"Тебе не існує". Як СБУ замітає сліди тортур
Люди, яких незаконно утримували, вимагають покарання для своїх "катів". Та СБУ вправно блокують суди
Два роки тому український медіапростір сколихнула новина про "таємні тюрми" – місця несвободи, де СБУ протягом місяців потай утримувала людей, не висуваючи їм офіційні звинувачення. Цих людей катували, змушували виголошувати «зізнання», записуючи їх на відео, а потім іноді обмінювали на українських військових, затриманих на території т.з. ДНР/ЛНР або просто «відпускали», давши сто гривень на дорогу.
Читайте також: Обыски на Новой почте: сообщения о подозрении не составлялись
Зараз тривають судові процеси: люди, яких незаконно утримували, вимагають покарання для їхніх катів та притягнення до відповідальності представників СБУ.
Як адвокатка, я працюю над справою Костянтина Безкоровайного. Чоловік родом із Донецької області, він на власному досвіді відчув, як це – побувати у так званому "привиді-ізоляторі" у Харкові. В установі, якої за законом у СБУ не має бути (єдиним винятком є ізолятор у Києві, в якому дозволено утримувати людину не більше 10 днів). Його утримували 15 місяців без зв’язку зі зовнішнім світом та катували.
Під час судового процесу з’ясувалося, що СБУ та військова прокуратура, прагнучи заблокувати судовий процес, придумали геніальну у своїй простоті схему. Перед ними стояло завдання: не дати хід подібним справам. Інакше довелося би нести відповідальність за законом.
Подібних випадків може бути дуже багато
Суть схеми така: слідчий своїм поданням змінює статус особи з потерпілого на свідка, і того ж дня суд закриває кримінальне провадження. І тут починається юридичне коло – ти не можеш оскаржити закриття справи, бо ти свідок, а статус свідка не можеш оскаржити, бо провадження закрили.
Читайте також: В СБУ большие разборки по поводу провальной операции 6 марта
Тут варто також наголосити, що слідчий взагалі не має права на свій розсуд змінювати статус потерпілого на свідка.
Для мене, як адвокатки, це називається "ходи-ходи, а результату не буде". Саме так ми пройшли перше коло у Краматорському районному суді, де нам відмовили у двох скаргах. Звернулись до апеляції, де нас нарешті почули і сказали, що, мабуть, таки слід розглянути ці скарги повторно.
За півроку ми досягли першого результату – було скасовано постанову про зміну статусу з потерпілого на свідка. Прокурор на цьому не зупинився і почав подавати на роз’яснення рішення та апеляцію. Його не влаштовувало, що Безкоровайний став потерпілим. І тут нам допоміг Апеляційний суд Донецької області. Нарешті, майже за 7 місяців ми отримали остаточне підтвердження, що Костянтин є потерпілим.
Наступне судове засідання відбудеться 27 березня. Тепер чи чекаємо на рішення щодо кримінального провадження. Сподіваємося, що правосуддя поновить кримінальне провадження задля встановлення осіб правопорушників – людей, які тримали Безкоровайного в "ізоляторі-привиді" більше року без жодного дзвінка дружині.
Читайте також: СБУ блокувала діяльність розгалуженої антиукраїнської мережі. ФОТО
Найбільше тривожить той факт, що подібних випадків – коли статус потерпілого міняють на свідка та майже одразу закривають справу – може бути дуже багато.
Говорять про це мало. Необхідно дуже багато зусиль, щоб зрушити таку справу з мертвої точки. Досвід показує, що громадський тиск та публічність часто слугують важливим фактором на шляху до встановлення справедливості. Наші міжнародні партнери мають спонукати українську владу провести ефективне розслідування, покарати відповідальних за ці серйозні порушення та не допустити продовження подібної ганебної практики.
Насамкінець, люди, що на власному досвіді зіштовхнулись з такою кричущою несправедливістю, не повинні мовчати – натомість треба звертатись до ЗМІ, в Офіс Уповноваженої з прав людини та громадські організації, в тому числі й міжнародні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки