MENU

Міфи про вільний ринок землі

1584 0

Навіщо партія "Батьківщина" ініціює референдум із питання обмеження продажу землі?

Вчора у Києві відбулися збори громадян України щодо ініціативи проведення Всеукраїнського референдуму про заборону продажу сільськогосподарської землі.

За справедливу ціну землі

Понад 2 тисячі учасників заходу проголосували за те, щоб на Всеукраїнський референдум було винесене питання в такому формулюванні: "Чи підтримуєте ви продовження існуючої заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення безстроково?". Таку пропозицію підтримала переважна більшість присутніх на зібранні.

"Батьківщина" виступає за ствердну відповідь на питання референдуму.

Читайте також: Ринок сільскогосподарської землі має бути. Питання лише в тому, яким саме

Чому? Навіщо цей референдум, навіщо він зараз? Невже "Батьківщина" проти того, щоб селяни могли продати свою землю при потребі?

Зовсім ні! Законопроект 5476, ініційований Юлією Тимошенко, передбачає механізм викупу землі державою за справедливою ціною. Держава має стати гравцем ринку землі, гарантувати своїм громадянам можливість реалізовувати своє право власності на землю.

Спільнота українців має стати суб'єктом, що контролює належний йому за Конституцією ресурс - землю.

Фактично, зараз країна визначає свою модель цивілізаційного розвитку. Чи піде Україна шляхом країн, де спільнота громадян є суб'єктом і де народ (громада) визначає свій розвиток (Канада, Ізраїль, Польща)? Чи навпаки, народ України усунеться від можливості вирішувати свою долю, і дозволить, щоб його країну, його природні ресурси були безконтрольно віддані комерсантам?

Куди іти?

Батьківщина оголошує своїм пріоритетом таку модель розвитку українського земельного ринку, де земля має бути доступна і в першу чергу використовуватися фермерськими господарствами. Це шлях, котрим успішно іде Польща.

Польща проголосила своїм пріоритетом, найвищою цінністю збереження соціального укладу села. Селянин має бути хазяїном, господарем, самостійним підприємцем - і таких селян мають бути мільйони. Це працює у Польщі, ми бачимо, наскільки ця країна змогла справитися із наслідками світової фінансової кризи, котра почалася десятиліття тому.

Альтернатива - це новітні колгоспи. Великотоварне сільськогосподарське виробництво мало чим відрізняється від радянської напівкріпацької системи. Така форма господарювання є соціально токсичною і часто продукує зло для екології. Майбутнє - за органічним землеробством, а не за низькоякісним масовим продуктом.

Є речі, котрі в довготривалому вимірі дають більший ефект для суспільства, аніж короткотермінова вигода від продажу землі. І приклад Польщі мусить слугувати нам дороговказом.

Хто за "вільний" ринок?

Референдум зараз потрібен як інструмент, щоб уникнути катастрофічного сценарію. За допомогою цього інструменту "Батьківщина" має намір правовим шляхом, без повстань і революцій, зупинити легалізацію награбованого.

Ледь не більша частина української землі фактично зараз розкрадена і знаходиться у руках шахраїв, котрі при усіх попередніх владах цю землю крали з державної власності, і тепер хочуть вільно розпоряджатися незаконно набутим. От чому президент і прем'єр так радо погодилися на подану з-за кордону ідею "вільного ринку" землі - ними рухав інстинкт нелегальних землевласників.

Юлія Тимошенко прямо звинуватила Петра Порошенка у фінансовій зацікавленості запровадити так званий "вільний продаж" землі: "На чолі аграрної мафії стоїть президент Порошенко, який своїй "аграрній сім'ї" накопичив сотні тисяч гектарів землі, щоб її легалізувати через продаж на так званих аукціонах".

Зрозуміло, що ніяка не турбота про рядових власників земельних паїв рухає українськими можновладцями, коли вони агітують за міфічний "вільний ринок землі". Насправді, це - бажання остаточно розкрасти загальнонаціональний ресурс.

Ринок землі може існувати лише із обмеженнями! Насправді, будь-яка власність може існувати лише з обмеженнями, але ця теза для землі є найбільш актуальною.

Читайте також: Нардеп Івченко: Емфітевзис для селянина - справжній зашморг, хоча й з красивим бантиком

Цивілізований обіг землі - це цивілізовані обмеження на торгівлю землею. В умовах, коли нинішня влада нездатна забезпечити охорону сільськогосподарських земель від хижацької експлуатації, фантасмагорична ідея "вільного ринку землі" буде використана винятково для прикриття цієї хижацької експлуатації. Адже узаконеному власнику землі в українських нинішніх реаліях дозволено робити з нею усе, що заманеться.

Цивілізований обіг землі - це протидія хижацькому монополізму. Нинішній тіньовий ринок землі призводить лише до закріпачення селян, або вигнання їх з рідних домівок. Великі землевласники розпоряджаються колосальними площами землі, що дає їм можливість диктувати умови на ринку сільської праці, вартість аграрної продукції для споживача, а також свавільно експлуатувати продуктивні землі, щороку зменшуючи їхню плодючість.

Метою "Батьківщини" є вберегти головне національне надбання українців від знищення чи привласнення, надто в умовах війни. Для досягнення цієї мети наразі обрано цивілізований і правовий шлях - всенародний референдум, як найвищу форму народовладдя.

Ігор ЛУЦЕНКО, народний депутат


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини