Автошляхи: безпека передусім!
Міністерство інфраструктури системно підходить до підвищення безпеки автошляхів. Так, з 1 січня запрацює Дорожній фонд, 5% коштів з якого підуть на заходи з підвищення рівня безпеки доріг. Вперше в Україні буде виділено 1,5 млрд гривень з Дорожнього фонду, а також 400 мільйонів гривень секторальної допомоги ЄС. Міністерством розроблено комплексну програму, схвалення та виконання якої дозволить вберегти життя та здоров’я десятків тисяч наших громадян.
Минулого тижня ми зареєстрували у парламенті законопроект щодо аудиту безпеки автомобільних доріг. Він є обов’язковим для країн ЄС, ми хочемо запровадити його в Україні.
Майже 30 років тому Великобританія запровадила процедуру аудиту безпеки доріг, який проводиться на стадії проектування та будівництва, та направлений на активне підвищення безпеки руху, і досягла за цей час значного скорочення дорожньо-транспортних пригод та їх наслідків. Зараз показник безпеки в Об’єднаному Королівстві - близько трьох загиблих в ДТП на 100 тисяч населення на рік, а в Україні – близько 11.
Читайте також: Влащенко: Мы все – заложники этого кошмара. Давайте вместе наводить порядок на дорогах
Країни, які запровадили аудит безпеки доріг, відзначають, що це ефективний та економічно вигідний спосіб запобігання дорожньо-транспортним пригодам.
Це при тому, що на дорогах загального користування скоюється тільки 12 відсотків дорожніх пригод від загальної кількості по країні.
Така ситуація склалась, серед іншого, через недоліки в безпеці інфраструктури, які закладені на етапі проектування та будівництва, або з’явились вже під час експлуатації. З ними стикається кожен водій та пішохід: небезпечні переходи, небезпечні перехрестя, на яких незрозуміла правильна траєкторія руху та пріоритетність, відсутні або неправильно розміщені дорожні знаки, або ж знаки, що втратили світловідбивні властивості, суперечності між вимогами знаків та розмітки. На жаль, такі випадки не поодинокі – вони скоріше правило, ніж виняток. Наша дорожня інфраструктура за стандартами безпеки поки що значно відстає від найближчих західних сусідів.
Аудит безпеки автомобільних доріг полягає в:
✓ проектуванні безпечних доріг, запобіганні ДТП та пом’якшенні їх тяжкості;
✓ вдосконаленні організації дорожнього руху на існуючих дорогах –нанесення розмітки, встановлення знаків, організація поворотів та перехресть;
✓ зменшенні загальних видатків протягом життєвого циклу утримання доріг; відсутності необхідності (зменшення необхідності) проведення нових робіт після здачі в експлуатацію дороги;
✓ впровадження в майбутньому більш досконалих стандартів та процедур безпеки доріг;
✓ впровадженні принципів безпекоорієнтованого проектування, коли збереження життя людей є пріоритетом перед швидкістю руху, пропускною спроможністю дороги чи економією коштів на проектах; ✓ зменшення соціальних втрат та витрат на медичне обслуговування за рахунок зменшення кількості травмованих та загиблих;
✓ підвищенні інформативності доріг та комфорту користування ними.
Читайте також: Системы автоматической фиксации нарушений ПДД уже в действии
Дослідження в розвинених країнах засвідчують дуже високий коефіцієнт економічної ефективності (Cost-Benefit Ratio) від запровадження аудити безпеки автомобільних доріг:
Проект закону, який ми внесли до парламенту, має забезпечити необхідне правове регулювання аудиту безпеки автомобільних доріг. Ми передбачаємо, що аудит безпеки автодоріг – це незалежна, детальна, системна, технічна оцінка інженерних рішень щодо складових автомобільних доріг з метою визначення їх впливу на забезпечення безпеки дорожнього руху. Аудит буде здійснюватися на всіх етапах: передпроектному, проектному, будівництва та експлуатації. Для міжнародних автодоріг та транспортних коридорів в Україні аудит безпеки стане обов’язковим, а для інших доріг та вулиць населених пунктів – добровільним.
Наші міжнародні партнери – Європейський інвестиційний банк – активно допомагають нам в запровадженні процедур аудиту. За їхньої підтримки вже у найближчі місяці буде підготовлено першу групу професійних сертифікованих аудиторів безпеки, які розпочнуть свою роботу у 2018 році. Залишилось, щоб парламент підтримав законопроект, а власники доріг почали застосовувати цей високоефективний інструмент безпеки на своїй практиці.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки