Чи з'явиться в нас свій Ілон Маск?
Ілона Маска придумала видавець Оксана Форостина. Неважко здогадатися, що саме вона намірялася донести до українського суспільства та уряду з допомогою цього образу. Фатальну паралельність України до всього, що діється у світі.
Десь там уряд Південної Австралії у твіттері (!) замовляє Маскові електростанцію нового покоління, гігантський акумулятор на 100 МегаВатт-годин, який підключатиметься до споживачів у години пікових навантажень. У твіттері ж вони обговорили, скіко це буде мільйонів грошей і коли можна приступати. А тут вимагають електронних декларацій у прибиральниць громадських об'єднань, роздрукованих на 30 сторінках. Ще й перевірятимуть, чи задекларувала швабру. Бо контрагент ГО.
Десь там його PayPal, електронна платіжна система, що завоювала світ. Весь світ, крім України. Всі намагання ентузіастів привести PayPal в Україну, щоби спростити розрахунки для тих українців, яких обзивають фрілансерами, роками розбивалися о залізобетонні хвилеломи інструкцій Нацбанку. І кого цікавлять оті фрілансери, які не чекають милості від уряду й не гонять на експорт карпатський ліс, а давно вже працюють на якихось закордонних замовників і хочуть вводити свої гроші в неньку легально. Програмуючи, малюючи іконки та персонажів комп'ютерних ігор, перекладаючи технічну документацію тощо. А в нас старанно віджатий державою "Приват24". Разом з однойменним банком, щоб не розмінюватися на дріб'язок.
Читайте також: Чому "вата" ненавидить Ілона Маска
Десь там його електромобілі "Тесла" на одній підзарядці проїжджають вже 400 км. А в нас по-перше, за станом доріг після зими судячи, схоже таки розікрали безпрецедентні гроші, виділені державою минулого року на ремонт автошляхів, тож "Теслам" просто нема по чім їхати, тільки джипами. А по-друге, так захищають ввізним митом "вітчизняного виробника", який майстерно прикручує колеса на іномарки, від чого іномарки дорожчають вдвоє в порівнянні з сусідніми країнами, що всі їздять на литовських номерах.
Десь там уперше другий раз використали першу (вибачте за цю цифрову тавтологію) ступінь його ракети Space X для виводу на орбіту супутника й планують відправити космічних туристів у політ навколо Місяця. А в нас ввели були нікому незрозумілу абонентську плату за газові труби й планують ввести абонемент на електричні лампочки та унітази.
І все це, усі ці проекти, пов'язані з діяльністю, як запевняє нас пані Форостина, одного-однісінького Маска, хай і ексцентричного, але мільярдера? Її спроби на цих вигаданих взірцях виховати молоде українське покоління стартаперів розчулюють, але не більше. Та в нас би він ще за PayPal не відсидів!
Вражає точність вибору пані Форостини. Це може десь там Ілон Маск – жива людина, яка начиталася в дитинстві Рея Бредбері і тепер прагне переселити людство на Марс, не вкравши в українців жодного обленерго. У нас він – уже мем, символ усіх творчих сил людства, чесних мільярдів долярів, які прагнуть чогось більшого, ніж побудова футбольних стадіонів і пов'язаного з нею розпилу бюджетних коштів до чергового чемпіонату Європи чи світу. Як у твіттері домовитися про відкати?
Перший рік після Революції гідності здавалося, що і в нас ці люди теж вийдуть на перший план. Судячи з кількості схем ухиляння від податків, ми дуже творча країна, вся винахідливість якої досі виходила парою у свисток – у боротьбу за виживання під патронатом такої непередбачуваної держави. Ану як спрямувати цю винахідливість на корисні справи? Ну справді ж, чому так виклично успішні всі ті українці, яким довелося чи пощастило з України вчасно виїхати? Усі ці Ігорі Сікорські, Стіви Возняки, Богдани Гаврилишини, Андрії Ворхоли й Орести Субтельні? Чому наші колишні земляки в Канаді вже потихеньку перетворили Канаду на Україну здорової людини, а ми залишаємося Україною курця? Вони вже й космодром для українських ракетоносіїв будують, зрозумівши, що від уряду вінницьких, як і від решти донецьких чи дніпропетровських українських урядів за двадцять п'ять років, цього годі чекати. Навіть за царювання ракетника Кучми.
Читайте також: Як вирішити енергетичні проблеми України – за 100 днів і з Ілоном Маском
Зараз бюрократична машина вже дожовує без хрону останніх двох-трьох реформаторів в уряді прагматиків, якому звичніше обкладати поборами жовті труби газогонів, ніж прокладати трубу гіперлупа на Троєщину (ще один проект Маска, але нажаль – знову в Каліфорнії). Більше того, іноді здається, що уряд методично вживає всіх можливих заходів, щоб українська версія Маска не мала жодних шансів з'явитися. Хіба що він вчасно виїде в Канаду.
Втім справа тут не тільки в уряді. Будь який український уряд – лише втілення колективного підсвідомого 42 млн. українців. Із 321 млн. американського населення, включаючи іммігрантів, ніхто й ніколи не обзивав Маска баригою. Правда ж дивно?
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки