Мюллер звинувачує Манафорта у маніпуляції свідками, включаючи так звану "Габсбурзьку групу"
Як зазначає Спеціальний радник Роберт Мюллер у судовому поданні від 4 червня, Пола Манафорта, який протягом довгого часу був радником поваленого українського президента Віктора Януковича та колись очолював кампанію
президента США Дональда Трампа, звинувачують у спробі маніпуляції свідками у низці WhatsApp-повідомлень.
Разом з невстановленим спільником у лютому 2018 року Манафорт надсилав повідомлення двом колишнім вашингтонським колегам з очевидною метою переконати їх, що лобістські зусилля від імені адміністрації Януковича мали
місце лише в Європейському Союзі і не поширювалися на Сполучені Штати.
У поданні розкривається нова інформація щодо обсягу лобістських зусиль Манфорта, включаючи очевидні спроби розмістити авторську колонку в "New York Times" у найбільш гарячі дні Євромайдану 2014 року.
Читайте также: Хакеры раскрыли сделку Левочкина с Манафортом
На додачу до інших кримінальних звинувачень Манафорта звинувачують у тому, що він не зареєструвався як іноземний агент. Маніпулювання свідками, схоже, мало на меті зняти хоч частину обвинувачень, пов’язаних з лобістською
діяльністю, які підпадають під американську юрисдикцію.
"По суті, П хоче коротко йому прозвітувати, що він каже всім (і це правда), що наші друзі ніколи не займалися лобістською діяльністю в США, і що ціллю програми був ЄС", – пише "довірена особа Манафорта протягом довгих років", яку у судовому поданні називають "Особа П".
Прокурори зазначають, що суд повинен переглянути досудові умови звільнення Манафорта, що наражає його на небезпеку опинитися у в’язниці ще до початку судового процесу.
Двоє вашингтонських лобістів, з якими контактував Манафорт і його спільник, займалися лобістською діяльністю для Януковича з 2011 по 2014 роки. Манафорт найняв дві вашингтонські лобістські фірми в рамках загальних зусиль: "Mercury Public Affairs" та "Podesta Group".
Читайте также: Про те, чому Україна гальмує справи проти Манафорта
В очевидній спробі довести, що Манафорт займався лобістською діяльністю в США, прокурори оприлюднили низку раніше нерозкритих документів щодо піар-атаки, які проливають світло на те, як Манафорт контролював зусилля
"щодо підтримки постійного потоку інформації в Європу і США" з метою легітимізувати ув’язнення екс-Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та виставити Януковича проєвропейським реформатором.
В Україні Манафорт працював з Ріком Гейтсом, політконсультантом, який на початку цього року визнав свою провину, вочевидь, в обмін на свідчення проти свого колишнього боса. Манафорт заперечує будь-які порушення.
Габсбурзька група
Можливе маніпулювання свідками з боку Манафорта стосується операції зі здійснення впливу 2011 року, яка має назву "Габсбурзька група". Тоді Манафорт організував групу щонайменше з трьох європейських політиків, які лобіювали від імені адміністрації Януковича.
Згідно з документом, оприлюдненим у судовому поданні, Манафорт зібрав "Габсбурзьку групу", яка могла "діяти неформально і без формальних урядових відносин", "просувати ідею, що Україна є ближчою до Європи, ніж до Росії".
Повідомлення у ЗМІ, колишні чиновники МЗС часів адміністрації Януковича та звіти американським регулюючим органам називають ключовими членами Габсбурзької групи колишнього Президента Польща Александра Кваснєвського,
колишнього Канцлера Австрії Альфреда Гузенбауера та колишнього Прем’єр-міністра Італії Романо Проді.
В одному з листів-згод про надання послуг до неназваної лобістської фірми, яка працювала з Габсбурзькою групою, зазначається, що ці зусилля мали "змінити імідж Тимошенко в Європі з європейського демократа на популістку
та політика-невдаху, яка не має підтримки всередині країни".
Читайте також: Манафорт проти Тимошенко. Повний текст
На той момент Україна стикнулася з наслідками переслідування і ув’язнення Януковичем його політичної опонентки Тимошенко, що завдало серйозного удару по іміджу уряду за кордоном та майже перекреслило сподівання на подальшу
інтеграцію з ЄС, адже європейські політики вимагали її звільнення. Вона пробула за ґратами понад два роки і була звільнена лише після повалення Януковича.
Наймання західних лобістів дозволило адміністрації Януковича хоч трохи протидіяти звинуваченням у порушення прав людини.
Кампанія в США
Оприлюднені Мюллером документи наводять приклади лобістських зусиль, зосереджених на Сполучених Штатах.
У вересні 2012 Сенат США готував резолюцію із засудженням уряду Януковича за ув’язнення Тимошенко.
Міністерство закордонних справ України намагалося протистояти цій резолюції, залучивши допомогу Манафорта та його команди лобістів. Ця ініціатива співпала з візитом Януковича до Сполучених Штатів на Генеральну Асамблею ООН і могла стати потенційним конфузом для його адміністрації.
В електронному листі до неназваного лобіста Дмитро Кулеба, який тоді працював в МЗС України, а тепер є постійним представником України в Раді Європи, написав: "політика співпраці з Україною є набагато більш ефективною, ніж політика відчуження від України", і попросив його організувати телефонну розмову з сенатором США, який просував цю резолюцію.
Кулеба згадує місію неназваного члена Габсбурзької групи до України, як аргумент, який цей лобіст може використати, щоб відмовити Сенат США від ухвалення резолюції. На той час Кваснєвський очолював місію Європейської Комісії до України, пов’язану з переслідуванням Тимошенко.
Кваснєвський заперечує наявність будь-якого конфлікту інтересів або порушень.
"Пол працює через свої канали, і він надсилає аналогічний меседж. Він також підтримує вищезгадану ініціативу, – писав Кулеба. – Це питання – під особистим контролем Великого хлопця".
Кулеба відмовився коментувати, посилаючись на дозвіл Міністерства закордонних справ.
Сенатор Джим Інхоф, республіканець з Оклахоми, запропонував цю резолюцію разом з демократом з Іллінойсу Діком Дурбіном.
Протягом 2013 року, як демонструє документ, Манафорт і Гейтс намагалися розмістити пов’язані з Україною статті в американських медіа, а також, вочевидь, у березні 2013 року організували поїздку до Вашингтону для одного з членів Габсбурзької групи, який мав зустрітися з високопоставленими представниками Конгресу.
До початку 2014 адміністрація Януковича вже мала серйозні проблеми. Євромайдан, який змусить його піти 22 лютого 2014 року, тривав вже два місяці. 29 січня Гейтс надіслав електронне повідомлення одному з лобістів щодо відповіді на авторську колонку в "New York Times", в якій адміністрація Януковича була розкритикована за застосування сили проти
протестувальників. Гейтс запропонував, щоб "один з наших друзів" відповів на цю колонку, зосередившись на тому, щоб вказати на відмінність між "законною опозицію та шаленими бандитами", а також присутність "лютих правих екстремістів".
В надісланому пізніше листі Гейтс висловив готовність відновити фінансування авторів.
Прокурори не уточнюють, чи завершилася ця електронна переписка публікацією авторської колонки.
Але 20 лютого "New York Times" опублікувала авторську колонку колишнього Прем’єр-міністра Італії Проді, який був членом Габсбурзької групи.
Серед іншого Проді критикував "вуличних бандитів" і "шалених екстремістів" за те, що вони розпалили насильство.
"Україна, цей крихкий і життєво-важливий міст, загрожує обвалитися, – писав Проді. – Погрожувати санкціями, виправдовувати жорстоких екстремістів на вулицях та ігнорувати фінансові проблеми України, як, схоже роблять деякі європейські лідери, означає прискорити знищення цього мосту".
Проді не розголошував, чи отримував він за цю авторську колонку оплату від пов’язаних з Януковичем лобістських фірм.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Теlegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки