MENU

Економіст розповів про негативні й позитивні наслідки підвищення мінімальної зарплати

3409 0

Зараз я маю бути відповідальним, непопулістичним економістом.

Підвищення мінімалки – це добре чи погано? Ні те, ні друге. Точніше, для деяких людей це добре, а для деяких погано.

Економісти вважають, що підвищення мінімальних зарплат не робить усім добре, а робить добре одним за рахунок інших. Хтось буде отримувати більшу зарплату, а когось звільнять в організаціях, де бюджет не дозволяє платити більшу зарплату. Це з позиції жити відповідно своїм достаткам.

Читайте також: Економіст: Рішення про підвищення мінімальної зарплати не варто було ухвалювати так раптово

Є також точка зору "боротьби з тіньовими зарплатами". В Україні часто платять мінімалку, а надлишок у конверті. Це щоб не платити податки. Тепер, мінімалка буде більша, податки більше, в конверті менше. Тобто по суті це збільшення податкового навантаження через виведення зарплат із тіні. З одного боку виведення із тіні – добре для бюджету, бо за одного робітника більше йде в бюджет. З іншого ж це погано для бюджету, бо може стати менше бізнесу і менше робітників. Сумарний ефект для бюджету невідомий, мінімум для мене, бо я не бачив серйозних досліджень на цю тему (може вони є, підкажіть).

Є питання "рівних правил гри". Якщо дійсно в Україні деякі фірми платять зарплати чесно, а деякі – мінімалка + конверти (в сумі більше нової мінімалки), то підвищення мінімальної зарплатні змушує фірми – "конверти" буди чеснішими. Таким чином вирівнюються правила гри. Якщо мінімалка підвищена забагато (більше ніж мінімалка + конверти раніше), то буде знищено і деякий чесний, і деякий нечесний бізнес. Я не бачив досліджень щодо того, чому 3200 оптимальна цифра для нової мінімалки.

І нарешті є питання "принципів". Яку економіку ми будуємо – ринкову чи керовану центральним урядом на Печерську в Києві? Якщо ринкову, то ціни регулювати не потрібно. А мінімальна зарплата, то є ціна на працю. І тоді потрібно не регулювати мінімальну зарплату на ринку, а регулювати тількі мінімальну зарплату в держустановах та рівень мінімального прожиткового мінімуму.

Читайте також: Дайош 3200: чи зможе українська економіка витримати таку мінімальну зарплату

А тепер про "інфляцію та стимулювання економіки". Якщо підвищення мінімальної зарплати буде мати реальний позитивний ефект сумарні доходи населення (за рахунок бізнесу), то це може дійсно стимулювати споживання населення, але може зменшити інвестиції бізнесу (бо в них буде менше прибутку), споживання власників бізнесу чи виплату кредитів фінансовій системі. Перший ефект позитивно впливає на виробництво (більше попиту – більше пропозиції), а другий негативно. Який ефект більший, мені невідомо. Також більший попит призведе до інфляції.

Економісти кажуть, що не буває бекоштовного обіду. Так, будь-яка економічна політика має і позитивні, й негативні ефекти, і від кожної політики хтось програє, а хтось виграє. При підвищенні мінімальної зарплати програє бізнес, виграють деякі споживачі і програють інші, а ефект на бюджет може бути як позитивним, так і негативним.

Зазвичай політики, які вводять економічну політику, переслідують свої конкретні цілі й наголошують на позитивних ефектах, замовчуючи негативні.

Тимофій МИЛОВАНОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини