Синдром Шулявського мосту
Наші еліти уражені синдромом обваленого Шулявського мосту. Конструкція дає тріщини, їх латають в надії, що вона ще протримається, адже служила стільки років. Але система втомилася. І незабаром обвалиться
Речі тендітні. Автомобілі ламаються, шкарпетки рвуться, мости падають. Це природний процес. Фізики розкажуть вам про ентропію і втому матеріалу, проте все не так просто.
Філософ Нассім Талеб вчить нас розрізняти крихкість і антикрихкість. Крихкі речі не витримують напруги, антикрихкі, навпаки, під впливом випробувань стають сильнішими. Кришталева ваза у вас на шафі крихка, і кіт доведе вам це за одну хвилину. Однак сам кіт антикрихкий: історія з вазою змусить його бути хитрішим, швидше тікати і краще ховатися, і на відміну від вази, загалом піде йому на користь. Кажуть, що все механічне крихке, а живе - антикрихке, і це теж спрощення. П'ятикілометровий крос для антикрихкого спортсмена стане легкою приємною розминкою, а для тендітного прихильника жирної їжі, сигарет, дивана і телевізора може закінчитися в лікарні. Буревій вириває з корінням дерева, але траву лише пригинає.
Читайте також: Мост преткновения. Как вдруг стало ясно, что Киев плох
Нестабільна економіка, заснована на старих підприємствах з застарілим обладнанням, що випускають продукцію з низькою доданою вартістю, схильну до значних коливань цін. І ніяка стратегія розвитку промисловості не допоможе, так само як і підтримка вітчизняного виробника. А ось інноваційна економіка антикрихка: стартапи вмирають тисячами, але невелика кількість проривних ідей створює величезні доходи і робочі місця. Антикрихкість системи досягається за рахунок крихкості і смертності окремих підприємств. Ресторанний бізнес антикрихкий і вічний, але це не значить, що кожному окремому ресторатору гарантований успіх - якраз навпаки.
Тендітна олігархія, тому що вона не стає сильнішою від випробувань війною, екстрадицією і FATF. Малий бізнес антикрихкий і витягує країну на горбу, незважаючи на страждання, переживання і руйнування окремих підприємців.
Тендітна авторитарна система влади, де смерть або хвороба правителя можуть надовго занурити країну в хаос. Антикрихка конфедеративна Швейцарія, де майже немає центрального уряду, а жителі самостійних кантонів приймають рішення на референдумах. А ось федеративна Україна буде дуже тендітна, оскільки швидко розпадеться на феодальні фрагменти, які потрапляють в залежність від сусідів. Федерація хороша тоді, коли суб'єкти виростають знизу, історично, і отримують здоровий досвід самоврядування і самостійності, а потім сильна національна ідея змушує їх об'єднатися. А ось реформа децентралізації робить Україну менш вразливою, тому що будь-яка централізація надзвичайно крихка.
Нестабільна податкова система, заснована на високих податках на зарплату, щоб платити пенсії. Пенсіонерів стає більше, працюючих менше, і система руйнується незалежно від зусиль податкової міліції. Тендітною виявилася банківська система, побудована на кредитуванні своїх за рахунок чужих. Неймовірно крихкий ринок нерухомості, на якому люди купують квартири не для життя, а для вкладення грошей з метою подальшого перепродажу. Кому?
Українська держава виявилася неймовірно крихкою в момент вторгнення: армія слабка і деморалізована, інші силовики і місцеві чиновники вичікують або переходять на бік ворога. А от українське суспільство - антикрихким: війна згуртувала його і проявила не тільки кращі моральні якості, але й дивовижну здатність до самоорганізації. Фактично, саме Майдан і війна вивели суспільство зі сплячки і стали стимулом до розвитку і руху. Ще Гомер знав: народ починається з війни і мандрів. Без антикрихкого суспільства з однією лише крихкою державою Україні прийшов би кінець.
Читайте також: В Украине налоговый долг перевалил за $2 млрд
Тендітна стара інфраструктура нашої країни: мости, трубопроводи, будинки, електростанції. Синдром Шулявського мосту - це наївна віра в те, що «стояли десятки років, простоїть ще трохи». А міст втомився. І впав.
Тендітна інфраструктура сиплеться як доміно - впало тут, потім там, і пішло-поїхало, не встигаєш латати. Так само і в організмі людини, яка веде нездоровий спосіб життя, «вилітає» один орган за іншим. У тендітній застарілій бюрократичній системі колапс одного органу влади підсилює і прискорює колапс іншого. Воно прослужило стільки років, чому ж має впасти саме зараз? Строк, екстремальне навантаження, відсутність капітального ремонту, загальне моральне і фізичне старіння.
Наші еліти, політичні та економічні, культурні та медійні, військові та церковні - всі уражені синдромом Шулявського мосту. Система дає тріщини, і їх латають, а деколи просто замазують фарбою. Прослужила стільки років, і прослужить ще трохи. А вона втомилася. І скоро впаде.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки