Чому важливий "мовний закон"
Прийняття Верховною Радою законопроекту № 5313 «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації» без жодного перебільшення матиме стратегічне значення для України.
Закон передбачає, що частка передач та фільмів українською мовою у теле- радіоефірах мають складати не менше 75% протягом доби. Це стосується як денного, так і у вечірнього ефірів. Що стосується місцевих та регіональних мовників, частка української має складати не менше 50%.
Випуски новин також на 75% мають йти українською мовою. Передача вважається українською мовою, якщо всі виступи ведучих виконані винятково українською мовою. Водночас допускається використання виступів спікерів іншими мовами або ж музичні твори, якщо вони не супроводжуються.
За закон проголосувало 269 народних депутатів. Це свідчить про єдність у принциповому питанні популяризації української мови. І це важливо.
Аналіз голосування дає чітке розуміння, що окрім Опозиційного блоку інші фракції у своїй більшості підтримали даний законопроект. Таким чином, можна констатувати, що у Верховній Радій VIIІ-го скликання проросійські політичні сили перебувають у незначній меншості і не мають вирішального впливу на процес прийняття законів.
Якщо ж говорити про сам закон та його ймовірні наслідки, потрібно розуміти декілька важливих речей.
Читайте також: Кожний російськомовний українець може перейти на добру українську
По-перше, згідно цілого ряду досліджень, громадяни України отримують найбільшу кількість інформації саме через такий канал комунікації як телебачення. Збільшення української мови на ТБ дає підстави говорити, що у середньостроковій та довгостроковій перспективі український народ, перш за все це стосується зрусифікованих регіонів нашої держави, поступове почне не тільки сприймати українську мову, але й думати українською. Без того, щоби народ думав саме рідною мовою, ми ніколи не зможемо говорити про ствердження нації, про збереження нашої історичної пам'яті, про виховання наступних поколінь у самобутньому українському руслі, відритому для цивілізованого світу та спрямованому на поширення найкращих здобутків нашого народу на міжнародній арені.
По-друге, мовний закон - це дійсно перемога на інформаційному фронті. Адже російська гібридна війна почалася з інформації, з цинічної брехні Кремля, з маніпулятивних технологій щодо «руського міру» та «слов'янського братерства». Відтепер, задача Росії щодо маніпуляцій з громадською думкою українців буде ускладнено в рази. І це важливо для побудови подальшої ефективної інформаційної стратегії України.
Третій фактор - «мовний закон» завдає удару по телеканалам олігархів, орієнтованих на Росію. Мова йде про «Інтер», ТРК «Україна» та цілу низку інших каналів. Саме вони є найбільшими виробниками проросійського контенту, який створює хибну думку щодо ситуації в Україні, подій історії, світоглядних позицій, ролі РФ та Заходу у житті нашої держави. Тепер, якщо власники цих каналів й надалі будуть розповідати свої байки про «руській мір», вони будуть змушені робити це українською мовою. А українською про Росію - це вже зовсім інша семантика, інше сприйняття і, отже, зовсім інший результат.
Читайте також: Закон украинского Фейсбука
Крім того, зазначу, що «мовний закон» є доволі збалансованим. Ніхто не збирається перекладати шедеври радянського кінематографу українською мовою. «Джентльмени удачі», «Діамантова рука», «У бій йдуть одні старі», «Максим Перепиця» - все це залишиться у тому вигляді, як і було створено. Але суто російський контент, у якого тільки одна мета - заволодіти свідомістю українців, вже не з'явиться на екранах нашого телебачення. І це важливо, бо без мови не може бути і нації, яка є основою кожної сучасної, самодостатньої, європейської держави.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки