Спосіб економії на страхуванні, доступний кожному водієві
Простий спосіб економити при покупці ОСЦПВ або КАСКО — вибрати страховку із франшизою.
Водії заглиблюються в умови страхування, щоб знати, за що вони платять страховикам і як заощадити на їхніх послугах. При оформленні поліса ОСЦПВ або укладанні договору КАСКО у водіїв часто виникає питання, що таке страхова франшиза? У будь-якому виді страхування франшизою називають частину матеріального збитку, яку страховик не відшкодовує людині при виплаті страхового відшкодування. Наприклад, якщо сума компенсації — 40 тис. грн, а франшиза — 2 тис., людина отримає 38 тис.
На перший погляд здається, що застосування франшизи йде на користь лише страховику, адже він виплачує менші суми компенсацій. Насправді виграють обидві сторони. Наявність цієї опції в умовах договору знижує витрати автомобілістів на покупку полісів: не трапиться аварія — вдасться зекономити. Не випадково термін франшиза походить від французького слова franchise, що означає пільга або привілей.
Страховики придумали франшизу, щоб зменшити кількість страхових випадків. Наявність її в умовах договору стимулює людину акуратніше водити машину, щоб випадково не пом'яти або подряпати корпус та не залишати техніку без нагляду, щоб її не пошкодили або вкрали. Менше пригод на дорогах — менше витрат часу і коштів компанії та водіїв — на усунення їх наслідків. Спокійніше водити машину, коли знаєш, що інші люди намагаються (нехай тільки з меркантильних мотивів) їздити акуратніше.
Як заощадити на ОСЦПВ та КАСКО
Франшиза дозволяє заощадити за двома видами моторного страхування — ОСЦПВ та КАСКО. За правилами, що діють для страхових компаній, в полісах «Зелена карта» не застосовується франшиза. Разом із тим страховики та їх агенти пропонують знижки на такі страховки, що дозволяє заощадити водіям, які планують відвідати іншу країну.
У страхуванні ОСЦПВ франшиза вказується конкретною сумою у гривнях: 1000 або 200 грн. Наприклад, якщо франшиза у полісі ОСЦПВ становить 2000 грн (як при виборі онлайн страхування в СК ВУСО), цю суму винуватець аварії зобов'язаний особисто заплатити потерпілому, але поліс для нього буде дешевшим. Для легкового авто з двигуном до 1,6 л у Києві — 899 грн, а не 1037 грн (вартість поліса без франшизи).
У страхуванні КАСКО ситуація інша ніж в ОСЦПВ: розмір «пільги» традиційно обчислюється у відсотку до страхової суми. Наприклад, 1% за ризиком ДТП і 5% за ризиком крадіжки техніки. Після аварії водій отримає компенсацію 99% збитку, а після викрадення — 95%.
Страховик встановлює розміри франшизи в умовах своїх програм КАСКО, а клієнт вибирає слушний варіант. Розмір цього показника за ризиками ДТП і дії третіх осіб зазвичай становить від 0,5 до 5%, а за ризиками викрадення та знищення — від 5 до 10%. Водіям варто пам'ятати, що чим більше франшиза, тим зазвичай (але не обов'язково) дешевше КАСКО. Оскільки наявність цієї опції зменшує суми страхових компенсацій, автомобілістам варто шукати баланс між доступністю КАСКО та величиною франшизи.
Володимир Шевченко, Генеральний директор МТСБУ, повідомив у персональному блозі, що нова редакція Закону про ОСЦПВ передбачає скасування франшизи для полісів ОСЦПВ. МТСБУ — об'єднання українських страхових компаній — планує, що з 2019 року відповідальність водіїв буде застрахована повністю (в межах лімітів встановленої страхової суми). На думку Володимира Шевченка, така зміна умов страхування спростить врегулювання страхових випадків та зміцнить довіру автомобілістів до страхування.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки