Головним виміром безпечної реінтеграції Донбасу має бути людина – Безсмертний. ВІДЕО
Двічі на тиждень я починаю свій ранок з розмов з прибиральницею Галиною Іванівною, переселенкою з Горлівки. Вона працює в інституті, де я викладаю. Говоримо про ситуацію на тимчасово окупованому Донбасі, про те, як його можна повернути. А ще в хаті моєї померлої тітки зараз живе сім’я переселенців. Чоловік, дружина і троє дітей. Теж із Горлівки.
Сьогодні влада багато говорить про реінтеграцію Донбасу, шукають начебто якісь шляхи, окреслюють плани. Але я не можу зрозуміти їхніх інституційних підходів. Вони оперують поняттями територій, кордонів, стін і чомусь вважають, що з таким підходами можна проводити реінтеграцію. Це те саме, що вам дали б в руки лопату і сказали: «А тепер куйте залізо»…
Читайте також: "Зараз нова іскра на Донбасі – це початок світової війни", – Безсмертний. ВІДЕО
Головним виміром безпечної реінтеграції має бути людина. Отака Галина Іванівна чи сім’я з Горлівки, чи будь-хто інший з окупованого Донбасу, хто чекає відповідей на свої питання. Я брав участь у круглому столі «Війна, мир та реінтеграція: що буде після АТО?». Там зібралося багато учасників: влада, експерти, громадськість. Намагався донести до них думку, що в будь-яких планах по реінтеграції центром має стати людина. Якщо ми будемо дивитися на ситуацію в такому вимірі, то зрештою впораємося із цим завданням.
І не треба боятися міжлюдських комунікацій з тими, хто опинився по той бік лінії розмежування. Я тут пригадую перший телеміст між Вашингтоном і Москвою після завершення «холодної війни». Ох і з «любов’ю» спілкувалися американці та радянці. А чому б нам не влаштувати вже зараз такі прямі телемости Київ-Донецьк, Київ-Луганськ? Давайте подивимося один одному в очі і почнемо говорити. Так, спочатку буде дуже важко, неприємно. Але це можливість хоча б відкрити це спілкування. І це теж реінтеграція через людський вимір.
А ще кожного дня лінію розмежування перетинає близько 4 тисяч громадян. Ну це ж колосальний потенціал. Це люди, які комунікують по обидва боки. Треба вести дуже правильну роботу із ними, теж з огляду на людський вимір.
І ще одне. Я переконаний, що до безпечної реінтеграції окупованих територій має бути залучена церква. Коли я нещодавно почав про це говорити, то почалася дуже цікава дискусія – мовляв, чи варто співпрацювати з тим патріархатом, чи з тим? Давайте раз і назавжди припинимо ці розмови! Тим більше, що більше половини церков на окупованих територіях – протестантські. Українська держава, задля роботи із своїми громадянами на окупованих територіях, просто зобов’язана налагодити канали комунікації через церкви.
Читайте також: Підписаний Порошенком закон про реінтеграцію ОРДЛО містить низку суперечностей – Снєгирьов
Тому давайте дивитися на все трохи простіше. Повернення окупованого Донбасу не потребує ніяких складних схем, інституційних підходів чи, не дай Бог, військових операцій. Тільки правильно побудована робота з людьми зрештою дозволить безпечно повернути окуповані території додому, до України.
Кращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки