Не вимикайте думання: сприймаючи інформацію, уникайте полону емоцій
Днями запитував про соціальну підтримку бездітних матерів-одиначок. Запитання виявилося контроверсійним.
Це був класичний тест на сприйняття текстів. Тексти чіпляють нас емоційно, і ми не здатні критично мислити. Бездітних матерів-одиначок не буває: наприклад, якщо діти всиновлені, то вона вже не бездітна. Але наша підсвідомість реагує однозначно: мати-одиначка, її жаль, а тим більше бездітна, ще більше жаль, таке горе, таке горе, допомога потрібна! Це як Остап Бендер збирав гроші на ремонт провалу, аби той не провалювався.
Так ми читаємо тексти в соцмережах, статті в медіа, політичні заклики. Часом це маніпуляції, спрямовані на те, щоб виключити думання і включити емоції. Політики роблять це свідомо, автори здебільшого несвідомо. Але навіть якщо автор і гадки не мав, наша підсвідомість прочитає не те, що написано, а те, чого ми дуже прагнемо або дуже боїмося, – іншими словами, те, що включає емоції.
Люди, читайте уважно. Не ведіться на маніпуляції – ані свідомі політичні, ані несвідомі журналістсько-блоґерські, ані щирі маніпуляції вашої власної підсвідомості.
Читайте також: Дискусія без правил: маніпулювати, дискредитувати, принижувати
Наведу лише два приклади.
1. Певні слова політичного лексикону вмикають емоції і вимикають думання. Є категорія людей, для яких слово "президент" означає "зрада", хоч би що він зробив – далі просто не читають. Так само "поліція" – для одних це "зрада", для інших "перемога", хоч би що там сталося, суть події неважлива.
2. "Вільний продаж зброї" – і планка вже падає, емоції перехоплюють контроль над свідомістю. По-перше, у нас і так уже є вільний продаж зброї – наприклад, мисливської. По-друге, продаж зброї ніколи не буває вільним, а завжди обмежений різноманітними умовами. По-третє, маємо вільний продаж зброї на чорному ринку без усяких обмежень. Але то все марно пояснювати, бо словосполучення вимикає свідомість.
Читайте також: "Брюссельський синдром": проблеми ідентифікації ворога
Поки ми не будемо усвідомлено читати й обговорювати важливі питання, ми нікуди не просунемося.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки