MENU

Фурса: Світові ринки на порозі грандіозного шухеру

5983 0

Світові ринки взяли невелику паузу, яка їм дуже потрібна після перемоги Трампа. Допомогти їм у цьому покликаний День подяки, що дає додатковий вихідний і нові калорії, а любителям шопінгу дозволяє ще й зняти стрес в Чорну п'ятницю. Чи будуть вони дякувати провидінню за нового президента, сказати важко. Але багато інвесторів з американського ринку акцій, які голосували за Гілларі, вже рахують свої бонуси і готові дати шанс цьому коханому хлопцеві Дональду. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише Сергій Фурса.

Ринок акцій США штурмує нові історичні максимуми один за іншим, радіючи податковим пільгам, меншому регулюванню та іншим обіцянкам Трампа. Ранок п'ятниці індекс S&P500 відкриє на позначці в 2204 пункти. В інших куточках нашого великого світу все не так райдужно. Прибутковість американських казначейських зобов'язань продовжує свій ріст і десятирічні папери вже торгуються біля позначки в 2,4%. І приріст кожного нового десятого відсотка висловлюється оглушливим барабанним дробом десь на світовій периферії. Продовжує свій тріумфальний хід долар, падають борги країн, що розвиваються. Поки ще тримається сталь і руда.

Нервова обстановка сприяє прийняттю нервових рішень, як, наприклад, в Індії, де вирішили одним махом побороти тіньову економіку, скасувавши великі купюри. Ви, звичайно, можете принести їх в індійський банк і там покласти на рахунок, але ось невдача: для цього доведеться розповісти, звідки у вас ці гроші. Добре ще, що (якщо вірити індійським фільмам) всі свої скарби в Індії прийнято зберігати в золоті і діамантах, що врятує місцеву мафію. Погано, що індійський досвід ніяк не застосувати в українських реаліях. Бо як скасувати великі гривневі купюри - багато розуму не треба, але толку від цього не буде, бо як українські раджі не дурні і зберігають гроші в іншій валюті. А ось скасувати ходіння стодоларових купюр поки ще не у владі українських (та й індійських) урядів.

В українському сегменті єврооблігацій основні події перейшли із сегменту суверенних єврооблігацій, які страждали від «ефекту Трампа», в корпоративний сегмент. Сконцентрувавшись в одному конкретному імені. При цьому цікава ситуація з поширенням інформації. Зазвичай вона довго гуляє по Україні, змушуючи локальних гравців приймати рішення, і тільки через якийсь час (іноді місяці) вона доходить до зовнішніх гравців. Як було, наприклад, з єврооблігаціями ДПЕКу. І місцеві, зазвичай, посміюються над розумовими здібностями зовнішніх гравців, які нічого не розуміють в українських реаліях.

Тепер же ситуація зворотна. У місцевій пресі тиша, ніби журналісти можуть порушити негласне табу і навіть статті в англомовних джерелах не прориваються всередину. Але, стримувати цю лавину можна було до пори до часу. Цього тижня на ринку різко переставили котирування єврооблігацій Приватбанку, які довгий час стійко трималися у невиправдано високій позначці в 80% від номіналу, а тепер пішли кудись ближче до 50% від номіналу. А всі інвестори, які приїжджають в Україну, можуть говорити тепер тільки про націоналізацію найбільшого банку в Україні. І утримувачам єврооблігацій є про що переживати, адже, на відміну від вкладників, при націоналізації їм ніхто нічого не обіцяє, якщо керуватися планом, який (як рушниця в чеховській п'єсі) ось уже рік кочує із меморандуму з МВФ в меморандум МВФ.

Читайте також: История о том, сколько может длиться "растаможка" груза в Украине

Незважаючи на дзвінку тишу, коли усі мовчать публічно, але пошепки, під страхом смертної кари, один одному все розповідають, потенційна націоналізація такого великого банку не може не впливати на валютний ринок. Це одне з можливих пояснень для широкого спреду, який ось вже кілька тижнів тримається між чорним ринком і міжбанком. Традиційно розрив між ними становив трохи більше 2%, горезвісного рівня пенсійного збору, який парламент все ніяк не може скасувати. Але останнім часом баланс був порушений. І при цьому падіння на чорному ринку не мало значного тиску на міжбанківський ринок. Що в застосуванні до теорії про сполучені посудини (яка добре пояснює не тільки фізику, але і хімію українського валютного ринку) є парадоксом. Цього тижня гривня на міжбанку без особливих старань з боку регулятора трохи зміцнилася і торгується біля позначки в 25,6, в той час як чорний ринок продовжує залишатися вище 27,0.

У такій ситуації говорити про життя на ринку облігацій не доводиться. Всі завмерли, і лише іноді переставляють котирування за курсом при торгівлі валютними облігаціями. Більше життя є у ринку акцій, як за межами України, так і в країні. На зовнішньому ринку триває феєрична хода Феррекспо, акції якої б'ють локальні цінові рекорди. І нехай ситуацію трохи спотворює історія британського фунта, в якому номіновані папери, але компанія і її акціонери можуть радіти зростанню цін на руду. А динаміка індексу УБ нагадує кардіограму дуже нервової людини.

Читайте також: Новые финансовые технологии fintech - оружие массового поражения?

У підсумку за тиждень руху дуже багато, а просування немає. В яку б то не було сторону. Ранок п'ятниці індекс УБ відкриє на позначці в 803 пункти. І всі разом - і учасники ринку акцій, і торговці облігацій, і навіть футболісти половини клубів Прем'єр-ліги України, продовжують із завмиранням серця чекати, коли ж завершиться процес верифікації докапіталізації. І найцікавіше - що ж буде потім.

Сергей ФУРСА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини