MENU

Вишиванка – це не просто одяг. У ній закладений моральний, ментальний код нації

3399 0

Я не шопоголік і не сповідую культу одягу. Але коли був призначений послом, зіткнувся з однією «гардеробною» проблемою. Згадалося якраз сьогодні у День вишиванки. Перед тим, як відбути в дипломатичну місію, я зустрівся з кількома українськими дизайнерами, стилістами. До них було всього одне прохання – запропонуйте мені повний комплект сучасного національного чоловічого костюму. Не просто вишиванку. А повний стилізований костюм.

Читайте також: У День вишиванки кияни зможуть проїхатися в метро безкоштовно

За дипломатичним протоколом на прийомах, наприклад, з нагоди Дня Незалежності або Дня Конституції, національний одяг прирівнюється до смокінгу. Хотілося знайти такий комплект, щоб достойно представляти у ньому сучасну Україну. 

І дуже дивно. Ніхто із дизайнерів так і не показав мені того, про що я просив. Бо, як виявилося, такого костюма для чоловіків насправді чомусь досі не існує. 

Сучасна мода диктує чоловікам одягати до вишиванки джинси. Зверху – піджак. Втім це не національний костюм. Погодьтеся, бракує того повного образу, зробленого в сучасному трактуванні, стилізованому красиво і мудро. 

Але такий має бути. Колись я дуже багато вивчав тему народознавства, вникав в історію і суть українського національного вбрання, вишиванки. 

Національний одяг – це тема ідентифікації себе, своєї нації і роду. Треба розуміти: коли ми одягаємо на себе вишиванку, то вбираємося не у звичайну сорочку. В цьому одязі закладені цінності. І навіть певний ментальний код. Мені свого часу було дуже цікаво зрозуміти для себе сюжети українських вишиванок, що означають різні візерунки в різних регіонах країни.

Це ж не просто технічна річ, виконана голкою і ниткою. Там прослідковуються певні сигнали, я б навіть сказав коди. Якщо зрозуміти, що означає кожен знак у вишитті, то відкриються дивовижні речі.

Читайте також: Чому українська кухня стане найпопулярнішою в світі

Про територію, на якій таке вишиття поширене, про ментальність різних регіонів нашої держави. Про те, де наша країна об’єднується, а де розділяється. Я не буду зараз вдаватися у розшифровку цих речей. Просто хочу, щоб ми дійсно зрозуміли, що національний костюм, вишиванка – це не просто одяг. У ньому закладений моральний, ментальний код нації.

При цьому, вважаю, дизайнерам, стилістам не треба боятися осучаснювати ці речі. Насправді це дуже класно, що елементи нашої вишиванки уже присутні в сучасному одязі дуже багатьох розвинених країн. Але якщо з сучасними жіночими костюмами проблем не виникає, то чоловічі образи іще не додумані. Своїм постом закликаю наших українських дизайнерів серйозно попрацювати над цією темою.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Roman BEZSMERTNYI


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини