MENU

Як в Україні визначається ціна електроенергії: малопомітні, але масштабні "помилки"

1859 0

Як визначається в Україні ціна електроенергії. Про малопомітні, але масштабні "помилки".

1. Визначається прогноз виробництва по усіх видах генерації.

2. Відповідне виробництво множиться на відповідні тарифи (енергоатом та укргідро - дешевші, всі решта - дорожчі).

3. Усереднюється, тобто ділиться на все споживання е/е - і це є оптова ринкова ціна е/е (ОРЦ), яка складає основу усіх кінцевих тарифів (спрощено).

За такими правилами, чим більше прогнозується дешевої е/е, тим нижча буде ціна е/е. І навпаки, чим більше прогнозується дорогої, тим вища буде ціна. Що важливо - прогноз (а не факт) виробництва лягає у фактичну ціну е/е.

Очевидно, що якщо у вас вже є працюючий Енергоатом, то пріоритет у баланс - атомній е/е. Вона в Україні має фіксований найнижчий тариф - 0,48 грн. Наступний - Укргідроенерго - відносно екологічно чиста е/е, яка може покривати пікові навантаження. І також має низький тариф 0,6 грн.

По замикаючому балансуючому принципу працює екологічно шкідлива та дорога теплова генерація. В основному покриває дефіцити у період пікових навантажень (ранок-день-вечір), деколи і ніч. Тариф у неї минулого року був 1,25 грн, у травні цього - 1,9 грн. (в 3-4 рази більше, аніж в Енергоатому).

По замикаючому балансуючому принципу працює і фінансова частина - весь залишок тарифних грошей після розподілу усім компаніям на фіксованому тарифі - падає тепловій генерації.

Отже, чим більше у прогнозному балансі Енергоатому і Укргідро - тим нижча ціна е/е. Більше інших - на виході вища ціна.

Як же прогнозний виробіток по видах генерації на фоні фактичного виробітку за 1 квартал. Виявляється, саме по двох найдешевших - Енергоатом та Укргідро - у прогнозному балансі був закладений нижчий виробіток, аніж був фактичний.

Читайте також: Закон про ринок електроенергії: більшість депутатів не розуміють, що вони прийняли - думка

А у прогнозі дорогої генерації помилилися в іншу сторону - фактичні показники нижчі, аніж прогнозні! (прим. - 18 лютого вступив у дію надзвичайний стан в енергетиці, тому виробіток ТЕС у березні непоказовий).

Як же так, адже працюють справжні професіонали, а не якісь фейсбучні псевдо-експерти?

Отже, заниження у прогнозі дешевої генерації та завищення дорогої призвело до завищення ОРЦ. Тобто зі споживачів зібрали більше грошей, аніж потрібно для реального фактичного виробітку е/е. А кому впав цей залишок грошей по замикаючому принципу? Бінго, тепловій генерації!

І окрім "Роттераму+" виникають ще одні чайові через "неточності" у прогнозному балансі. Тому де-факто теплова генерація отримує покриття ціни вугілля, навіть вище, аніж офіційно закладено за Роттердамом+.

Читайте також: Україна припинила енергопостачання окупованої частини Луганщини

Я ні на що не натякаю, але звертаю увагу. У двох видах дешевої генерації "помилилися" у прогнозі виробництва у сторону заниження. А в усіх чотирьох видах дорогої генерації "помилилися" у сторону завищення. Кожна помилка вела до завищення ОРЦ, таке от співпадіння. 

Ще цікаві помилки по прогнозуванню природних явищ. Виявляється вітер і сонце вміють прогнозувати набагато краще, аніж воду. У виробітку "зелених" помилились лише на 5% у сторону завищення, а по Укргідро аж на 22% у сторону заниження.

Андрій ГЕРУС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини