А ви готові до платних доріг?
Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект "Про концесії", що дозволяє створювати платні дороги, лікарні, порти та ін. - Ред.
Це позитивно відіб’ється на кишенях громадян, тому що концесія завжди передбачає, що ви не просто берете якусь дорогу і робите її концесійною. А завжди передбачається, що є альтернатива - дороги загального користування, на яких не сплачуються гроші.
А позитив полягає в тому, що фактично йдеться про додаткову інфраструктуру, яку створюють за рахунок концесіонера чи спільно з концесіонером, наприклад, коли і держава бере участь у проекті, і концесіонер. Це додаткові інвестиції в українську інфраструктуру, які дозволяють їй розвиватися.
Я можу навести приклад, де потрібно було би ввести концесію - це міст у Києві з Подолу на Троєщину, який ми ніяк не добудуємо. Якщо його віддати в концесію, тобто не брати в борг кошти, щоб його добудовувати, то, по-перше, ми значно більше будемо впевнені, що концесіонер не крастиме гроші, він не буде завищувати витрати тощо.
Так, є Північний міст для загального користування, і при цьому була би концесійна дорога, по якій можна було би дістатись до центру міста. На мій погляд, такий підхід дозволив би значно пришвидшити створення необхідної інфраструктури, і при цьому це не створювало би додаткові борги для держави. Отже концесійна інфраструктура стимулює додаткові інвестиції в інфраструктуру, що добре і для створення робочих місць.
Читайте також: Смерть как норма на дорогах Киева
Тому до концесій я ставлюсь дуже позитивно і сподіваюсь, що наші депутати як можна швидше ухвалять цей законопроект в цілому, без демагогії і популізму навколо цього, і дозволять максимально впровадити систему концесійних доріг. Оскільки якраз дороги - найбільш вдалий приклад концесій, що значно пришвидшить і покращить інфраструктуру країни.
Україна - велика держава. Обсяг доріг, які потрібно утримувати в нормальному стані, незрівнянно більше, ніж ті кошти, які може акумулювати українська економіка. На сьогоднішній момент це речі, які порівняти фактично неможливо, тому що вартість кілометру дороги - від 3 до 5 млн доларів, якщо будувати нову дорогу з нуля. Це без особливих "наворотів" - якщо немає переходів та ін., просто пряма дорога у чотири полоси.
Читайте також: Безвідповідальні перевізники продовжують знищувати українські дороги
Уявіть собі масштаби України, площу території, і скільки потрібно мати коштів для того, щоб мати якісні дороги. На жаль, в найближче десятиліття ми не зможемо генерувати такий підхід і такі податки, які би дали змогу утримувати дороги в хорошому стані. Люди не завжди усвідомлюють, що так просто дороги не виникають, це звичайно витрати системи, яка потребує інвестицій і значні кошти для того, щоб їх збудувати і утримувати в якісному стані.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки