Сирійська перемога Путіна знову відкладається
Китайський стратег і військовий мислитель Сунь-дзи писав у своїй визначній книзі "Мистецтво війни": "Розпочинаючи герць, шукай швидкої перемоги. Якщо бій затягнеться – зброя притупиться, військо деморалізується".
Наразі видається, що Росія забула цю відому мудрість і втягнулася в безперспективну сирійську війну. При цьому в Москві вже декілька разів оголошували то про виведення російських військ, то про перемогу над Ісламською державою, то про звільнення більшої частини Сирії від бойовиків.
Хоча в реальності справи там ідуть не зовсім так, як хотіли б у Кремлі. І, вочевидь, зовсім невипадково 18 червня Сергій Лавров у розмові з державним секретарем США Майком Помпео говорив про "проблематику сирійського врегулювання на підставі резолюції Ради Безпеки ООН 2254" від 18 грудня 2015 року, пише Олег Бєлоколос для Майдану закордонних справ.
Читайте також: Если забыть о Крыме, мира не будет
У матеріалі "Гостре близькосхідне меню для російського президента та можливі уроки для України" від 7 березня цього року ми вже наголошували, що війна в Сирії не лише не закінчується, а, навпаки, входить у нову, можливо, більш небезпечну фазу. І поки тривають бойові дії, Росія вочевидь мусить залишатися.
Також наголошувалося, що Путін, досягши певних пропагандистських і тактичних успіхів та зберігши диктаторський режим Башара Асада, водночас явно переоцінив свої можливості виступати одноосібним арбітром регіону і, мабуть, ще добряче сьорбне традиційно гострого близькосхідного варива.
Так, сьогодні, на перший погляд, ситуація для Москви видається доволі позитивною, адже наразі режиму Асада з боку Ісламської держави загрози немає. Однак поруч із бойовиками ІД, які зачаїлися по різних норах у цьому неспокійному регіоні, існує антиасадівська опозиція, що перегруповується та все ще має достатньо силдля боротьби з режимом.
Крім того, цілі райони Сирії продовжують перебувати під контролем різних курдських формувань, зокрема, за наявною інформацією, загони Сирійських демократичних сил (СДС) контролюють області на схід від Євфрату. Є дані, що частину з цих загонів – до 30 тисяч бійців – готують американці.Причому Асад не хоче з цим миритися та погрожує взяти всю територію Сирії під контроль за допомогою сили й за сприяння Москви, адже вона серед іншого фактично забезпечує військам режиму протиповітряну оборону.
Кремль, безперечно, хотів би проведення мирних переговорів між Дамаском і курдами, однак останні розуміють, що їх укотре можуть використати як розмінну монету, і не довіряють нікому. Тобто курдське питання продовжує залишатися відкритим і впливає на розташування сил у цьому неспокійному регіоні.
Москва також змушена враховувати й позиції Тегерана, який має власні великі амбіції на Близькому Сході та, водночас, є одним з головних союзників сирійського диктатора Башара Асада й фінансує добровольців з ліванського руху Хізбалла, бойовиків з Іраку, Афганістану та Ємену, які воюють на боці сирійського уряду.
Водночас Росія, розуміючи невигідність для себе відновлення повномасштабних військових дій проти режиму Асада, намагається тримати під контролем так званий сирійській національний діалог, однак поки що без особливих успіхів.
Читайте також: Путин не ожидал, что все пойдет не по его сценарию
У регіоні діють і декілька баз збройних сил США – як частина мережі опорних пунктів з протидії залишкам бойовиків ІД. Завданням американських військових є допомога іракській армії в остаточному знищенні ісламістів та ліквідація окремих бойовиків ІД у віддалених районах Сирії та Іраку. Головною базою є Аль-Танф на стику кордонів Сирії, Іраку та Йорданії, і навколо неї, за даними з російських джерел, діє своєрідна зона безпеки або виключно американського контролю, радіусом 55 кілометрів. Це викликає особливе роздратування в Москві, яка разом із Дамаском наполегливо вимагає виведення "іноземних військ" з території Сирії.
Отже, схоже на те, що залишити Сирію, куди Росія увійшла восени 2015 року, вона вже так просто не зможе, адже це означатиме втрату завойованих позицій. Очевидно, сирійська перемога Путіна знову відкладається, що, відповідно, призведе до продовження ресурсних витрат Кремля на цю триваючу авантюру...
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки