MENU

П'ять інструментів маркетингу, що стануть у пригоді в особистому житті

4532 0

Регулярно переконуюся в тому, що на будь-яке завдання можна знайти рішення в маркетингових інструментах, пише у своєму блозі на "Новому часі" бізнес-тренерка Вікторія Єсауленко.

Іноді, коли я бачу людину, що має завдання й поневіряється в пошуках шляхів його вирішення, мені хочеться битися головою об стіну, адже всі відповіді дано заздалегідь, і нічим іншим, як маркетингом.

Один із моїх улюблених і шанованих інструментів – маркетинговий мікс 5К. І щастя в особистому житті більш ніж можливо досягти саме з його допомогою.

У 1960-х, коли людство вже більш-менш прийшло до тями після Другої світової війни, ринок почав наповнюватися товарами. Тоді цивілізації прийшла пора задуматися, як же ці товари просувати цільовому споживачеві, бо у споживача нарешті з'явився вибір. Джером МакКарті зібрав наявні на той час  дослідження й матеріали і запропонував концепцію "Маркетинг мікс" як комплекс дій, що позначають позиціонування продукту на ринку. У силу того, що всі чотири компоненти міксу починалися на Р, їх так і назвали – 4Р:

Product (продукт, товар, послуга) – у принципі все, що висувається на ринок як пропозиція. Якщо людина хоче знайти собі партнера в житті, чи можна назвати його продуктом, який виходить на ринок наречених? Я вважаю, що не просто можна, а це він і є. Для створення конкурентних переваг продукт повинен постійно поліпшуватися, вдосконалюватися, стежити за інноваціями і, звичайно ж, не нехтувати упаковкою. Будь-який продукт завжди необхідно розглядати з позицій маркетингу і завжди враховувати оптимальне співвідношення ключових характеристик: якість, корисність, зручність, цінність і вартість, брендинґ (упаковка – теж частина брендинґу). І не забуваємо про гарантії. Якщо ви обіцяєте людині зберігати їй вірність в усьому, скрізь і завжди, але відрядження вносить альтернативи в обіцянку, не скаржтеся потім, якщо вас повернуть на ринок.

Price (ціна) – це й ціна покупки, й ціна споживання (утримання). Анекдот на цю тему: "Кинув чоловік свою першу дружину, знайшов їй заміну вдвічі свіжішу, та ненадовго його вистачило – попросився назад через кілька років. Як компенсацію за моральну шкоду купив першій дружині будинок в Іспанії біля моря. Дізналася про це юна кинута пасія і запитує, мовляв, як же так? Я, мовляв, два роки з тобою провела, й ти мені ніяк не віддячив за це. На що колишній немолодий їй відповідає: "Мені утримання тебе за два роки обійшлося дорожче, ніж цей будинок".

Ціна – це чи не найуніверсальніший засіб маркетингу, за допомогою якого можна маніпулювати сприйняттям цільового споживача, ринку, вивчати поведінку конкурентів, постачальників і взагалі всіх стейкголдерів.

Читайте також: Ціна кохання – самотність

Особливо хочу звернути вашу увагу на те, що в ціну обов'язково повинна входити й цінність продукту. У плані персонального брендинґу – це найважливіший складник. Якщо ви вимагаєте від свого партнера високу ціну за себе в його житті, які його потреби ви задовольняєте? Яку цінність для нього ви собою представляєте? І мова не про готування або прасування. Правда. Зараз море недорогих, але дуже якісних їдалень, а прання і прасування блузки/сорочки обійдеться в 38 гривень.

Цінність у тому, що ви можете дати партнерові й чого не може дати ніхто інший. Мій чоловік – дуже інтравертивний, у нього немає друзів. Всі наші друзі – це мої друзі. Ми спілкуємося, їздимо, розважаємося, перетинаємося тільки з тими людьми, яких я вводжу в наше життя. Моя цінність для мого чоловіка, крім усього іншого, – я роблю його життя набагато яскравішим, насиченішим і цікавішим, ніж воно була б, якби в ньому не було мене. Саме це він у мені любить, саме в цьому одна з моїх цінностей для нього.

Place (місце на ринку) – це близькість і зручність доступу. Пам'ятаю, розповідав мені мій двоюрідний брат: "Із такою класною панянкою в клубі познайомився. Розумниця, красуня, все добре. Але, дідько, провів її кілька разів на Лісовий, – це віддалений район у Києві, а живе він в іншому кінці міста, – й думаю, ні, не настільки вона хороша, щоб півтори години на дорогу в один кінець витрачати". І постарайтеся, щоб ваш продукт завжди був дійсно доступний цільовій аудиторії, при цьому не випускаючи з уваги другу Р. Тобто треба бути дуже акуратним із price (ціною, вартістю, цінністю).

Promotion (просування) – це ніщо інше як інструменти маркетингових комунікацій і канали комунікацій. Тут дуже важливим є усвідомлення того, на яких каналах перебуває ваш цільовий споживач. Кого саме ви хочете? Який він? Так, зовсім непогано було б до початку роботи із п'ятим Р попрацювати з аватаром цільового клієнта, профайлинґом, із сегментацією. Це теж інструменти маркетингу, теж дуже дієві й ефективні. Тому що якщо ваш клієнт – жінка 27 років, творчих нахилів, з мегаполісу та забезпеченої сім'ї, то це одні канали залучення й захоплення. Якщо ж це чоловік за 40 – то він живе зовсім в інших місцях, слухає, читає і дивиться зовсім інші канали інформації.

Час минав, ми еволюціонували та розвивалися, й у 1990-х роках цивілізація почала входити в постіндустріальну епоху – мозок став приносити набагато більше грошей, ніж руки. Прийшов час, коли промисловість і матеріальні цінності стали коштувати набагато менше, ніж ноу-хау й репутаційні активи. І тоді в 4Р було додано п'ятий і на сьогодні головний складник.

People (люди) – це всі та будь-які люди, залучені в життєдіяльність продукту. Зараз їх ще прийнято називати стейкголдерами – співробітники компанії, включно з менеджментом (корпоративна культура і сервіс); персонал постачальників, підрядників, фондів, державних установ, всіх владних і громадських організацій; клієнти, споживачі, покупці – всі, хто може хоч якимось чином вплинути на прийняття рішень або внести будь-які зміни в процеси.

Якщо ми беремо вас як продукт на ринку облаштування особистого щастя, ваш people – це всі, хто вас оточує. Ваші рідні, друзі, приятелі, приятелі в соцмережах, і, власне, ваше позиціонування має бути їм відомо передусім. Їм необхідно знати про ваші наміри.

Читайте також: Похвала сумніву: чому це добре – сумніватися

У принципі ситуація з маркетинговим міксом нагадує ситуацію з визначеннями маркетингу – кожен, хто вважає себе гуру маркетингу, має за свій святий обов'язк дати власне визначення, і тому їх уже більше трьох тисяч. Не гуру, а визначень. У Р визначень, звичайно, поменше, й набагато, але вже дев'ять є. До п'яти, які ми обговорювали вище, додалися: Process, Physical Evidence, Packaging, Payment.

І я бачила ще спроби втиснути туди Planning, Partners, Presentation, Passion – враження, що в цей старий і добрий інструмент намагаються втиснути всі більш-менш підходящі за змістом слова на букву Р.

Я ж досі впевнена, що 5К більш ніж достатньо, в досягненні якихось персональних цілей так точно:

– Product: Хто я? Моє позиціонування.

– Place: Де я? Де моє місце в цьому світі?

– Price: Чого я хочу? Скільки я коштую?

– People: Для кого я? Для кого я роблю те, що я роблю?

– Promotion: Як я буду це робити? Як я буду досягати своїх people?

Застосовуйте, користуйтеся, і буду вдячна, якщо знайдете хвилинку розповісти мені про це.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини