Стокгольмський тріумф України. Що він означає
В Європі протягом довгих років дискутували щодо питання про існування довгострокових контрактів на постачання газу, принципу "бери або плати", зазначає у своєму блозі на "Новому часі" економіст Ігор Бураковський. Багато країн, що традиційно мали контракти, схожі на український, про поставки газу з Росії за принципом "бери або плати". Ці умови контрактів почали періодично оскаржуватися в міжнародних судах.
Читайте також: Стокгольмська перемога: левову частку фінансових вимог "Газпрому" відхилено
Вчорашнє досягнення України – це фактично шлях по стопах компаній, які вже досягли й вирішили ці питання. Важливо відзначити, що саме рішення Стокгольмського арбітражу, яке ми побачили, означає для України таке:
1. Фактично змінюється організація газового ринку та взаємовідносин між Україною і Російською Федерацією. Якщо раніше ми були прив'язані до одного постачальника довгостроковим контрактом із відповідними умовами, то тепер ми можемо закуповувати газ у різних форматах. Це може бути один постачальник, це може бути газ, який уже вступив на територію Європейського союзу, так званий реверс газу, та якісь інші форми.
Газовий ринок не є, умовно кажучи, тільки ринком "Газпрому". Це досить складна система: є свої постачальники, є свої споживачі, є свої посередники. І тут вже можна вибудовувати якусь схему, яка б діяла в інтересах держави, і яка, природно, була б економічно вигідною.
2. Ми йдемо від принципу "бери або плати". Це означає, що тепер ми можемо й будемо купувати ту кількість газу, яка нам реально необхідна. Тому що довгостроковий контракт і принцип "бери або плати" виникли свого часу через певний страх споживача: "В майбутньому вам буде потрібно більше газу, а ціни зростатимуть. Чому б відразу не підписати довгостроковий контракт, за яким ми гарантуємо на найближчі 5, 10 або 15 років одержання відповідного ресурсу?"
Читайте також: Заощаджуємо, купуючи не в Росії. Газ із Європи дешевший – Вітренко
Однак нинішня динаміка економічного розвитку показує, що в цьому світі немає нічого вічного. Сьогодні відбувається масштабна енергетична революція, в результаті якої змінюються й ціни, й важливість тих чи інших енергетичних ресурсів. Я маю на увазі нафту, газ, вугілля та появу альтернативних джерел енергії.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки