MENU

Польський досвід реформування пенсійної системи

1846 0

Польща, 1999 рік. Річна інфляція - 640%. 13% працездатного населення не можуть знайти роботу. Тим не менш, 20 років тому польський уряд наважився на найскладнішу соціальну реформу - реформу пенсійного забезпечення громадян. У польської влади було розуміння - солідарна система вичерпала себе і врешті-решт призведе до кризи. Відмовлятись від неї взагалі - не конструктивно, але є потреба в значних модифікаціях. Базова основа для цього - індивідуальне фінансування особою власної пенсії, від якого буде залежати її розмір. Простими словами польський Уряд впровадив накопичувальну систему пенсійного страхування. Сьогодні середня пенсія у Польщі еквівалентна 460 доларам США.

Уряд України, опинившись на межі кризи пенсійної системи, також вдався до модифікацій. Але вони стосуються лише змін у солідарній системі, і направлені вони здебільшого проти самих пенсіонерів.

Середня пенсія в Україні сьогодні еквівалентна 71 долару США. Мінсоцполітики заявляє, що після впровадження пенсійної реформи середня пенсія в Україні зросте на 380 гривень, або на 14 доларів. Чому польський пенсіонер отримує в п'ять разів вищу пенсію?

Читайте також: Порошенко підписав закон про пенсійну реформу

1) Держава дала йому весь інструментарій для того, щоб він протягом життя міг грамотно розподіляти на власну пенсію відрахування від своєї заробітної плати.

2) Держава взяла на себе відповідальність за накопичення своїх громадян, і з моменту зарахування грошей до моменту їх видачі, адміністратор береже їх від інфляції, а у випадку користування вкладником III рівнем пенсійного страхування, ще й примножує їх завдяки інвестиційній діяльності.

Мінімальна польська пенсія, яку забезпечує держава, при цьому складає 273 долари США. В Україні мінімальна пенсія наразі складає 52 долари, а після проведення пенсійної реформи сягне "аж" 55. Український Уряд не має коштів на забезпечення вагомого підвищення та не має політичної волі на впровадження реальних реформ і накопичувального рівня пенсійного страхування (що на II рівні передбачає обов'язкове відрахування коштів до накопичувального фонду, а на III рівні - добровільні накопичення).

Читайте також: Експерт про пенсійну "реформу": "Це імітація реформи"

Польська система пенсійного страхування - трирівнева, найпопулярніша в Європі. В Польщі користувач всіх трьох рівнів накопичувальної системи з моменту досягнення пенсійного віку отримує пенсію з солідарного, обов'язкового накопичувального та індивідуального рівня.

Вимоги до отримання пенсії з солідарного рівня прості: особа повинна мати 20-річний страховий стаж (для жінок) і 25-річний (для чоловіків), протягом якого вона відраховувала до пенсійного Фонду внесок, розміром у 19,5% від своєї заробітної плати (половину цієї суми сплачує роботодавець). 1/3 пенсійного внеску автоматично надходить до II рівня пенсійного страхування, де ці кошти інвестуються Відкритим пенсійним фондом в акції товариств (60%), у гарантійні облігації різних фірм (20%), закордонні інвестиції (5%) та ін. III рівень системи пенсійного страхування передбачає добровільне страхування людини в Інвестиційному фонді, Страховому товаристві або Пенсійній програмі працівників.

В Україні після впровадження пенсійної реформи для отримання мінімальної пенсії вже з 2028 року людина повинна мати 35-річний страховий стаж, протягом якого вона робила відрахування ЄСВ (єдиного соціального внеску) розміром 22% (сплачує роботодавець). Немає жодних альтернатив підвищити свою пенсію, окрім як працювати понаднормово, вище межі встановленого обов'язкового страхового стажу. Але за нових українських стандартів, запропонованих в рамках так званої реформи, не кожна людина зможе напрацювати навіть необхідний страховий стаж. Особливо це стосується осіб, що мали трудову біографію у 90-х роках, коли влаштуватись на роботу офіційно було здебільшого неможливо.

Фактично українська пенсійна реформа підвищує пенсійний вік. Для того, щоб зараз піти на пенсію в 60 років, треба буде мати страховий стаж 25 років, в 63 - від 15 до 25 років, за наявності 15 років страхового стажу, людина зможе піти на пенсію після 65 років. Щорічно вимоги зростатимуть, і вже у 2028 році вихід на пенсію у 60 буде можливий тільки для жінок з 30-річним стажем і чоловіків з 35-річним стажем.

Тим часом з 1 жовтня 2017 року в Польщі набув чинності Закон із прямо протилежною дією, спрямований на зниження пенсійного віку з 67 до 65 років. Ці цифри вищі за українські, але: поляки знижують пенсійний вік, в той час, як тривалість їх життя зростає (середня тривалість життя у Польщі - 77 років, зокрема тому, що після досягнення 75 років людям доступна безкоштовна медицина). Українцям підвищують пенсійний вік в той час, як тривалість їх життя скорочується.

Реальна реформа забезпечує довгострокові позитивні наслідки, як для держави, так і для громадян. Це видно з польського прикладу. Українські ж урядові реформатори, на жаль, не мають довгострокових розрахунків, інакше вони б змогли спрогнозувати конфлікт поколінь, до якого призведуть їх дії.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини