Трамп на боці расизму
Все почалося із заворушень у місті Шарлотсвілль. Тисячі американських неонацистів, расистів та антисемітів з'їхалися туди на акцію протесту проти знесення пам'ятника генералу Роберту Лі – командувачу силами рабовласницького Півдня під час американської Громадянської війни. Хоча з тих пір пройшло вже півтора століття, генерал для багатьох залишається символом расизму. Однак для неонацистів – він справжній герой, який захищав традиційні американські цінності. В результаті зіткнень між ультраправими та антифашистами загинула одна людина, десятки були поранені. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише журналіст Іван Яковина.
Дональд Трамп два дні ніяк не реагував на те, що сталося, а потім виступив з дуже дивною заявою. Фактично він поставив знак рівності між неонацистами і їх опонентами. Це викликало бурю протестів з боку американського політичного класу.
Читайте також: Южная гордость. Как в США вернулся нацизм
Невдоволення висловили не тільки демократи – традиційні противники Трампа, а й його однопартійці – республіканці. Тільки під тиском з усіх боків президент все-таки засудив радикальних націоналістів і расистів.
Однак через кілька днів він чомусь почав пояснювати свою позицію і знову перейшов до виправдання погромників, антисемітів і расистів. Він, наприклад, заявив, що серед них багато хороших людей. Навіть помічники Трампа після цієї його промови на умовах анонімності визнали, що не очікували такого. За їх словами, "президент зірвався з ланцюга". Або, висловлюючись трохи м'якше, "втратив береги і пішов у відрив".
Спочатку від Трампа відвернулася бізнес-еліта країни. На самому початку його президентства з великою помпою публіці представили економічну рада при президентові. До нього увійшли найбільші бізнесмени та інноватори США. Вони повинні були радити главі держави, як поліпшити інвестиційний клімат, що робити для розвитку високих технологій і поліпшення інфраструктури.
Першим цю раду залишив наш старий знайомий – винахідник і мільярдер Ілон Маск. Таким чином він висловив протест проти виходу США з Паризької кліматичної угоди. Однак після подій в Шарлотсвілі з ради пішли практично всі інші бізнесмени. Так вони висловили своє ставлення до слів Трампа про моральну рівність расистів і їх супротивників. В результаті раду довелося тихо розпустити.
Але це тільки квіточки. Далі для Трампа все пішло набагато гірше. І навіть небезпечніше.
Відразу два колишні президенти США від Республіканської партії – батько і син Джорджі Буші виступили зі спільним засудженням "расизму, антисемітизму і ненависті". Трампа вони по імені в ньому не назвали, але і без цього зрозуміло, в чий город камінь.
Читайте також: Шарлоттсвільска криза в американському суспільстві
На чинного президента ополчилася майже вся його партія. Сенатор Джон Маккейн написав, що немає ніякої рівності між расистами та іншими американцями, причому президент повинен це ясно сказати. Інший впливовий сенатор Ліндсі Грем сказав, що заяви Трампа жорстко роз'єднують американців. Колишній кандидат в президенти Марко Рубіо написав, що не можна покладати на неонацистів лише частину провини.
Губернатор Огайо Джон Касич був ще жорсткіший: "Це просто жахливо! Президент зобов'язаний засудити ці групи ненависті!"
Це слова лише небагатьох, найвпливовіших республіканців. Насправді, на Трампа обрушився вал звинувачень в практично відкритій підтримці расистів. Навіть власний радник президента зі стратегічних питань Стів Беннон оголосив, що ультраправі поводилися як "збіговисько клоунів і лузерів". І це при тому, що самого Беннона часто називають натхненником якраз праворадикальних груп.
На практиці все це означає лише одне: літо закінчиться, прийде вересень, конгресмени і сенатори повернуться до Вашингтона з відпусток і почнуть активно копати під Трампа. Він реально дістав уже практично всіх. Раніше він тримався на троні за рахунок майже повної підтримки з боку Республіканської партії. Але тепер і її не залишилося.
Президенту США можуть пробачити багато чого. Та майже все. І дурість, і схильність до шоу, і дикувату політику, і навіть необов'язкову війну. Але ось заступництво щодо расизму і неонацизму – це занадто навіть для найзатятіших політиканів на Капітолійському пагорбі. Звичайно, процес імпічменту – досить довгий. Але я не здивуюся, якщо він буде запущений вже цієї осені.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки