Порятунок "ПриватБанку" – виклик для НБУ
Будь-який банк, через ті чи інші причини, може опинитися в ситуації банкрутства, наслідки якого залежать від величини банку і його місця в національній банківській системі, пише в своєму блозі на "Новому часі" економіст Ігор Бураковський.
За багатьма параметрами "ПриватБанк" займає перші місця в Україні. Найгірший сценарій із цим банком безсумнівно призвів би до негативних наслідків як для банківської системи, так і для всієї економіки країни.
Читайте також: Фурса: Націоналізація – погане рішення, одначе найкраще з усіх можливих
Якщо помирає банк, виникають проблеми з депозитами. На сьогодні, за законодавством, не всі депозити українців покриває Фонд гарантування вкладів фізосіб. Виникають також проблеми з розрахунковими операціями, оскільки в будь-якому банку зберігаються гроші компаній; депозитами юридичних осіб, що б'є насамперед по малому і середньому бізнесові, в якого на руках не такі вже й великі кошти. Більше того, банки не працюють самі собою, вони перебувають у певному взаємозв'язку: позичають один одному гроші, здійснюють взаємні розрахунки. Відповідно, падіння одного банку позначається на функціонуванні всієї банківської системи.
Здається, Україна вперше зіткнулася зі кризовою ситуацією в найбільшому банку. Попередні кризи, як правило, стосувалися системи в цілому. Були проблеми і з великими банками, але вони були очевидними. Наприклад, банк "Україна" був просто розграбований. Банкрутство банку "Надра" пов'язане із поведінкою попереднього менеджменту.
Порятунок "ПриватБанку" – це якісно новий виклик для Національного банку і для уряду. Але на сьогодні це дуже складне завдання. Банк великий, акціонери і керівництво непрості. Передача банку перехідному кризовому менеджментові – це завжди проблема в українській банківській системі. Крім того, в "Приват" повинна бути влита чимала сума грошей. Якщо вірити тому, що заради порятунку банку НБУ разом з урядом планують випустити 30-річні облігації на суму до 150 млрд грн, то це, здається, буде найбільше в історії України запозичення, з яким уряд виходив на грошовий ринок.
Ще одна проблема – комунікації. Негаразди в "Приваті" можуть викликати сильний соціальний резонанс з усіма наслідками, що випливають звідси. Українській банківській системі завжди не вистачало довіри з боку населення. І такого роду кризи, як сьогоднішня, не зміцнюють її. Щоб пройти це процес відносно спокійно, потрібно приймати добре продумані, зважені рішення, і правильно доносити їх до населення.
Читайте також: Дубілет про ситуацію зі "ПриватБанком": Націоналізація перетворилася на лякачку, що розполохала наших вкладників
Втім, зрозуміло, що діяти було потрібно. Націоналізація є способом порятунку банківської інституції. Подібні дії уряду і Нацбанку можна тільки вітати і побажати успіху в реструктуризації з мінімальними проблемами для банківської системи України.
Зрештою, потрібно проаналізувати, як до такого дійшло і що потрібно робити, щоб подібне надалі не повторилося.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки