MENU

Почему Украина плетется в хвосте рейтинга экономических свобод

2587 0

Украина вырвалась из списка экономически-репрессированных стран, но до сих пор проигрывает конкурентам на рынках торговли и инвестиций 

Міжнародна освітня та дослідницька фундація The Heritage Foundation знову проранжувала країни за рівнем економічної свободи - днями вийшов її глобальний Індекс економічних свобод-2018. Гарна новина в тому, що Україна нарешті вирвалася з переліку економічно-репресованих країн. Погана - в тому, що ми досі сильно програємо нашим основним конкурентам на ринку зовнішньої торгівлі та інвестицій. 

Індекс оцінює 12 економічних свобод у 186 країнах. Україна в ньому за рік піднялася із 166 на 150 місце. Наші найближчі сусіди знаходяться вище нас: Білорусь на 108-му місці, Польща - на 45-му, Словаччина - на 59-му, Венгрія посідає 55 сходинку, Румунія - 37-му, Молдова - на 105-му місці. Росія в рейтингу теж вище України, "путіноміка" 107-ма за рівнем економічної свободи у світі. 

Рейтинг економічної свободи вимірюється в пунктах. Для співставності результату 100 пунктів означає повну економічну свободу, 0 пунктів - країна, де економіка повністю репресована та перебуває під тотальним контролем держави. Середнє значення індексу для європейських країн (включаючи Україну) - 69 пунктів., у найбільш вільній економіці Європи - Швейцарії - цей індекс становить 82 пункти. Україна покращила свою позицію до 150 у світі, підвищивши за рік значення індексу з 48 до 52 пунктів.

Читайте також: Секрет роста благосостояния граждан или как Украине выйти из экономической ямы

Крім того, що економічна свобода в цивілізованому світі розглядається як базове право людини, вона приносить більший добробут людям, робить суспільство здоровішим та знижує можливості уряду до зловживань та корупції. 

Україні минулого року вдалося підвищити своє місце в рейтингу за рахунок стабілізації інфляції (прогрес по показнику "монетарна свобода") та усуненню деявих валютних обмежень (прогрес за показником "фінансова свобода"). Прогресу за обома напрямками можна завдячувати Нацбанку та його політикам інфляційного таргетування і поступової лібералізації (хоча з останнім напрямком ситуація скоріше нагадує анекдот про козу, яку треба спочатку купити, а потім продати). 

Якщо ж подивитися на відстань до середнього показника по Європі та на відстань до лідера по кожному з напрямків - можна виокремити основні області, де нам очевидно є куди рухатися. 

Складові індексу економічної свободи для України у порівнянні з Європою 

Джерело: Центр економічної стратегії на основі The Heritage Foundation 2018 Index of economic freedom: Global economic freedom 

Із податковим навантаженням та свободою торгівлі в Україні ситуація більш-менш нормальна, якщо орієнтуватися на оцінку The Heritage Foundation. Двома проблемними зонами залишаються верховенство права (захист прав власності, ефективна судова система, чесність та порядність уряду) та свобода руху капіталів (свобода інвестицій і фінансова свобода). 

Читайте також: Финансовый кризис еще не начался. Но через год-полтора точно будет

Щоб підвищити економічну свободу Україна, як несвободна держава, має широке поле для вибору політик. В економічній царині більш-менш реалістичні конкретні заходи, не торкаючись захисту прав власності та легкості ведення бізнесу, це: 

  • Продаж державних банків та включення до режиму внутрішнього ринку у сфері фінансових послуг з ЄС, як зазначено в угоді про асоціацію - можна приблизно оцінити на +25 пунктів до фінансової свободи. 

  • Відкриття ринку землі та скасування валютних обмежень - за грубими оцінками може дати +40 пунктів до інвестиційної свободи 

  • Продовження політики інфляційного таргетування НБУ та відповідальна політика уряду, які у поєднанні дозволять втримати інфляцію на рівні 8% - додасть приблизно +10 пунктів до монетарної свободи 

  • Зменшення державних витрат до 37% ВВП (розрахунковий оптимальний для України рівень), зниження державного боргу до 60% ВВП та бездефіцитний бюджет - може додати +3 пункти за показником державні витрати та +9 пунктів за показником "здорові фінанси". 

Ці заходи, хоча й виглядають справжньою революцією для України, насправді вони ледве дозволили би нам перегнати Молдову та Білорусь, наступних за Україною аутсайдерів, підвищившись приблизно до 100 місця у рейтингу, за умови якби всі інші країни залишалися на тому самому рівні. 

Євроінтеграція - це розширення світу українців не лише в географічному чи політичному сенсі. Це розсування внутрішніх рамок, успадкованих від пост-радянської парадигми мислення, де все має контролювати держава, а ліберальні реформи - страшне зло. Ми насправді іще не бачили ліберальних реформ. Якщо ми хочемо стати успішною сучасною державою глобального світу - пора розсувати рамки. 

liga


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини