MENU

МВФ: бюрократія, що працює. Як саме й кому варто брати приклад

1704 0

МВФ – досить бюрократична організація. Але це той випадок, коли бюрократія працює, як годинник, стверджує у своєму блозі на "Новому часі" заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован. Проілюструю на прикладі підготовки засідання Ради директорів МВФ (IMF Executive Board):

1. Рада засідає три рази на тиждень. У цілому на Раду виносять питання трьох типів: а) обговорення країн (де є програми – перегляди програм (як із Україною); де немає програм – періодичний огляд країн. Наприклад, країни G7 проходять огляд у рамках Article IV щорічно – в липні); б) питання глобальних політик; в) питання роботи МВФ як організації (HR стратегія, бюджет тощо).

2. Порядок засідань Ради Секретаріат відправляє виконавчим директорам (executive directors) за два-три місяці до самих засідань. Тобто в червні ми точно знаємо, які теми будуть обговорюватися на початку осені, вже після літньої відпустки. Дуже рідко питання потім переносяться, але все-таки таке трапляється.

3. У Раді 24 директори, що представляють або одну країну, або групу країн (Constituency). У цілому всі країни-учасниці Фонду представлені в Раді директорів, а також – представник менеджменту.

Читайте також: Чому Україна потребує МВФ і його кредитів

4. Безпосередньо матеріали для ознайомлення на Раді розміщуються на загальному ресурсі в інтранеті (і надсилаються електронною поштою) за два тижні до засідання, ні днем пізніше. У дуже рідкісних випадках це правило можна спробувати порушити. Але для цього відправляють окремий запит на директорів, і потрібно, щоб ніхто не висловився проти. У матеріалах є звіт (до 100 сторінок), статистичні таблиці; додаткові звіти з окремих питань (selected issues).

5. Навіщо потрібні два тижні? Для аналізу документів директорами і персоналом офісу директорів. За ці два тижні можна узгодити позицію зі представниками своїх країн, якщо це необхідно. Можна організувати зустріч із командою співробітників Фонду, які працювали над питаннями, які виносять на Раду.

6. Якщо обговорюється країнове питання, директор, який представляє її, за тиждень до засідання Ради повинен сформувати свою думку (buff) щодо звіту, підготовленого співробітниками Фонду. У власній офіційній позиції, представляючи свою країну, директор погоджується або не погоджується з висновками звіту, дає якісь додаткові відомості, необхідні директорам для формування позиції. Цю позицію відправляють усім директорам і задіяним підрозділам Фонду електронною поштою та розміщують на інтранеті.

7. За три дні до засідання Ради кожен директор на підставі матеріалів, buff-у країни (якщо такий був) і зустрічей зі співробітниками задіяних підрозділів повинен надати офіційну позицію з питання, що виноситься на засідання, а також задати запитання, які не покриті в матеріалах або на яких був зроблений недостатній акцент. У принципі в цій офіційній позиції (grey) директор висловлюється за або проти пропозиції, виносячи на затвердження Радою. Тобто фактично голосування проходить до самого засідання. До засідання позиції всіх відомі. Тому представникові, який презентує, легко підготуватися до самого виступу. Greys через Секретаріат надсилають від усіх директорів усім директорам і розміщують в інтранеті. У підсумку всі бачать, що кожен із директорів думає щодо кожного питання.

8. За день до засідання Ради директорів співробітники задіяних підрозділів Фонду опрацьовують усі питання і дають технічні відповіді на них. Секретаріат надає їх усім директорам електронною поштою та розміщує в інтранеті. Прозорість. Своєчасність. І ніякого чату в Телеграм.

Читайте також: Реформи в Україні й Золота рибка – чого побажати насамперед

9. Іноді перед формальним засіданням Ради, де ухвалюють рішення, може пройти неформальне засідання (Informal board meeting), де менеджмент і керівники відповідальних підрозділів представляють своє бачення тем для ознайомлення директорам і збирають перший зріз запитань і коментарів для доопрацювання. Зазвичай такі засідання відбуваються за темами глобальних політик.

10. Засідання Ради директорів Фонду зазвичай починається о 09:30 ранку. О 09:27 в залі засідання може нікого не бути, крім представників секретаріату. О 09:30 всі директори займають свої місця, також приходить голова засідання (очільник МВФ або один із заступників). Засідання починаються не пізніше 09:32. Жодного разу не було по-іншому. І жодного разу не було так, щоб місце директора було не зайняте. Якщо немає директора, його місце займає alternate executive director (щось на кшталт заступника директора, але не зовсім), який має ті ж права на Раді.

11. На Раді кожен директор може в принципі висловитися з питань, поставлених на порядок денний засідання. Але в принципі основна дискусія відбувається до засідання – між керівниками підрозділів і менеджментом. Між директорами і керівниками підрозділів. Між самими директорами. Фактично до безпосередньо засідання Ради всі питання повинні бути зняті. І попри на цей факт самі засідання – відмінний приклад структурованої, професійної та підготовленої дискусії зі глобальних або країнових питань.

До чого я це? Я не розумію, як депутатів не може бути на місці під час голосування законів. Я не розумію, як можна проекти законів або проекти рішень надсилати ввечері напередодні голосування. Я не розумію, як можна призначати зустрічі сьогодні на сьогодні, до кінця не знаючи порядку денного і точно не знаючи матеріалів, які виносяться, але за якими потрібна інституційна або політична позиція. І точно не розумію, як можна голосувати за документи, фінальну версію яких ти теж не бачив. Упевнений, що введення елементарного інституційного порядку і планування багаторазово підвищить якість прийнятих в нашій країні рішень, а також поліпшить комунікаційний складник будь-яких політичних рішень.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини