MENU

Звідки походить Україна

3704 0

Щодо джерельно-прозорої назви України могли століттями дискутувати лише завдяки забороні читати першоджерела.

Приміром, у літописному повідомленні від 1187 р. йшлося, що за Переяславським князем Володимиром Глібовичем "тужила вся Україна". Значна частина Переяславського князівства була віддалена від кордонів Русі навіть більш, ніж сам Київ. Тому слово "Україна" не могло означати околиць князівства. А головне, не зрозуміло, чому про князя тужили саме прикордонні землі, не все князівство.

Під 1189 роком у літописі про князя Ростислава Берладника згадується, що він приїхав "в Україну Галицьку" (князь в’їхав у князівство володіти ним як одним цілим, а не якимись його околицями).

Читайте також: "Де тоді були росіяни?" Який вигляд мали дід і син Ярослава Мудрого

У Галицько-Волинському літописі 1213 р. є запис: "Данило ж повернувся додому і їхав з братом і прияв Берестій, і Угровеськ і Верещин, Столпе, Комов і всю Україну". Тобто знову йдеться не про околиці, а про все князівство Забужжя з центром в Угровеську (нині городище в селі Новоугрузькому Любомльського району на Волині).

Відомі повідомлення наших літописів про польських князів, які після походу на Галичину й Волинь верталися "в свою Україну", тобто у власне князівство.

Є безліч письмових і навіть друкованих підтверджень, що вживання назви Україна в літературі 12–17 ст. однозначно свідчить, що термін "Україна" вживався як синонім "князівства", "землі". Україна позначає "наше князівство", "наша земля", "країна". І нині по–українськи слово "країна" означає власне країну.

Приміром, є універсал короля Стефана Баторія 1580 р., адресований "панам і рицарству, що мешкають на руській, київській, волинській, подільській і брацлавській Україні [panom i rycerstwu na Ukrainie ruskiej, kijowskiej, wołyńskiej, podolskiej i bracławskiej mieszkającym].

Читайте також: Цієї весни минає 830 років зі дня першої згадки України

Тобто йде простий, надзвичайно прозорий перелік земель – Україн, включно з Україною Руською – тобто Галичиною.

Цікаво, окраїною чого могли бути неодноразово згадані в літописах Чернігівська Україна, Сіверська (Новгород–Сіверська) Україна або тим паче Київська Україна?

У Пересопницькій Євангелії 1556-1561 років є згадка навіть про "Оукраины Иоудейскыя", в значенні землі, князівства.

Памво Беринда, 1627 р., Церковнослов'янсько-український словник "Лексикон словенороський": "Страна – це країна". "У" просто десь загубилася в століттях.

Олександр ПАЛІЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини