MENU

Лист вкрай стурбованого американця

3994 0

Любі бізнес-лідери! Незабаром вам доведеться займатися незвичною справою: рятувати країну від президента з воістину спотвореним уявленням про світ і місце США в ньому.

Республіканська партія не в змозі стримати найгірші пориви Дональда Трампа. За винятком кількох хоробрих сенаторів, вона трансформувалася в щось безхребетне. Преса може говорити про погані вчинки Трампа, але нездатна ветувати закони. У демократів не залишилося ніяких владних важелів.

Єдині, кого Трамп хоч трохи поважає, хто може отримати доступ до нього і протистояти шкідливим планами Стіва Беннона (головний радник Трампа) і компанії,- це Білл Гейтс (Microsoft), Тім Кук (Apple), Джефф Іммельт (General Electric), Марк Цукерберг (Facebook), Ерік Шмідт (Alphabet), Джеймі Даймон (JPMorgan Chase), Майкл Блумберг (Bloomberg), Ілон Маск (SpaceX), Індра Нуйі (PepsiCo) та інші.

Зрозуміло, якщо Трамп виконає свої обіцянки про дерегуляцію, інфраструктурну та податкову реформи, у короткотерміновій перспективі на ці компанії чекає зліт. Але якщо прислухатися до того, що говорять Трамп і Беннон, то стає зрозуміло: ви ще ніколи не стикалися з таким баченням США і світу.

Читайте також: США не зніматимуть санкції щодо Росії, - політолог

Вони грають з великими системами NAFTA, СОТ, ЄС, здійснюючи серйозний вплив на світову економіку, і з легкістю від них відмахуються. Вони вірять у речі, які, найімовірніше, помилкові: що у втраті робочих місць винні мексиканці і китайці, а не мікрочіпи і комп'ютери.

Так, щось правдиво, навіть якщо в це вірить Трамп. Іслам дійсно має проблеми з гендерними питаннями, релігійним плюралізмом і інтеграцією в західні суспільства. Ігнорувати це було б нерозважливо.

Але деякі речі правдиві, навіть якщо в них вірять ліберали: США вдалося інтегрувати мусульман набагато краще, ніж європейським країнам, оскільки ми представляємо собою плавильний котел. І перетворення мусульман у членів нашого суспільства всередині країни і союзників за її межами, а не ставлення до них, як до вічних чужинців - робило США безпечнішими після атак 11 вересня. Ігнорувати це небезпечно.

І поки ми говоримо про небезпеку: чому рекордна кількість мігрантів біжать з Африки, Близького Сходу та Центральної Америки, намагаючись потрапити в Європу і США? Дві головні причини - посухи і стрімке зростання населення. І що пропонують Трамп і Беннон? Ігнорувати зміну клімату і зупинити зусилля американської держави щодо допомоги у плануванні сім'ї в країнах, що розвиваються.

В їхньому світі не існує зв'язків - тільки окремі пункти і стіни.

В понеділок The Washington Post процитувала Беннона, який заявив, що зараз "ми спостерігаємо за народженням нового політичного порядку, і чим більше бояться медіаеліти, тим потужнішим стає цей новий порядок".

Коли хтось говорить вам, що створює "новий порядок" в Америці, це привід для страху. Так, прискорення технологій і глобалізації принесли особливу вигоду висококваліфікованим працівникам на Заході та менш кваліфікованого середнього класу в Азії. І вони дійсно "притиснули" середньокваліфікованих працівників на Заході, більш уразливих до аутсорсингу, алгоритмами і автоматизацією. Їм потрібно допомагати активніше.

Читайте також: Путин решил проверить "на слабо" новичка Трампа

Якщо Трамп просто хоче домовитися про більш вигідні торгові угоди для США і переконати союзників на рівних брати участь у захисті вільного світу, Бог йому в поміч.

Але я побоююся, що Беннон маніпуляціями хоче змусити Трампа взяти на себе месіанську роль, і його "новий політичний порядок" стосується не тільки робочих місць, але й культури. Більше того - є спробою відтворити Америку 1950‑х, коли країною керували білі християни, а не "космополіти"; коли в магазинах не говорили іспанською; коли найбільших топ-менеджерів не могли мати ім'я Сатья або Сандар; коли кожен працівник отримував високооплачувану роботу при мінімумі навичок, а торгові стіни і повільний темп автоматизації означав, що вчитися все життя сенсу не було.

Якщо саме це робить Трамп, на нас чекає непривабливе майбутнє. Нам потрібно не будувати стіни вище, а створювати міцні громади, в яких бізнес, філантропи, школи та місцева влада зможуть формувати союзи, що дозволяють працівникам вчитися, компаніям - отримувати доступ до глобальних ринків, а містам - залучати розумних і ризикових людей, здатних запускати нові компанії.

Саме такий "новий порядок" нам потрібен, і саме такий порядок ми повинні захищати. Якщо ви зараз промовчите, згодом ми всі про це пошкодуємо.

Вперше опубліковано у виданні The New York Times.

Томас ФРІДМАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини