MENU

Арешт – не панацея: як перейти до лікування причин корупції

2786 0

Останнім часом ми спостерігаємо зростання кількості новин про затримання чиновників-корупціонерів, що можна вважати певним успіхом влади у боротьбі з корупцією. Про це у власному блозі на сайті "Новое время" пише експерт Центру економічної стратегії Артем Захаров.

Але наскільки арешти корупціонерів ефективні у боротьбі із корупцією? Арешти хабарників тимчасово зупинять схеми, але є велика ймовірність, що на місця арештованих прийдуть інші корупціонери. Ті ж, кого не викрили, продовжать робити свою справу, але більш обережно.

Арешт лікує симптоми, але не викорінює причини виникнення корупції. Але саме з причинами потрібно боротись, щоб підняти країну з низу корупційних рейтингів. Корупцію часто називають хворобою. Використаю цю аналогію, щоб пояснити, як потрібно ефективно її лікувати.

Читайте також: Кава за 400 грн - нова схема хабарів у "нової поліції"

Уявіть, що в країні більшість людей палять, зловживають алкоголем, не займаються спортом, їдять шкідливу їжу та взагалі ведуть нездоровий спосіб життя. Держава, замість будувати спортзали та пропагувати здоровий спосіб життя, нарощує кількість лікарів та збільшує обсяг закупівлі ліків. В такій системі держава зможе виліковувати окремих пацієнтів, але на рівні країни показники захворюваності лише зростатимуть. Бо вилікувані пацієнти, повертаючись до звичного нездорового способу життя, із великою ймовірністю через певний час знов звертатимуться по допомогу. Навіть якщо після лікування пацієнти відмовляться від поганих звичок, але враховуючи впливовість середовища на людину їх буде одиниці, що також не покращить ситуацію.

Як держава може вирішити цю проблему? Необхідно мінімізувати ймовірність, що людина піддасться поганим звичкам та створити умови, в яких вона буде вмотивована вести здоровий образ життя. Схожим чином державі необхідно максимально вплинути на середовище, яке дає можливості для розвитку корупції, перекриваючи канали, що сприяють її поширенню.

В першу чергу необхідно послабити бюрократизацію держави, яка, за висновками світових дослідників, є одним з інструментів збагачення корупціонерів. Тому корупція сприяє надмірній бюрократизації, що зменшує інвестиційну привабливість країни, призводить до погіршення умов ведення бізнесу. Щоб вирішити цю проблему, владі необхідно мінімізувати регуляторний тиск на бізнес, створити для всіх рівні правила гри, забезпечити незалежність державних регуляторів від влади та учасників ринків.

Відомо, що корупціонери дуже не люблять прозорість. Для збільшення прозорості державним органам слід відкрити максимально можливу кількість даних для користування громадянами, зокрема аналітиками та журналістами-розслідувачами, перейти на електроні державні послуги та впровадити автоматизацію прийняття рішень. Це дозволить знизити корупційні ризики через зменшення прямого контакту бізнесу з державними службовцями. Прикладом позитивного ефекту від збільшення прозорості є створення системи Prozorro, завдяки якій державі вдалось значно зменшити рівень зловживань у публічних закупівлях та зекономити понад 6,5 млрд грн.

Читайте також: Іспанська корупція у порівнянні з українською: схожість та відмінність

Ще одним важливим кроком має бути звільнення державних підприємств від контролю з боку корумпованих чиновників та олігархів шляхом приватизації. Для тих підприємств, які неможливо приватизувати через їх стратегічне значення для держави, необхідно прозоро обрати незалежних менеджерів та наглядові ради, які будуть зацікавлені в збільшені їх ефективності та прибутковості й встановити їм ринкові зарплати.

Звісно, українцям приємно бачити як арештовують корупціонерів, які вкрали їх гроші, але, як показує аналіз, слід сфокусуватись на зменшенні можливостей красти. Виконання вищезгаданих кроків спрямовано на боротьбу, не з симптомами, а з причинами корупції. Що має дати більш стійкий та довготривалий результат.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини