MENU

Як зрозуміти, що вами маніпулюють

1808 0

Емоційні маніпулятори знають ваші слабкі місця і легко використовують це знання проти вас

Кілька років тому Facebook спільно з дослідниками з Корнелла та Університету Каліфорнії провів експеримент, у межах якого навмисно грав з емоціями 689 тис. користувачів, маніпулюючи їхніми новинними стрічками так, що одні бачили тільки негативні пости, а інші – тільки позитивні. Зрозуміло, коли ці люди писали власні статуси, то підпадали під вплив настрою тих записів, які бачили.

Навколо експерименту було багато шуму, перш за все, тому, що ніхто з "учасників" не давав згоди на таке дослідження. Втім, та легкість, з якою можна маніпулювати емоціями людей, лякає чи не більше, ніж вчинок Facebook. Адже якщо соцмережа може маніпулювати емоціями, проводячи махінації з вашої стрічкою, то уявіть, наскільки простіше це робити реальним людям, які знають ваші вразливі місця. Умілий емоційний маніпулятор може зруйнувати чужу самооцінку і навіть змусити людину сумніватися у власній розсудливості.

Саме з тієї причини, що маніпуляції можуть діяти настільки руйнівно, дуже важливо вміти розпізнавати їх у власному житті. Це не так просто, як може видатися, адже емоційні маніпулятори, як правило, дуже вправні. Вони починають м'яко і з часом підвищують ставки – так повільно, що ви навіть не помічаєте, як це відбувається. На щастя, визначити маніпуляторів не так уже й складно, якщо знати, що саме шукати.

1.Вони підривають вашу віру в розуміння реальності. Емоційні маніпулятори – неймовірно спритні брехуни. Вони наполягають, що інциденту не було, хоча він стався, або запевняють, що говорили і робили щось, хоча це не так. Вони настільки вправні, що, врешті-решт, ви починаєте сумніватися власному здоровому глузді. Наполягти на тому, що причина проблеми є плодом вашої уяви, – дуже потужний спосіб уникнути неприємностей.

2.Їхні дії не співвідносяться зі словами. Емоційні маніпулятори скажуть те, що ви хотіли б почути, проте їхні справи будуть свідчити про зовсім інше. Вони заявляють про підтримку, але коли настає час підтвердити слова діями, вчиняють так, ніби ваші прохання не мають підстав. Вони кажуть, як їм пощастило бути вашим приятелем, а потім поводяться так, ніби ви тягар. Це лише ще один спосіб підірвати вашу віру у свій розум. Вони змушують вас сумніватися у вашому баченні реальності.

3.Вони майстерно використовують почуття провини. Якщо ви порушуєте тему, що вас хвилює, то маніпулятор змушує вас відчувати провину через те, що ви про це заговорили. Якщо ви цього не робите, то вони змушують вас відчувати провину за мовчання. Маючи справу з емоційними маніпуляторами, ви завжди виявитеся неправими. Хоч які були б ваші проблеми, винними завжди будете ви.

Читайте также: Как понять, что подросток вами манипулирует

4.Вони роблять з себе жертву. Емоційні маніпулятори ніколи ні в чому не винні. Незалежно від того, що вони роблять (або не роблять), провина завжди лежить на комусь іншому. Якщо така людина вас засмутила або розлютила, то ви самі винні, адже мали завищені очікування. Якщо ця людина розсерджена, то це теж ваша провина. Емоційні маніпулятори ніколи ні за що не несуть відповідальності.

5.Вони надто поспішають і їх занадто багато. Хоч це особисті або ділові стосунки, емоційні маніпулятори, здається, завжди пропускають кілька кроків. Вони занадто рано і занадто багато віддають. І чекають від вас того самого. Вони зображують вразливість і чутливість, але це лише виверт. Задум у тому, що вони прагнуть дати вам відчути себе "особливими", адже вони впустили вас у коло наближених. Але метою таких дій також є змусити вас почуватися відповідальним за їхні почуття.

6.Такі люди – емоційна чорна діра. Незалежно від того, що відчуває емоційний маніпулятор, він геніально втягує інших у власні переживання. Якщо він у поганому настрої, то всі навколо відчувають ті самі почуття. Це змушує людей відчувати свою відповідальність за почуття маніпулятора і необхідність їх виправити.

7.Вони погоджуються допомогти, а потім поводяться, наче мученики. Первісне прагнення допомогти швидко перетворюється на зітхання, стогони і скарги, ніби все, на що вони погодилися, страшенно складно. І якщо ви звернете увагу на це небажання діяти, то вони змусять вас думати, ніби ви параноїк, а вони прагнуть вам допомогти. Мета? Змусити вас почуватися винними, зобов'язаними вам і, можливо, навіть трохи божевільними.

8.Вони завжди на півкроку попереду. Хоч які проблеми виникли у вас, у емоційного маніпулятора справи все одно гірше. Вони підривають обґрунтованість ваших скарг, нагадуючи, що їхні проблеми серйозніше. Що вони хочуть сказати? Що у вас немає причин скаржитися, тож заткніться.

Читайте также: Почему украинцами легко манипулировать

9.Вони знають усі ваші "важелі" і не бояться за них тягнути. Емоційні маніпулятори знають ваші слабкі місця і легко використовують це знання проти вас. Якщо відчуваєте невпевненість через свою вагу, вони коментують те, що ви їсте, або те, як на вас сидить одяг. Якщо хвилюєтеся через майбутню презентацію, вони звертають увагу, наскільки суворими будуть слухачі. Вони добре розуміють ваші емоції, але використовують це розуміння не для того, що допомогти вам, а для маніпуляцій.

Емоційні маніпулятори ніколи ні за що не несуть відповідальності

Як упоратися з маніпуляціями

Емоційні маніпулятори дратують, тому що їхня поведінка вкрай ірраціональна. Їхня поведінка дійсно йде врозріз зі здоровим глуздом, то чому ж ви дозволяєте собі реагувати на них емоційно і втягуватися в їхню гру?

Чим більше людина ірраціональна, тим легше вам напевно звільнитися від її пут. Не намагайтеся більше переграти таку людину в його власну гру. Дистанціюйтеся емоційно, підходьте до взаємодії з такою людиною, як до наукового проекту. Не потрібно відповідати на емоційний хаос, тільки на факти.

Встановлення емоційної дистанції вимагає усвідомленості. Ви не можете завадити комусь натискати на ваші "кнопки", якщо не розумієте, що це відбувається. Імовірно, вам доведеться перебудуватися і вибрати кращу стратегію. Не бійтеся витратити на це трохи часу.

Більшість людей відчуває, що, живучи або працюючи з кимось, вони не здатні контролювати хаос. Але це абсолютно не так. Як тільки ви ідентифікували маніпулятора, то починаєте розуміти, наскільки передбачувана його поведінку. Це допоможе вам раціонально підходити до того, в яких ситуаціях ви готові миритися з їхньою поведінкою, а в яких – ні. Ви можете встановити межі, але робити це потрібно свідомо і проактивно. Якщо ви пустите ситуацію на самоплив, то обов'язково опинитеся втягнутими у важкі розмови. Якщо ж встановите межі і самі вирішите, де і коли взаємодіяти з такою складною людиною, то зможете контролювати хаос. Єдиний фокус у цій ситуації – дотримуватися обраної стратегії й охороняти межі, коли маніпулятор захоче їх перетнути. А він цього обов'язково захоче.

Тревіса БРЕДБЕРРІ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини