MENU

24 серпня чи 1 грудня – якого дня 1991 року Україна відновила свою незалежність

1549 0

Інколи можна зустріти таку тезу, що, мовляв, "справжня незалежність України була відновлена 1 грудня, а не 24 серпня".

Категорично не погоджуюсь з такою тезою. Хоча б із правової точки зору. Адже чинні тоді як Конституція СРСР 1977 року, так і Конституція Української РСР 1978 року передбачали право союзної республіки на вільний вихід із складу СРСР. А до повноважень Верховної Ради Української РСР належало вирішення всіх найважливіших питань, які перебували в компетенції УРСР.

Читайте також: Головне національне свято України, на яке зачекалися

Тому у відповідності до конституційних актів СРСР і УРСР був прийнятий Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Саме тоді формально з‘явилася нова суверенна держава світу. 

Спроба окремих авторів (в основному з Росії) обґрунтувати нелегітимність Акта від 24 серпня з огляду на наявність закону СРСР 1990 року (про порядок вирішення питань про вихід союзної республіки зі складу СРСР), не витримує жодної критики. Адже Конституція СРСР зазначала про "вільний вихід", тобто сецесію без жодних умов чи попередніх рішень. І це не потребувало чиєї-небудь згоди, тим паче – згоди органів влади СРСР. Тому є всі підстави говорити про неконституційність зазначеного закону СРСР 1990 року.

Читайте також: 25 років тому ухвалили Декларацію про державний суверенітет України: чого слід повчитись у знаменної події

Безумовно, всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року має важливе історичне значення, але відновлення новітньої української державності відбулося саме 24 серпня 1991 року.

Андрій МАГЕРА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини