Фантомна загроза федералізації України "Виборчим кодексом Парубія"
Після прийняття у першому читанні законопроекту N3112-1 – Виборчого кодексу, – політолог Віктор Уколов у своєму блозі назвав запровадження відкритих регіональних списків на парламентських виборах "загрозою національній безпеці України". Його аргумент – депутати будуть об'єднуватися за регіональним принципом і тяжітимуть до сепаратизму на Закарпатті, Буковині, Одещині та звільнених територіях на Сході. Не забув автор додати про ймовірне підігрування інтересам Росії і "підозрілу" підтримку кодексу з боку "Опозиційного блоку".
Почнемо з того, що війна на Сході, окупація Криму і проросійські настрої в окремих регіонах – це проблема відсутності послідовної державної політики щодо роботи з регіонами протягом останніх двох з половиною десятиліть. Можливо, шукати джерело проблем із сепаратизмом треба там, а не у виборчий системі, яка ще не використовувался в Україні?
Читайте також: Чорний лебідь у Верховній Раді: депутати ухвалили в першому читанні новий Виборчий кодекс
Дуже сумнівним з точки зору здорового глузду є також закид про походження ідеї відкритих регіональних списків "із сусідньої Росії". По-перше, проблеми з сепаратизмом у РФ дуже відмінні від наших, пов'язані зі слабко інтегрованими національними республіками, великою територією, контролем над нафтовими родовищами тощо. По-друге, якщо відкриті регіональні списки – це спланована операція проти державних інтересів України, то розпочалася вона дуже давно і реалізується за участі більшості сьогоднішніх народних депутатів і профільних міжнародних організацій:
Кодекс був написаний ще у 2008 році, зареєстрований – у 2010. Отримав позитивний відгук від Венеціанської комісії і ПАРЄ – організації, яка наклала санкції на російську делегацію після анексії Криму і окупації частини Луганської і Донецької областей.
Вдруге кодекс подали до парламенту чинний Голова Верховної Ради Андрій Парубій, народні депутати Леонід Ємець з Народного фронту і Олександр Черненко з БПП.
Читайте також: Реформи чи політичні баталії – що обере парламент?
302 депутати коаліції "Європейська Україна" (БПП "Солідарність", "Народний фронт", Радикальна партія Ляшка, "Самопоміч" та "Батьківщина") взяли запровадження відкритих регіональних списків як зобов'язання в рамках Коаліційної угоди.
Виникає питання: на якому саме етапі "рука Москви" дотягнулася своїми пазурами до українських виборів і почала маніпулювати проєвропейськими, в більшості антипутінськи налаштованими народними депутатами?
Що ж до мотивації депутатів "Опозиційного блоку", то більш імовірно, що їхній інтерес – у забезпеченні для себе кращих результатів на наступних виборах, ніж в умисній федералізації. Опозиції завжди важче обиратися по мажоритарці, ніж партії влади, тож якщо є можливість перейти на повністю пропорційну систему, то чому б нею не скористатися, заробивши ще й додаткових символічних балів за голосування за прогресивний закон. Якщо Віктора Уколова здивувало це голосування Опоблоку, чому він не дивується, коли Оппоблок неодноразово одноголосно підтримував законодавчі ініціативи президента?
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки