MENU

Сьогодні християни святкують Маковея, або Медовий Спас

2677 0

У серпні християни східного обряду святкують три Спаси: МедовийЯблучний та Горіховий. Дати, на які припадають ці свята, з року в рік залишаються незмінними.

Зокрема, сьогодні, 14 серпня, відзначається Перший Спас (Спас на водіМедовий спасМаковея).

Свято прийшло до нас із Візантії ІХ ст., де упродовж тижня Константинополем носили частини Хреста Господнього, аби очистити місто від епідемій та "злих духів".

Цього дня вшановують пам’ять семи мучеників Макавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

Також існує легенда, що саме 14 серпня прийняв хрещення князь Володимир, тому в цю дату у стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу, чистили криниці.

На Маковея, за давніми звичаями, святять воду, мед і мак. Господині готують пісний борщ з грибами та "шулики". До храму несуть букети із квітів і трав – "маковійчики". Вважається, що якщо не освятити квіти на Першого Спаса, то не буде квітнути господарство. 

Із Медового Спасу починається двотижневий Успенський піст ("спасівка"), такий суворий, як і Великий. Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.

В Україні відзначають Маковея не тільки як релігійне свято. Із цього дня завжди приступали до осінніх польових робіт та медозбору, ластівки починали відлітати, а в народі готувалися до проводів літа.

19 серпня українці відзначатимуть Яблучний Спас. Його ще називають Середнім, або Великим.

До нього готуються упродовж двох тижнів, зокрема не вживають яблук. Особливо це стосується жінок, яких таким чином намагаються застерегти від гріховного вчинку Єви.

Вважається, що цього дня усі яблука мають цілющі властивості. А загадані бажання при відкушуванні плоду обов'язково здійснюються. Тому їх разом із іншими фруктами святять та готують із них різноманітні страви. Господині також починають робити заготовки на зиму.

Водночас за цим днем передбачають, якими будуть осінь та зима. До того ж не бажано відганяти в цей день комах: настирливі мухи, наприклад, можуть віщувати успіх та благополуччя.

А через десять днів – 29 серпня – відзначається Горіховий Спас (Хлібний).

Як правило, до Третього Спаса закінчували жнива і пекли пироги з борошна нового врожаю. Тому свято і назвали Хлібним. Також у цей час саме достигають лісові горіхи і починається їх масовий збір. Із чим і пов’язана друга назва.

Цього дня прийнято було торгувати полотнами.

У давнину говорили: "Перший Спас – на воді стоять; другий Спас – яблука їдять; третій Спас – на зелених горах полотна продають", тому третій Спас ще називали "Спас на полотні". 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини