китаю в Генеральній Асамблеї та Раді Безпеки ООН займав Тайвань). Розширення складу Ради Безпеки ООН до 15 членів сталося шляхом внесення відповідної поправки до Статуту ООН (набула чинності 31 серпня 1965 р.). Перша схвалена резолюція Ради Безпеки стосувалася створення Військово-штабного комітету, до якого повинні були входити начальники штабів збройних сил постійних членів Ради Безпеки чи їхні представники.

Генеральна Асамблея 14 грудня 1946 р. прийняла пропозицію американського фінансиста Д. Рокфеллера-молодшого про надання гранту в сумі 8,5 млн. дол. для придбання ділянки землі під будівництво штаб-квартири ООН. Церемонія закладення фундаменту будинку відбулася 24 жовтня 1949 р., у четверту річницю заснування Організації, а офіційне відкриття - 10 січня 1951 року.

Читайте також: Прогулянка по штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку. ФОТО

В Організації Об'єднаних Націй діють шість головних органів: Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна і соціальна рада, Рада з опіки, Міжнародний суд і Секретаріат. Окрім штаб-квартири ООН у Нью-Йорку, у Женеві (Швейцарія), Відні (Австрія) та Найробі (Кенія) діють Відділення Організації.

Читайте також: BBC: Бути Генсеком ООН - найважча робота в світі?

За час існування ООН її очолювали вісім Генеральних секретарів. Першим був представник Норвегії Трюгве Лі, який очолював її до 1952 року. Нинішній, восьмий Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун (Республіка Корея), очолює Організацію з 2007 року. Його повноваження закінчуються 31 грудня 2016 року. Сім із восьми генеральних секретарів ООН обіймали цю посаду протягом двох п'ятирічних строків, окрім Бутроса Бутроса-Галі (Єгипет, 1992-1996 рр.).

Кандидатуру на посаду Генерального секретаря розглядає Рада Безпеки ООН, після чого її затверджує Генеральна Асамблея. Кандидат повинен одержати 2/3 голосів держав-членів ООН. Жодного разу Генеральним секретарем ООН ще не був представник країн Східної Європи. Крім того, цю посаду ще не обіймала жінка.

За матеріалами UA Foreign Affairs


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини