Стипендії для студентів повинні мати цільову спрямованість - експерт
Студентські стипендії повинні мати цільову спрямованість, що можна вважати справедливим.
Таку думку в коментарі власному кореспонденту UAINFO висловила провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. В.М. Птухи НАН України Лідія Ткаченко.
Вона підкреслила, що система стипендій, яка існує в Україні «не є справедливою».
«Зараз стипендію можуть отримувати тільки ті, хто вчиться на бюджетній основі, а «контрактники» мало того, що мусять платити за своє навчання, так ще не мають права отримувати стипендію, як би вони не вчилися. Це теж несправедливо. Стипендіальний фонд дуже прив'язаний до джерела фінансування самих освітніх послуг. Цей підхід хибний», - вважає Л.Ткаченко.
На її думку, не доцільно говорити, що підхід, який пропонує уряд щодо зменшення кількості стипендіатів і збільшення суми стипендій, хибний.
« Щось розумне в цьому є. Має бути цільова спрямованість стипендій. Якщо їх розглядати як стимул для навчання, то, на мою думку, можна було б дати більше свободи університетам: нехай самі визначають, яка має бути стипендія», - зауважила експерт.
Читайте також: У нас, на відміну від поляків, розуміння стипендії залишилося комуністичним - педагог
Нині, підкреслила вона, студенти не сприймають стипендію як гроші, на які треба жити. Для них це кошти, які вони витрачають на власний розсуд.
«Стипендії, якщо не помиляюся, складають 800-1000 гривень. Не такі й низькі, якщо прирівняти з мінімальною зарплатою чи пенсією. Проте важко сказати, якими вони мають бути», - повідомила експерт.
За кордоном, зауважила Л.Ткаченко, різні системи фінансування навчальних закладів і, як правило, стипендія є складовою гранту.
Читайте також: Студенты Харькова массово выйдут на улицы с протестами
«Якщо звернути увагу на кошти, які витрачаються щороку на стипендії, то з 2008 року цифра досить стабільна. Це близько мільярда гривень. У 2014 році - 1,2 млрд грн., у 2015 - 1,3 млрд грн. Але врахуйте, що сума приблизно однакова, бо стипендії ростуть, а кількість студентів зменшується», - пояснила Л.Ткаченко.
Нагадаємо, з нового року Міністерство фінансів пропонує зменшити кількість отримувачів стипендій приблизно на чверть і підняти стипендій для решти маже вдвічі.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки